Fotó: Veres Nándor
A több órás tegnapi plénumi vitán nem kaptak egyetlen biztató ígéretet sem Achim Irimescu mezőgazdasági minisztertől az RMDSZ-es politikusok – tudtuk meg Tánczos Barna szenátortól, akinek javaslatára vett részt a miniszter a szenátusi meghallgatáson. A csíki politikus szándéka az volt, hogy a szenátusi plénum előtt sikerüljön olyan vállalásokra bírni a minisztert, amely nagyobb felelősséggel jár, mint egy sajtónyilatkozatban tett ígéret.
2016. február 24., 10:262016. február 24., 10:26
2016. február 24., 10:282016. február 24., 10:28
Tánczos Barna plénum előtti hozzászólásában a tudásalapú gazdálkodás fontosságára hívta fel a figyelmet, amelynek hiányában nem lehet felvenni a versenyt a többi uniós országban tevékenykedő termelővel. Meglátása szerint ezt a minisztérium prioritásként kell kezelje, és az új oktatási támogatásokat elérhetővé kell tenni a gazdák számára úgy, hogy valós hozadéka is legyen.
Az aktuális problémákat is ismertették az RMDSZ kezdeményezésére meghívott miniszternek: elsősorban az APIA-s támogatások kifizetésének késését nehezményezték, és kérték, hogy még április 8-a előtt kezdjék el a kifizetéseket. „Erre sajnos biztató választ nem kaptunk” – közölte a szenátor, aki számára elfogadhatatlan, hogy nincs a gazdák számára egy előreláthatóság, főleg a jelenlegi nehéz piaci helyzetben. Továbbá kezdeményezték az uniós pályázatok elbírálási rendszerének rendbetételét és mezőgazdasági potenciálra vonatkozó megkötések eltörlését. A miniszternek javasolták, hogy az ügynökségeknél próbálja kiiktatni az önkényes elbírálásokat. A potenciálokat illetően pedig kérték, hogy vizsgálják felül a teljes tanulmányt. Arra is rávilágítottak, hogy a vidékfejlesztési kiírásokban vannak olyan tételek előirányozva, amelyekkel műemlékeket lehetne felújítani, restaurálni – javasolták ezeknek az összegeknek külön alapba való elkülönítését a kultúrotthonok renoválására szánt tételektől – foglalta össze a csíki szenátor.
A kiírásokra vonatkozó felvetéseikkel kapcsolatban felkérést kaptak a minisztertől, hogy folytassák a tárgyalásokat. Achim Irimescuval már jövő héten tárgyalhatnak: ennek érdekében ma délután öt órakor a térségben dolgozó pályázatíró cégekkel találkozik a politikus, hogy az általuk megfogalmazott konkrét észrevételeket előterjeszthessék a minisztériumban. Tánczos meglátása szerint a legnagyobb gond, hogy a rendszer lassan működik, a 2015-ös óriási lemaradásokat nagyon nehéz néhány hónap alatt behozni.
Érdeklődésünkre azt is megjegyezte, a miniszter hozzáállása a fenti problémákhoz pozitív, a kérdés számára csak az, hogy képes-e a rendszerrel és a rendszerben tapasztalható tehetetlenséggel szemben felvenni a harcot.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!