Március 15-e hivatalos ünneppé nyilvánítását még 2017-ben kezdeményezték
Fotó: Erdély Bálint Előd
Két héttel elhalasztotta a román képviselőház a szavazást a törvénytervezetről, amely a romániai magyarság hivatalos ünnepévé nyilvánítaná március 15-ét. Benkő Erika RMDSZ képviselő portálunknak elmondta, az RMDSZ kérte, hogy vegyék le a tervezetet a napirendről.
2020. május 27., 18:202020. május 27., 18:20
A szövetség politikusai azzal érveltek a halasztás mellett, hogy nem a járvány idején kell ezzel a kérdéssel foglalkozni, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy Marius Pașcan, a Népi Mozgalom Párt (PMP) politikusa azért javasolta az RMDSZ tervezetének napirendre tűzését, hogy azt döntő házként elutasítsák.
„Marius Pașcan azért kérte a tervezet napirendre tűzését, hogy meglovagolja a magyarellenes hangulatot” – szögezte le Benkő Erika. Pașcan különben a halasztás ellen is vehemensen tiltakozott, ám végül az alsóház elfogadta az RMDSZ javaslatát, és elnapolta a szavazást. Benkő Erika meglátása szerint
Az RMDSZ 2017-ben terjesztette be a törvénytervezetet, amely március 15-ét a romániai magyarság hivatalos ünnepévé nyilvánítaná. A jogszabály szerint március 15-én a magyar nemzetiségű román állampolgárok szabadnapot kaphatnak a munkáltatójuktól, ugyanakkor az önkormányzatok finanszírozhatnák a március 15-i ünnepségeket. Korábban a kormány kedvezőtlenül véleményezte a tervezetet, a szenátus elutasította. Marius Pașcan javaslatára tűzték napirendre a képviselőházban is, az alsóház jogi és emberi jogi bizottsága elutasítóan véleményezte. A portálunknak nyilatkozó RMDSZ-es politikusok úgy vélik,
A képviselőház művelődési bizottsága másik három, az RMDSZ által beterjesztett törvénytervezetet javasolt visszautasításra: a közlevéltári törvényt, az egyházi és magán levéltárak teljes körű visszaszolgáltatásáról szóló javaslatot, és a művelődési intézmények menedzsmentjéről szóló törvénymódosítást.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!