Március 15-e hivatalos ünneppé nyilvánítását még 2017-ben kezdeményezték
Fotó: Erdély Bálint Előd
Két héttel elhalasztotta a román képviselőház a szavazást a törvénytervezetről, amely a romániai magyarság hivatalos ünnepévé nyilvánítaná március 15-ét. Benkő Erika RMDSZ képviselő portálunknak elmondta, az RMDSZ kérte, hogy vegyék le a tervezetet a napirendről.
2020. május 27., 18:202020. május 27., 18:20
A szövetség politikusai azzal érveltek a halasztás mellett, hogy nem a járvány idején kell ezzel a kérdéssel foglalkozni, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy Marius Pașcan, a Népi Mozgalom Párt (PMP) politikusa azért javasolta az RMDSZ tervezetének napirendre tűzését, hogy azt döntő házként elutasítsák.
„Marius Pașcan azért kérte a tervezet napirendre tűzését, hogy meglovagolja a magyarellenes hangulatot” – szögezte le Benkő Erika. Pașcan különben a halasztás ellen is vehemensen tiltakozott, ám végül az alsóház elfogadta az RMDSZ javaslatát, és elnapolta a szavazást. Benkő Erika meglátása szerint
Az RMDSZ 2017-ben terjesztette be a törvénytervezetet, amely március 15-ét a romániai magyarság hivatalos ünnepévé nyilvánítaná. A jogszabály szerint március 15-én a magyar nemzetiségű román állampolgárok szabadnapot kaphatnak a munkáltatójuktól, ugyanakkor az önkormányzatok finanszírozhatnák a március 15-i ünnepségeket. Korábban a kormány kedvezőtlenül véleményezte a tervezetet, a szenátus elutasította. Marius Pașcan javaslatára tűzték napirendre a képviselőházban is, az alsóház jogi és emberi jogi bizottsága elutasítóan véleményezte. A portálunknak nyilatkozó RMDSZ-es politikusok úgy vélik,
A képviselőház művelődési bizottsága másik három, az RMDSZ által beterjesztett törvénytervezetet javasolt visszautasításra: a közlevéltári törvényt, az egyházi és magán levéltárak teljes körű visszaszolgáltatásáról szóló javaslatot, és a művelődési intézmények menedzsmentjéről szóló törvénymódosítást.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!