Az RMDSZ a saját választási jelöltlistáira várja az Erdélyi Magyar Néppárt vele együttműködni kész jelöltjeit – jelentette be Kelemen Hunor, a szövetség elnöke egy csütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatón, azt követően, hogy Szilágyi Zsolttal, az EMNP elnökével tárgyalt a lehetséges választási együttműködésről.
2016. január 28., 14:572016. január 28., 14:57
Kelemen Hunor kijelentette, az RMDSZ technikai okok miatt megvalósíthatatlannak tartja az EMNP arra vonatkozó javaslatát, hogy jegyezzenek be közös választási pártot. Kivitelezhetetlennek tartotta ugyanakkor azt is, hogy koalíciós listát állítsanak a júniusi önkormányzati választásokon. Elmondta, hogy az önkormányzati választás lebonyolítását szabályozó törvény egyik cikkelye szerint a kisebbségi szervezetek csak a saját megnevezésük alatt és a saját logójuk alatt indulhatnak.
„Amennyiben megóvja valaki a koalíciós listát, a bíróság a választási kampány kellős közepén törölheti azt, és jelöltek nélkül marad egy egész közösség. (…) Ilyen kockázatot nem tudunk vállalni” – jelentette ki Kelemen Hunor.
A szövetség elnöke szerint ez nem jelenti azt, hogy nem lehet megtalálni a két szervezet közötti együttműködés formáit. „Azt javasoljuk, hogy ahol szükségesnek látják, jöjjenek fel az RMDSZ listájára, és megőrizhetik a politikai identitásukat” – fogalmazott az RMDSZ elnöke. Hozzátette, az RMDSZ listáin helyet lehet találni mindazoknak, akik együttműködésre készek.
Kelemen Hunor elmondta: egyetértettek abban, hogy a marosvásárhelyi előválasztás nyertese, az RMDSZ-es Soós Zoltán az ottani magyarság közös jelöltje lesz, akit mind az EMNP, mind a Magyar Polgári Párt támogat. „Az RMDSZ nem fogja kisajátítani Soós Zoltánt” – tette hozzá Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke az MTI kérdésére jogilag lehetségesnek tartotta, hogy az EMNP jelöltjei a pártidentitásukat megőrizve kerüljenek fel a civil szervezetként bejegyzett RMDSZ jelöltlistáira. Hozzátette, Klaus Johannis román államfő is korábban egy időben lehetett a Német Demokrata Fórum tagja és a Nemzeti Liberális Párt elnöke.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!