Állami intézmények adatbázisaiból pótolná a román statisztikai intézet (INS) a tavalyi romániai népszámlálás hiányzó adatait – jelentette ki Silvia Pisică, az intézet igazgatója. Az INS-nek a tavaly október végi romániai népszámlálás során nem sikerült megszámolnia körülbelül egymillió lakost.
2012. február 20., 18:222012. február 20., 18:22
Az igazgató szerint például az adóbevallási ívek, az egyetemek, a katonai intézmények és a börtönök adatbázisai segítségével pótolnák a hiányos népszámlálási adatokat. Rámutatott: elsősorban az adóhatóság adatbázisát fogják felhasználni, hiszen egészen biztos, hogy Romániában vannak azok az emberek, akik októberben itt adóztak.
A statisztikai intézet február elején közölte, hogy az első hivatalos, részleges népszámlálási eredmények szerint Románia lakossága 19 millió fő, és több mint 910 ezren tartózkodnak tartósan külföldön. Ezzel szemben a statisztikai intézet tavaly júliusban 21,3 millió romániai lakost tartott nyilván. Az INS szerint a népszámlálás során a háztartások 2,8 százalékát, vagyis körülbelül egymillió személyt nem vettek nyilvántartásba. Székely István, az RMDSZ népszámlálásért felelős főtitkárhelyettese több szempontból is aggályosnak tartja az eredmények ily módon való kiegészítését.
Székely elmondta: kétségtelen, hogy több mint egymillió személyt nem számláltak meg a népszámlálás során, de úgy vélte, ezek java része külföldön tartózkodik, így nem sokat fognak megtudni róluk az állami intézmények adatbázisaiból. Szerinte a hiányzó adatok pótlásának módja egyrészt tovább hitelteleníti a cenzus eredményét, másrészt adatvédelmi szempontból is megkérdőjelezhető. Székely rámutatott, fennáll az a veszély is, hogy a romániai magyarságnak az összlakossághoz viszonyított, korábban közölt 6,5 százalékos számaránya tovább csökken, ha az utólag kiegészített adatokat hozzáadják az eddig megszámlált lakosságéhoz, hiszen a nemzetiségre vonatkozó adatok az említett állami intézmények statisztikáiban nem szerepelnek.
A hétfő délutáni 5,4-es erősségű földrengés a szokásos szeizmikus tevékenység része Vrancea térségében, ahol ehhez hasonló erősségű földmozgások minden második évben előfordulhatnak.
Az állam profitot termel az adófizetőknek nyújtott közszolgáltatásokon derül ki egy törvénytervezet kapcsán. Erre reagálva Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője elmondta, hogy: „a közszolgáltatások célja nem lehet a profittermelés”.
Műholdas térképekkel segíti a Közép-Kelet-Európában dúló árvizek ellen küzdő mentőegységeket és helyi hatóságokat az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus.
A belügyminisztérium a légirendészeti főfelügyelőség egyik Black Hawk helikopterét is beveti az áradások által megrongált Galac megyei infrastruktúra helyreállítására.
Vészhelyzetet hirdetnek Galac és Vaslui árvíz sújtotta területein a megrongált házak, melléképületek, utak és hidak sürgős helyreállítása érdekében – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Marcel Boloş pénzügyminiszter hétfőn bejelentette, hogy minden árvízkárosult háztartás 10 000 lejt kap az azonnali szükségletek fedezésére, és az áradások halálos áldozatainak családjai további 10 000 lejt kapnak.
Jelentős károkat okozott az elmúlt napokban Európában Boris ciklon. Ausztriában elöntötte a víz az alacsonyan fekvő lakóterületeket és Bécset is, az árhullám pedig Magyarországot is elérte.
Öt centiméteres a hóréteg a Transalpina magashegyi út 1900 méter fölötti szakaszán – közölte vasárnap Sabin Cornoiu, a Gorj megyei Salvamont vezetője.
Miniszterelnöki utasításra az állami tartalékokban őrzött négy moduláris épületet állítanak fel az árvíz sújtotta településeken, hogy a gyerekek tudjanak iskolába járni.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Országos Tanácsa vasárnap jóváhagyta Nicolae Ciucă államelnök-jelöltségét – írja az Agerpres.
szóljon hozzá!