„Ez a tevékenység túlmutat azokon, akik a munkát végzik, és azokon is, akikért dolgozunk”

„Ez a tevékenység túlmutat azokon, akik a munkát végzik, és azokon is, akikért dolgozunk”

Munkahelyi tréningek özönét szervezik, hogy a működést hatékonyabbá tegyék a cégvezetők. Pedig a legjobb minőséget az produkálja, aki szereti azt, amit csinál. Az önkéntes munka a szereteten alapul, s a szeretet egy világszervezetet is képes működtetni.

Pacsika Emília

2016. november 05., 09:482016. november 05., 09:48

A rászorultakat segítő Caritas a világon 164 országban van jelen. A szervezet a katolikus egyház mellett püspöki joghatóságon belül egyházmegyei intézményként működik. Márton András, a Gyulafehérvári Főegyházmegye Erdély-szerte tevékenykedő Caritas-szervezetének igazgatója a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szerzett orvosi diplomát 1992-ben. Hallgatóként még azt tervezte, ha végez, Németországba emigrál, de nem így alakult az élete, az 1989-es változások arra késztették, hogy maradjon. A Marosvásárhelyen élő elhivatott igazgatóval főként a rászorulókat segítő karitatív munka sajátos természetéről és önmagát építő rendszeréről beszélgettünk.

– Orvosként mi vonzotta erre a területre?

– A nyolcvanas évek végén ismertem meg Böjte Csabát, aki lelki vezetőnk és barátunk lett. A titkos noviciátusi időszaka alatt mi, egyetemisták köréje gyűltünk, s ő olyan területekre vitt el bennünket, ahol még sose jártunk. Beutaztunk vele sok vidéket, kijártunk vele a nyomortelepekre, olyan helyzetekbe vezetett minket, ami nem lehetett, hogy ne érintsen meg bennünket, azt hiszem, az ő hatására mozdultam el ebbe az irányba. 1993-ban, amikor a Caritas egészségügyi ellátórendszer kiépítését tervezte, megkerestem Szász János igazgató atyát, akiben egy rugalmas, nyitott, elkötelezett embert ismertem meg, ő kínálta fel nekem az otthoni beteggondozó szolgálat alapítását az Erdélyi főegyházmegyében.

– Úgy tűnik, mintha nagyobb súlya lenne ennek a szerveződésnek itt, mint más kelet-európai országban.

– Elég erős szervezet alakult itt ki, nagyon nagy a szükség, és sajátos a helyzet. A szociális szférában a hetvenes évektől kezdve itt egyáltalán nem volt képzés, szakemberek nem léteztek, a szociális gondoskodásnak semmilyen hagyománya, semmilyen társadalmi, kulturális alapja nem volt. Olyan zöldmezős dolog volt, mint a vadnyugaton lehetett anno.

– A kezdetek idején bizonyára kellett a lelkesedés.

– Nagy lelkesedés volt az elején, nagyon sok elköteleződéssel. Az egyház évtizedekig vissza volt szorítva a sekrestyébe, aztán ami erő volt, az hirtelen mind felbuggyant. A tudás, a tapasztalat, hogy miként kell a közéletben jelen lenni, a világiakkal együttműködni, ez elfelejtődött, a bizalmi bázis is megomlott a sok év alatt. Ami viszont erősíthette az egyházat, hogy a kommunizmus évei alatt nem volt konkordátum, a katolikus egyház nem egyezett meg az államhatalommal, ezáltal az egyháznak nagy tekintélye volt az emberek előtt, felnéztek rá. Jó arccal tudott indítani a változások után.

– Úgy tűnik, mintha állami feladatokat fedne le ez a szervezet, mintha átvállalná az állam munkáját.

– Valóban, amit végzünk, az közfeladat. Az úgynevezett szociális piacgazdaságban, a holland, német nyelvterületen a struktúra olyan, hogy az állam felelősnek érzi magát ezekért a feladatokért, de ezeket nem ő akarja elvégezni. Például Németországban az államnak ezt a feladatot csak akkor kell ellátnia, ha nincs, aki végezze a civil társadalomban. Ezáltal ez a közfeladat ott civilebbé és közösségibbé is válik. Viszont az állam felelősnek érzi magát a terület működéséért, és biztosítja a keretfeltételeket, a finanszírozási, törvénykezési hátteret, hiszen ez a feladata. Intézményes építkezésünkben nagyon sok olyan partnerintézménnyel van kapcsolatunk, ami az elmondottak alapján működik. Nagyon sok osztrák, svájci szervezettel, modellel találkoztunk, amiből tanulunk.

– Lehet ezt eltanulni, átvenni?

– Persze ez sokkal jobban működik, mint mikor az állam csinálja. A helyi önkormányzatok nagyon örülnek nekünk, az biztos. Ahol az állami gondoskodásnak emberi arca lehet, ahol személyes lehet a kapcsolat – egy városkában vagy egy kis településen –, ott egészen másképp rezonálnak erre a témára. A beteggondozó szolgáltatást építve mi első perctől az önkormányzatokhoz fordultunk, és csak később az országos betegbiztosítóhoz. Jobb az, amikor valaki személyesen megszólítható.

