A szászrégeni Mircea Oltean a legmódosabb a térségben
Fotó: Forbes.ro
Maros megye nem áll túl jól a dúsgazdagok számát illetően, csak tizenötödik ezen a kétes hírű országos listán. A Capital lap évente összeálltott rangsor alapján a szászrégeni Mircea Oltean, a mezőgazdasági gépeket, traktorokat gyártó IRUM tulajdonosa áll az élen a megyében.
2017. március 30., 14:472017. március 30., 14:47
A Capital bukaresti gazdasági kiadvány 2003-ban állította fel azt a kritériumrendszert, melynek alapján megvizsgálja a legtehetősebbek vagyonát. Eszerint beszámítják a különböző cégekben birtokolt részvényeket, az elmúlt egy évben elért gazdasági teljesítményt, az ingóságok és ingatlanok értékét, az ismertséget és a társadalmi részvételt is.
A vagyonok kiszámítása nem könnyű, hiszen valaminek az értéke nagymértékben függ különböző bonyolult együtthatóktól, amelyeket a világban történő események, illetve az adott üzleti ágazatban bekövetkezett változások is befolyásolnak. A szakemberek szerint az elmúlt év gazdasági növekedése tetten érhető a 300 leggazdagabb romániai összesített vagyonának elemzésekor is. 2015-ben a bruttó hazai össztermék (PIB) 3,7%-kal növekedett, és 2016 első félévében is a legmagasabb volt a növekedés az unión belül, a top 300-ban szereplők vagyona 4,2%-kal emelkedett, és elérte a 21,69 milliárd eurót, ami Románia PIB-jének 13,6%-át teszi ki.
A bekerülési küszöb is emelkedett: míg 2015-ben elég volt 18–19 millió eurós vagyon, addig tavaly már 20–21 milliót kellett érnie a vállalkozásnak, hogy a legtehetősebb 300 közé jusson.
Megyékre leosztva Bukarest magasan vezet 112 milliomossal, akiknek összvagyona 10,15 milliárd euró (a 300-as listán szereplők összvagyonának 46,8%-a), majd Konstanca (20 milliomos, 1,049 milliárd euró), Kolozs (17 milliomos, 751 millió euró), Temes (11 milliomos, 659 millió euró) és Prahova (9 milliomos, 623 millió euró) megye következik.
Maros megye nem szerepel az első 15 megye között a legtöbb milliomost illetően, hiszen a 300-as listán lévő mindössze hat milliomos összvagyona 178 millió euróra rúg.
A legtehetősebb Maros megyei a 145. helyen szereplő 58 éves, szászrégeni Mircea Oltean, akinek a mezőgazdasági gépeket, traktorokat gyártó IRUM tulajdonosaként 37–40 millió euróra becsülik a vagyonát.
Maros megye második leggazdagabb embere a Nova Vita kórház tulajdonosaként az orvosi felszerelések és egészségügyi befektetések terén, illetve az energiaiparban érdekelt 68 éves Virgil Mailat (a Heinekennek 150 millió euróért eladott Bere Mureș társtulajdonosaként a PET-palackos sör feltalálójaként ismert), akinek vagyona megközelítőleg 32 millió euró, ezzel a 181.
Harmadik az egykor a nyárádtői Bere Mureșben Mailat társaként szereplő Emil Morariu és családja, aki jelenleg a zöldenergiába, ingatlanba és turizmusba fektetett, egyebek közt a Privo Hotel tulajdonosaként vagyona 28–30 millió euró, ezzel a 193.
Negyedik a 212. helyen szereplő marosvásárhelyi Szász Orlando és Roland testvérpár, akiknek a Renania munkavédelmi eszközöket gyártó és forgalmazó cégük révén szerzett vagyonát 25–27 millió euróra becsülik.
Ötödik a 236. helyen álló 52 éves, marosvásárhelyi Prosszer Zoltán, akinek a kábelgyártás (Romcab) 23–25 millió eurót hozott a „konyhára”.
Hatodik Claudiu Ugran, aki a kőolaj- és gáziparban, valamint gyógyszerészeti termékekben „utazik”, és vagyona 23–24 millió euró, ezzel a 243. hely az övé.
Románia leggazdagabbjai
A Capital szerint egyébként Románia leggazdagabb embere a 77 éves Ion Țiriac. Az egykori teniszcsillag sokrétű üzleti vállalkozása (biztosítás, autókereskedés, ingatlan, kőolajipar) révén az elmúlt évben 8,3%-os gyarapodást könyvelhetett el, így vagyonát 1,6–1,65 milliárd euróra taksálják. Az összeállítás második helyén a Dedeman barkácsáruház tulajdonosai, a bákói Dragoș (50 éves) és Adrian (48 éves) Pavăl testvérpár áll 920–950 millió eurós vagyonnal, harmadik a Teleormanból származó, 62 éves Ioan Niculae, aki mezőgazdaságból, labdarúgásból, vegyiparból tett szert 600–700 millió euróra.
Románia leggazdagabb magyarja az országos összesítés negyedik helyét elfoglaló nagyváradi Teszári Zoltán, az RCS&RDS (Digi) telekommunikációs hálózat alapító tulajdonosa. A médiában és az energiaiparban is érdekelt 46 éves üzletember vagyona mintegy 500–520 millió euró.
A romániai magyarok között a második leggazdagabb a Capital összeállításában 58. helyen található nagyváradi Mudura család (ők hozták a romániai piacra a Kinder csokitojást), akiknek ingatlan (Lotus Center) és kereskedelmi érdekeltségei 83–85 millió eurót érnek. Harmadik a 109. helyen található 62 éves, székelyudvarhelyi Verestóy Attila, akinek tőkepiaci és ingatlanbefektetései 48–50 millió eurót eredményeztek. A Borsec ásványvíz-palackozót is birtokló Romaqua Group társtulajdonosa, Pálfi Miklós vagyona mintegy 44–46 millió euró, ezzel a Bukarestben élő 58 éves üzletember 123. a Capital listáján. A kolozsvári Gadola István a tőkepiacon, illetve az energiaiparban és ingatlanbefektetésekben érdekelt, a 63 éves üzletember vagyona mintegy 34–36 millió euró, ezzel a 158.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!