Állami intézmények adatbázisaiból pótolná a román statisztikai intézet (INS) a tavalyi romániai népszámlálás hiányzó adatait – jelentette ki Silvia Pisică, az intézet igazgatója. Az INS-nek a tavaly október végi romániai népszámlálás során nem sikerült megszámolnia körülbelül egymillió lakost.
2012. február 20., 18:222012. február 20., 18:22
Az igazgató szerint például az adóbevallási ívek, az egyetemek, a katonai intézmények és a börtönök adatbázisai segítségével pótolnák a hiányos népszámlálási adatokat. Rámutatott: elsősorban az adóhatóság adatbázisát fogják felhasználni, hiszen egészen biztos, hogy Romániában vannak azok az emberek, akik októberben itt adóztak.
A statisztikai intézet február elején közölte, hogy az első hivatalos, részleges népszámlálási eredmények szerint Románia lakossága 19 millió fő, és több mint 910 ezren tartózkodnak tartósan külföldön. Ezzel szemben a statisztikai intézet tavaly júliusban 21,3 millió romániai lakost tartott nyilván. Az INS szerint a népszámlálás során a háztartások 2,8 százalékát, vagyis körülbelül egymillió személyt nem vettek nyilvántartásba. Székely István, az RMDSZ népszámlálásért felelős főtitkárhelyettese több szempontból is aggályosnak tartja az eredmények ily módon való kiegészítését.
Székely elmondta: kétségtelen, hogy több mint egymillió személyt nem számláltak meg a népszámlálás során, de úgy vélte, ezek java része külföldön tartózkodik, így nem sokat fognak megtudni róluk az állami intézmények adatbázisaiból. Szerinte a hiányzó adatok pótlásának módja egyrészt tovább hitelteleníti a cenzus eredményét, másrészt adatvédelmi szempontból is megkérdőjelezhető. Székely rámutatott, fennáll az a veszély is, hogy a romániai magyarságnak az összlakossághoz viszonyított, korábban közölt 6,5 százalékos számaránya tovább csökken, ha az utólag kiegészített adatokat hozzáadják az eddig megszámlált lakosságéhoz, hiszen a nemzetiségre vonatkozó adatok az említett állami intézmények statisztikáiban nem szerepelnek.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!