Fotó: Boda L. Gergely
A nemzetközi gyermekvédelmi szervezet, az UNICEF felmérése szerint a romániai gyermekek már 11-12 évesen megkóstolják az alkoholt, s megpróbálnak cigarettázni is. Ehhez részben hozzájárul, hogy könnyen hozzáférhetnek a nagykorúsághoz kötött termékekhez.
2016. január 29., 13:482016. január 29., 13:48
Az 1991-es évi 62-es számú törvény előírásai között szerepel, hogy nem lehet kiskorúaknak szeszes italt eladni, s aki ezt mégis megteszi, 100–500 lej közötti pénzbírságra számíthat. A törvény módosításai között az is szerepel, hogy tettenérés esetén még az egység tevékenységét is fel lehet függeszteni, de erre Maros megyében még nem volt példa. A rendőrség sajtószóvivőjétől megtudtuk, hogy főleg szórakozóhelyeken szoktak ellenőrizni s büntetni, de azt nem tudja megmondani, hogy tavaly hány ilyen pénzbírságot róttak ki, mert a szóban forgó törvény több kihágásra vonatozik, s a nyilvántartásban a sokféle büntetés együtt szerepel.
A dohánytermékek fogalmazását szabályozó 2002-es évi 349-es törvény szerint a közegészségügyi igazgatóság kell ellenőrizze a cigarettákat forgalmazókat, s büntesse, amennyiben 18 évnél fiatalabbakat is kiszolgálnak.
A Marosvásárhelyen működő Drogmegelőzési Központ vezetője, Aleodor Roman elmondta, hogy hozzájuk elsősorban drogfüggőséggel fordulnak a fiatalok, tavaly 17–25 év közötti pácienseik voltak. „Hála Istennek nem jellemző, hogy a fiatalok alkohol vagy nikotinfüggőséggel hozzánk fordulnak, de azt sem mondhatom el, hogy egyáltalán nincs ilyen. Az elmúlt években sajnos egyre fiatalabbak szorulnak szakemberi segítségre, s ez részben annak tudható, hogy könnyen hozzájutnak a tiltott szerekhez, s nincsenek tudatában, hogy mennyit ártanak maguknak” – fogalmazott.
Az UNICEF felkérésére végzett országos felmérésből kiderül, hogy a 14–18 év közötti korosztályban levő fiatalok több mint hatvan százaléka egyszer már tartott cigarettát a szájában, s 50 százaléka az elmúlt harminc napban is legalább egyszer rágyújtott. A 10–12 éves megkérdezettek 5 százaléka nyilatkozta, hogy legalább egyszer már dohányzott.
A 13–14 éves fiatalok nagy része a függetlenségi vágy miatt kóstolta meg az italt, bár tudta, hogy nem jó, s legtöbbjüknek nem is ízlett. Az ennél kisebbek (10–12 évesek) esetében csupán 21 százaléknyian válaszoltak igennel arra a kérdésre, hogy fogyasztottak-e szeszes italt. A felmérésben részt vevő 14–17 éves kamaszok 47 százaléka nyilatkozta azt, hogy a szülői házon kívül, felnőtt felügyeletet nélkül fogyasztott már alkoholt, s az igennel válaszolok között háromszor annyi volt a fiú, mint a lány. Ami a bevallott mennyiséget illeti: a fiúk egy hónap alatt átlagosan 515 millilitert, vagyis összesen egy fél litert ittak, míg a lányok csupán 201 millilitert, vagyis két decilitert fogyasztottak. A felmérésből kiderült, hogy a fiatalok nagy többsége barátokkal, bulikon fogyaszt alkoholt, főként a gátlások leküzdésére és élvezetből, de nem tartják sem viccesnek, sem jópofa dolognak azt, hogy valaki részegre igya magát.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!