Fotó: Veres Nándor
Újszülöttek számára készül országos hallásszűrési elektronikus nyilvántartás. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter reméli, hogy egy év múlva a nyilvántartás működőképes lesz, és végre pontosan fogják tudni, hány halláskárosult személy él Romániában.
2016. december 19., 19:402016. december 19., 19:40
„A kísérleti fázisba egyelőre három fővárosi szülészetet kapcsoltunk be, jövőre pedig bővítjük az adatkészletet az ország szülészeti központjaitól származó információkkal, ahol a 335 hallásellenőrző készülékeket elhelyezzük” – nyilatkozta Voiculescu.
A tárcavezető szerint jövőtől a romániai közegészségügyi rendszer intézményeiben született összes csecsemőn már születésükkor elvégzik a hallásvizsgálatot. „Az egészségügyi minisztérium már elindította a versenytárgyalási folyamatot a 335 hallásvizsgáló-készülék beszerzésére, amelyeket a kulcsfontosságú helységekbe, azaz az összes romániai szülészethez, az ágyakkal rendelkező gyermekgyógyászati és intenzív terápiás kórházi részlegekhez, valamint a fül-orr-gégészeti központokhoz juttatjuk el” – ismertette a tisztségviselő.
A hivatalos statisztikai adatok szerint az évente Romániában születő 200 ezer csecsemő közül megközelítőleg 600-nak van hallásgondja. A Siket Egészségügyi Központ Egyesület alapító-vezetője, Németh-Jakab Imola pszichológus nagyon jónak és szükségesnek tartja a kezdeményezést. „A siker a minőségtől függ, vagyis attól, hogy mennyire komoly, alapos vizsgálatot végeznek, és ezek az adatok csak statisztikának kellenek-e, vagy prevenciót is akarnak hozzárendelni. Hasonló általános szűrés jelenleg nem létezik, néhány magánklinikán, rendelőben, illetve a nagykórházban van hallásvizsgáló. Kimutatásunk azokról van, akiknél valamilyen károsodást észleltek és jelezték a gyermekvédelmi igazgatóságon” – mondta a szakember.
Maros megyében 70 hallássérült gyereket és fiatalt tartanak nyilván, közülük 3-an két év alattiak, 8-an 3–6 évesek, 36-an 7–13 évesek és 23-an 14–18 évesek. A nyilvántartott hallássérült felnőttek száma 623.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
szóljon hozzá!