Botrányos fordulatot vett a román miniszterelnök plágiumügye. Az egyetemi címeket, okleveleket és bizonyítványokat hitelesítő bukaresti tanács (CNATDCU) pénteken úgy határozott, hogy Victor Ponta másolta doktori disszertációját, Liviu Pop oktatási miniszter azonban a döntéshozatal előtt nem sokkal egyszerűen feloszlatta a testületet.
2012. július 01., 14:252012. július 01., 14:25
2012. július 01., 14:362012. július 01., 14:36
A tanács több mint nyolcórás ülése után Marius Andruh elnök elmondta, oldalanként tanulmányozták át a kormányfőnek a Nemzetközi Büntetőbíróságról szóló, 307 oldalas doktori dolgozatát, és egyhangúlag arra a következtetésre jutottak, hogy a disszertáció „copy-paste típusú plágium”. A testület felkérte az oktatási minisztériumot, vonja meg a 2003-ban megszerzett doktori címet Pontától. Csakhogy a tanügyi tárca irányítását ideiglenesen ellátó Pop – akinek a mandátuma éppen a hétvégén járt le – arra hivatkozva függesztette fel a bizottság tevékenységét, hogy működési szabályzatában számos rendellenességet fedezett fel, a húszfős grémiumot pedig 45 fősre bővítette. Az oktatási miniszter úgy véli, az egyetemi okleveleket hitelesítő tanács – amelynek tagja a Román Akadémia elnöke is – nem illetékes plágiumvádakat elbírálni, mostani döntése pedig semmis, mivel szerinte kvórum hiányában tanácskozott.
Pop állítását azonban számos egyetemi tanár és jogász cáfolta, a Ponta plágiumügyét kivizsgáló bizottság pedig túlkapásnak nevezte a feloszlatásáról hozott miniszteri határozatot, felhívást intézve a romániai akadémiai szférához: emelje fel szavát a politikai beavatkozás ellen. Közben Flavius Baias, a Bukaresti Tudományegyetem jogi karának – a kormányfő itt szerezte doktori címét – dékánja lemondott posztjáról, miután a kari tanács úgy döntött: nem illetékes véleményezni, plágium-e Ponta jogtudományi dolgozata.
A disszertációról néhány héttel ezelőtt a brit Nature tudományos folyóirat írta meg először, hogy annak szerzője minden valószínűség szerint másolt, ráadásul a kifogásolt szövegrészek többek között Ponta volt egyetemi tanáraitól származnak, akik közül az egyik a dolgozat előszavát is írta.
A kormányfő egyelőre nem kívánta kommentálni a döntést. A szociáldemokrata politikus azonban a napokban az El Pais spanyol napilapnak úgy nyilatkozott: távozik hivatalából, ha az esetet kivizsgáló testület szerint a plágiumgyanú megállja a helyét. Joseph Daul, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője korábban közölte, ha beigazolódnak a vádak, a román kormányfőnek le kell mondania, szerinte ugyanis egy csaló nem maradhat egy uniós tagállam élén. Miközben a Ponta irányította szociáldemokrata alakulat presztízsét elődje, Adrian Năstase exkormányfő börtönbüntetése is rombolja, a jelenlegi pártelnök-kormányfőt immár a PSD-n belülről is bírálatok érik. Răzvan Theodorescu akadémikus, a Năstase-kabinet volt művelődési minisztere vasárnap úgy vélekedett: Pontának bocsánatot kell kérnie. „Megjegyzem: Európában emiatt lemondanak az érintettek” – jelentette ki Theodorescu.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!