Fotó: Veres Nándor
Hiánypótló kiadvánnyal rukkolt elő a Studium–Prospero Alapítvány az elmúlt napokban. A több mint 1700 példányban kiosztott Marosvásárhelyi Magyar Orvosi Szaknévsor több mint 320, többségében magyar anyanyelvű orvos elérhetőségét tartalmazza.
2015. szeptember 01., 18:012015. szeptember 01., 18:01
A Vásárhelyi Forgatagon kellemes meglepetésben lehetett része azoknak, akik a sok egyéb prospektus és tájékoztató mellett kézhez kaphatták a Studium–Prospero Alapítvány frissen megjelent ingyenes füzetét. A szaknévsor szerkesztője, Vass Levente érdeklődésünkre elmondta: tudatos volt az időzítés, mintegy felajánlották a kiadványt a Forgatag számára. A Studium–Prospero Alapítvány kuratóriumának alelnöke az Egészségsarok megszervezésének lehetőségét „cserélte el” a szaknévsorral. Hozzátette: régebben megfogalmazódott gondolatról van szó, hisz az alapítványnak eddig is létezett egy erdélyi magyar szaknévsora, az EMAOSZ, ami egy internetes felület volt, ezt bővítik, építik most újra.
A füzet hiánypótló jellegére a közegészségügyi és egészségügyi menedzsment szakorvos személyes példával mutatott rá: az elmúlt mintegy tíz évben nem telt el úgy nap, hogy fel ne hívták volna – akár más megyebeli kollégái, akár nem az egészségügy területén dolgozó ismerősei – és kértek segítséget egy-egy betegnek a szakorvoshoz való irányításában vagy elérhetőségének megadásában. Hasznos dolog, ha a vásárhelyiek asztalán ott van a kiadvány, vélte Vass, de ugyanilyen fontos az is, hogy a többi székelyföldi megyében élő személyek számára is megtalálható legyen, hiszen mindez a betegek javát szolgálja. Hangsúlyozta, a cél nem az, hogy a betegeket Vásárhelyre vonzzák, hanem hogy azokat az eseteket, amelyeket más megyékben nem tudnak ellátni, ha a betegek úgy igénylik, magyar szakemberhez kerülhessenek. „Nem beszélve arról, hogy néha még az orvosoknak is nehézséget okoz egy, nem a saját szakterületén dolgozó szakember javasolása” – mutatott rá.
A szakokat és az orvosokat is betűrendben tüntették fel, nincs hierarchikus sorrend, amit a következő kiadások során is meg szeretnének tartani: „Az előszóban azt írtam, hogy ha bármilyen módosító javaslat vagy bármilyen hiányosságot észlelnek, azonnal kérjük, hogy jelezzék a füzetecskét forgatók. Ha bármilyen észrevételük van, vagy éppenséggel néhány orvos maradt ki, akit valamilyen oknál fogva eddig nem tudtunk elérni, nyugodtan lehet jelezni, mert egy második utánnyomásnál ezeket javítani, pótolni lehet”.
Összességében mégis úgy véli, ezek a hibák nem tudják felülírni azt az előnyt, amit ez a lajstrom jelent: a mintegy 320 orvos elérhetőségének közlését. A betegek is 95-99 százalékos átfogó képet kapnak arról, hogy mely orvosokhoz folyamodhatnak, kik közül választhatnak.
A Forgatagon 1700 példányt osztottak ki, a továbbiakban az egyházak presbitériumainál lesz elérhető a kiadvány, de kapnak belőle a háziorvosok is, és a kiadványban szereplő orvosok közül bárki igényelhet a maga vagy betegei számára.
A kiadványba bekerültek olyan román ajkú orvosok is, akik beszélnek magyarul, a hiányzó fogorvosi elérhetőségekről szólva pedig a szerkesztő elmondta: az irányított betegellátásban őket a legkönnyebb megtalálni, de a szaknévsor következő kiadása tartalmazni fogja az összes fogász elérhetőségét is.
Magyar MOGYE-periodikát hoztak létre
A szaknévsor az alapítvány közelmúltbeli második, mérföldkőnek számító kiadványa. Júliusban jelent meg a MOGYE nevű, kéthavonta megjelenő képes kiadvány első példánya. A lap hiteles forrás kíván lenni arról, hogy mi történik az orvosi egyetemen. Egyrészt tartalmazza azokat a tevékenységeket, amelyeket az egyetem magyar kara és ennek társszervezetei végeznek, másrészt tájékoztatni szeretne arról, hogy mi történik az egyetem magyar karának közigazgatásában.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!