Sok helyen az ajándékok is visszafogottabbak lesznek idén karácsonykor. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az emelkedő közüzemi, élelmiszer- és üzemanyagárak miatt szűkülő pénzkeret arra készteti a romániaiakat, hogy inkább otthon töltsék idén az ünnepeket – derül ki a CEC Bank és a FinZoom.ro felméréséből.
2022. december 09., 16:432022. december 09., 16:43
A felmérés szerint az év végi ünnepekre tervezett költségvetés átlaga 1090 lej, 7 százalékkal nagyobb a tavalyinál.
Azonban a megkérdezettek csupán 25,4 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra a tavalyinál nagyobb költségvetést engedhet meg magának, míg
22,6 százalék ugyananyit tervez költeni az idei ünnepek alatt, mint tavaly – ismerteti az Agerpres.
A megkérdezettek 40,3 százaléka válaszolta azt, hogy a megemelkedett közüzemi számlák miatt kénytelen meghúzni a nadrágszíjat, 34,6 százalék az élelmiszerek drágulása miatt, 17,7 százalék pedig az üzemanyag drágulását hozta fel indokul.
A kiadásokat a válaszadók 44,5 százaléka a havi fizetéséből fedezi, 40,5 százaléknak megtakarítása van erre a célra, és csupán 8,1 százalék reménykedik karácsonyi prémiumban. 7 százalék ugyanakkor barátoktól vagy hitelintézményektől szándékozik kölcsönkérni.
Az ünnepi időszak fő kiadásait az ünnepi menü és az ajándékok jelentik. Előbbit a válaszadók 50,4 százaléka, utóbbit 44,23 százaléka említette.
A karácsonyi ünnepi menüre a megkérdezetteknek 27,7 százaléka 300 lejnél kisebb összeget szán, 38,3 százalékuk 300 és 600 lej közötti összeget, 34 százalékuk pedig 600 lejnél nagyobb összeget.
Ajándékokra a válaszadók többsége (57,3 százalék) 500 lejnél kevesebbet szándékozik költeni, 28,7 százalék 500 és 1000 lej közötti összeget, 3,5 százalék 2000 lejt meghaladó összeget szán erre.
Idén a romániaiak 58,2 százaléka műfenyőt fog feldíszíteni és csak 21,8 százalék akar fenyőfát vásárolni. Ugyanakkor 6,43 százalék az élő cserepes fenyőt választja, 13,5 százalék pedig nem állít karácsonyfát.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás