Fotó: Gecse Noémi
Hónapok óta közbeszéd témája az új közalkalmazotti bértörvény. Az ügy kapcsán a legújabb fejlemény, hogy elismerték: a jogszabály tervezetének alkalmazása három százalék fölé emeli az országos költségvetési hiányt. Meg nem erősített híresztelések szerint ugyanis az elkövetkezendőkben 20-70 százalékos béremelésekre számíthatnak a közszférában dolgozók. Közgazdászok szerint kivitelezhetetlen intézkedésről van szó.
2015. október 26., 19:292015. október 26., 19:29
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter múlt héten elismerte, a grandiózus fizetésemelésekkel kecsegtető egységes közalkalmazotti bértörvény tervezetének alkalmazása esetén jóval három százalék fölé emelkedne a költségvetési hiány. Ennek következményeire Szabó Árpád közgazdász mutatott rá:
„Ahhoz, hogy egy országba bevezethessék az eurót, annak öt feltétele van. Egyik közülük az, hogy az éves költségvetési hiány nem haladhatja meg a 3 százalékot. Ha meghaladná, akkor Románia nem vezethetné be az eurót a következő három évben, mert két évig három százalék alatt kell lennie ennek a költségvetési hiánynak, hogy egyáltalán beindulhasson az euróra való áttérési folyamat” – majd hozzátette: ha még egyáltalán létezni fog az euró. Továbbá a Nemzetközi Valutaalap amikor kölcsönad egy országnak, akkor ezt a szempontot is figyelembe veszi. Ha a költségvetési hiány meghaladja a három százalékot, akkor lehet, hogy a valutaalap nem ad kölcsön, vagy ismét nagyon kemény tárgyalási feltételekkel.
Meg nem erősített hírek szerint, ha a törvényt megszavazzák, akkor a közoktatásban dolgozó pedagógusok például a fokozatuk és régiségük függvényében 2 948 és 6 167 lej között keresnek majd, a szakorvosok 3 664 és 4 563 lej között, de az orvosi asszisztensek is megkereshetik a 3 ezer lejt.
A témát szinte mindegyik kormány fel szokta vetni, például 2010-ben is volt róla szó, sőt, tervezet létezett az egységes bértábláról, csak valamiért soha nem vezetik be: „Mert tulajdonképpen arról van szó, hogy a közalkalmazottakat elvileg az adóbevételekből kellene fizetni, és az orvosok, tanárok kétségtelenül megérdemelnék, hogy nagyobb legyen a fizetésük, csak a helyzet az, hogy nincs miből finanszírozni” – ismertette Szabó Árpád, hozzáfűzve azt, hogy személy szerint nem hisz ezeknek az ígérgetéseknek. Kérdéses ugyanis, hogy az adóbevételek fedezni fogják-e az eddig eszközölt béremeléseket, és hogy a következő emeléseket végrehajtják-e vagy sem, az mindig kétséges. Mint ismert, a kormány már idén jelentősen emelte a béreket a közszférában: elsőként a magas rangú állami tisztségviselőkét, majd az egészségügyben és a tanügyben dolgozókét.
A tervezett közalkalmazotti bértörvényben előirányzott fizetésemelések, de az adóenyhítéssel kapcsolatos intézkedések is azon az elméleti alapon nyugszanak, hogy ha az embereknek több pénz marad a zsebükben, akkor többet vásárolnak, és ha többet vásárolnak, több termékre lesz szükség, tehát elvileg beindul az országban a termelés: „Lehet, hogy csökken az adókulcs, de mivel több terméket adnak el, remélhetik, hogy a kettő egymást valamennyire semlegesíti” – magyarázta Szabó aki arra is rámutatott: az elmélet nem mindig esik egybe a valósággal. Az intézkedést amúgy tisztességesnek tartja, már csak azért is, mert ő maga oktatóként is tevékenykedik, de ha reálisan nézi a helyzetet, nagyon csekély esélyt lát a tervezet kivitelezésére.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!