Sógor Csabával, a nyolc éve az Európai Parlamentben politizáló erdélyi EP-képviselővel a kisebbségi jogérvényesítésről, az egyre nyilvánvalóbb kettős mércéről, a migránsválságról és a keresztény hitről, mint lobbyerőről beszélgettünk.
2016. január 20., 19:052016. január 20., 19:05
2016. január 20., 19:202016. január 20., 19:20
– Hogyan látszik Brüsszelből Erdély, és az erdélyi magyarság?
– Úgy látszik, ahogy mi itt bemutatjuk. Nemcsak a jogsérelmeket, a minket érő diszkriminatív intézkedéseket tesszük szóvá, de felmutatjuk azokat az értékeket is, amiért fontos, érdemes és hasznos lehet Európának is támogatni bennünket, erdélyi magyarokat. Ebben a mandátumban is, az elmúlt másfél év alatt három fontos kiállítást szerveztünk. A magyar szecessziós építészet Európában c. tárlat Szabadkától Munkácsig és Pozsonytól Csíkszeredáig mutatta be az építészeti stílus magyar remekműveit. Második kiállításunk a Dalai Láma 80. születésnapja alkalmából készült. Ez a tárlat a tibeti nép küzdelmes harcát mutatta be, amelyet az autonómiáért folytatnak több mint 50 éve. A harmadik kulturális eseményünk Bartók Béla halálának 70. évfordulóján, 2015 szeptemberében volt: a neves zeneszerzőt mutattuk be.
– Romániában nem újdonság a magyarellenesség. Beleszólhat-e Brüsszel ebbe a folyamatba?
– Néha az ember nem tudja követni, Brüsszel milyen folyamatokat tart veszélyesnek a demokráciára vagy a jogállamiságra nézve. Magyarország és most Lengyelország kapcsán rendkívül gyors és fegyelmezett az Európai Bizottság reakciója, más tagállamokban előforduló jogsértések – az Európa Tanács egyezményeinek nyilvánvaló megsértése –, a csatlakozáskor vállalt kötelezettségek nyílt semmibevétele viszont nem éri el az ingerküszöböt. Sokszor teszik fel ezt a kérdést választópolgárok is nekem, viszont európai parlamenti képviselőként bevallom, nagyon nehéz biztató szavakat mondanom. Rá kellett jönnünk, hogy a nyugat-európai politikusokról alkotott ideálképünk sok esetben hamis ábránd. Ennek ellenére mindent elmondunk, szóvá teszünk és nemcsak a nyilvánosság előtt, az üléseken és kiállításokon, hanem folyosói beszélgetéseken, tárgyalásokon, munkaebédeken is. Meggyőződésem, hogy ha Romániában abba az irányba mennek a dolgok, ahogyan azt az elmúlt évben tapasztaltuk, akkor Európa nem csukhatja be a szemét. Bukarest egyértelműen fittyet hány a csatlakozás előtt tett ígéreteire, sőt, az érvényben levő jogszabályait sem tartja be. Ha az Európai Unió szelektíven alkalmazza a nemrég kialakított jogállamisági mechanizmust, akkor semmi értelme nincs az egésznek. Ezek a folyamatok sajnos aláássák a közös Európába vetett bizalmat, és a befelé fordulást, az elzárkózást helyezik előtérbe.
A teljes interjú az Erdélyi Napló csütörtökön megjelenő, 3. lapszámában olvasható.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira: az egyikben a szavazócédulákat égetik majd el, a másikból száll fel az eredménytelen szavazást jelentő fekete vagy a sikeres pápaválasztást jelző fehér füst.
szóljon hozzá!