Csütörtökön kezdődik a határon túli magyar állampolgárok regisztrációja a jövő évi magyarországi parlamenti választásokra.
2013. július 31., 18:402013. július 31., 18:40
Ennek keretében a magyarországi állandó lakhellyel nem rendelkező kettős állampolgároknak ki kell tölteniük egy nyomtatványt, és azt vissza kell juttatniuk a Nemzeti Választási Irodának (NVI). A regisztrációra mától a választásokat megelőző tizenötödik napig folyamatosan van lehetőség. Az eljárásban az vehet részt, aki betöltötte a tizenhetedik életévét, de a választásokon jövőre már csak az szavazhat, aki elmúlt tizennyolc éves.
A regisztrált külhoni magyarok levélben adhatják le a voksukat. A választások előtt a szavazólapot tartalmazó levélcsomagot arra a címre küldik, amelyet az érintettek a regisztráció során megjelöltek. A kettős állampolgárok úgy voksolhatnak, hogy a borítékba tett szavazatokat vagy postán eljuttatják az NVI-hez, vagy feladják Magyarországon, de a választásokat megelőző tizenöt naptól számítva a külképviseleteken is bedobhatják egy postaládába. Ugyanilyen ládákat helyeznek el a magyarországi 106 egyéni választókerület székhelyén is.
Eddig 233 ezer tájékoztató levelet és nyomtatványt küldtek ki az állampolgárságot már megszerzőknek, a posta tájékoztatása szerint ezek hétfőn elhagyták az országot. A regisztráció során a lakcímkártyán szereplő adatokat kell feltüntetni. Pálffy Ilona, az NVI elnöke szerdán elmondta, a külhoni magyaroknak nem tanácsos az utolsó pillanatra hagyniuk a választási regisztrációt, mert előfordulhat, hogy nem jutnak szavazólaphoz.
Kárpátaljára és Felvidékre nem küldtek levelet, mert az ottani törvények tiltják a kettős állampolgárságot. A Szlovákiában és Ukrajnában élő magyar kettős állampolgárokat megpróbálják más úton elérni, tájékoztatni – így az iroda honlapján és a médián keresztül is. A máshová levélben kiküldött nyomtatvány letölthető az internetről és hozzáférhető a külképviseleteken is, majd november 1-jén lehetőség lesz az online regisztrációra is.
Pálffy egyúttal hangsúlyozta, aki levelet kapott, az is regisztrálhat online, amikor erre lehetőség lesz. A Kossuth rádió műsorában azt mondta, arra számít, hogy nagy sikere lesz az online regisztrációnak. Úgy véli, Nyugat-Európában és Amerikában az internet elterjedtsége, míg Romániában, illetve a Kárpát-medence más országaiban is a helyi postával szembeni bizalmatlanság ösztönözheti a kettős állampolgárokat ennek a módszernek a használatára. Sokan ugyanis attól tartanak, hogy a feladott küldemény nem jut el a választási irodához, esetleg illetéktelenek belenéznek a levélbe.
Az irodavezető arra a kérdésre, hogy történhetnek-e visszaélések az eljárás során, azt válaszolta, nem hiszi, bár sokan fogalmazzák meg a vádat, hogy a hivatal választási csalásokat készít elő. Pálffy hangsúlyozta, különböző garanciákat sikerült beépíteni a törvénybe, amelyekről a pártok és társadalmi szervezetek képviselőivel is egyeztettek. Például nagy a félelem, hogy olyan fog szavazni, aki nem regisztrált, ezért a pártok képviselői végig ott lehetnek a szükséges adatok ellenőrzésekor, amire a sajtót is rendszeresen beengedi majd a hivatal.
Az NVI korábbi adatai szerint az egyszerűsített eljárásban honosított magyar állampolgárok száma négyszázhúszezer. Míg a magyarországi állandó lakhellyel rendelkező állampolgárok egyéni és listás voksot is leadhatnak, a külhoniak csak az országos listákra szavazhatnak 2014-ben. Az új, 199 tagú Országgyűlésben 106 egyéni és 93 országos listáról bekerülő politikus dolgozhat. Az Országgyűlés 2011. december 23-án döntött úgy, a határon túli magyarok is szavazati jogot kapnak.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!