– A Gyulafehérvári Caritas ebben az évben ünnepli 25 éves fennállását. Mitől él ez a szervezet?

– Kicsit fellengzősen azt mondhatnám, attól, hogy minden apró részletében él. Volt olyan hat esztendő, amikor minden évben megduplázódott a munkatársak száma. Egy ilyen struktúrában nem csak az a fontos, hogy legyen a finanszírozáshoz szükséges forrás. Mielőtt igazgató lettem, tíz évig a Caritas legdinamikusabban növekvő területének, az otthoni beteggondozásnak voltam felelőse. Mikor annyi lett az otthon ápolt beteg, hogy a szervezés már nem ment családias és baráti egyeztetéssel, létrehoztunk egy úgynevezett koordinációs bizottságot. Funkció mentén akartunk szerveződni, és kértem, hogy mindenki válassza ki azt a munkaterületet magának, amit a legjobban szeret. Ha a különböző vezetési szemléleteket megnézzük, akkor látjuk, ez nem új a nap alatt. Az ember azt végzi legjobban, amit szívesen és örömmel, szabadon csinál. Ez bevált, a munkatársak ezután a tanulmányaikban is a vállalt irányokban haladtak.

– Van valamiféle hierarchia a rendszerben?

– Van egy szervezeti struktúra, de az együttműködésnek nem lehet hierarchiája. Mihelyst hierarchiája van, az már nem együttműködés, ezt tanította nekünk egyik tanárunk a továbbképzéseken. A felelősségnek viszont lehet hierarchiája. Valakinek valamikor ki kell mondani egy végszót, és ezért a végszóért jót kell állnia.

– Jönnek sokan önkénteskedni, tehát vonzó ez a munka. Mi az a plusz, amitől az?

– Ezt a tevékenységet magánvállalkozásként nem lehet végezni, és nem összehasonlítható egy cégszerű vállalkozással sem. Ez túlmutat azokon az embereken, akik a munkát végzik, és azokon is, akikért dolgozunk. Aki idejön, annak olyan erős a küldetéstudata, az azonosulási igénye, hogy az messze felülírja a szervezeti struktúrákat. Viktor Frankl, a logoterápia megalapozója egy olyan iskolát alapított anno, ahol neurotikus depressziós betegeknek segített az életük értelmét megtalálni. A bécsi pszichiáter azt vallotta: az élet, a dolgok értelme mindig túlmutat önmagán. Egy nagyon plasztikus példát hozott erre: ez a dolog olyan, mint az ember szeme, ami ha önmagát látja, akkor beteg. Ki kell látnia önmagából, s azt kell meglátnia, ami értelmet ad az életnek. Azt hiszem, hogy nálunk ez a szemlélet a munkatársak nagy részénél és intézményi szinten is megvan. Ez hordoz minket, ez alakítja a kapcsolatokat is.

– Bizonyára jól kell tudni szervezni a feladatokat akkor is, ha önöknél csupa elhivatott ember dolgozik. Mi a módszer?

– A szervezet igazgatójaként alapfeltevésem, hogy ezt a rendszert nem tudja egy ember működtetni. Akkor él egy szervezet, ha minden porcikájában él, minden porcikának megvan a saját erőforrása, és saját lehetősége. A mi szervezetünk nagyon sok „kicsi szervezetből” áll. Mikor átvettem az igazgatást, akkor érett meg a helyzet arra, hogy átalakítsuk a struktúrát. Ez funkcionális egységekből áll. Azok az emberek működnek együtt, döntik el a folyamatok irányát, alakítják a tempót és a formát, akik legközelebb állnak a történethez. Minden működési egységnek saját autonómiája van, a feladat hordozza a struktúrát.

– Mert ha nem így lenne, akkor mi történne?

– Akkor egy mesterséges élet jönne létre. Ma már túlhaladott az a felépítés miszerint: van, aki gondolkodik, és van, aki végrehajt. Ez életidegen elvárás, magatartás. Ennek legrosszabb következménye, hogy aki dolgozik, egy idő után – a szakirodalom úgy fogalmaz – „belső felmondásba megy”. Ez azt jelenti, hogy látszólag ugyan teszi a dolgát, de a kreativitását, a személyi elköteleződését kiveszi a rendszerből.

– A külföldi kapcsolatrendszereik hogyan épültek ki?

– Először jöttek a teherautók, hozták a segítséget, és amit kaptunk, szétosztottuk. Elég hamar nyilvánvaló lett, hogy az osztogatás hosszú távon zsákutca. Ahogyan mi mondjuk, ezzel csak a koldusperspektívát erősítjük. Aztán az elkötelezett nyugati egyházi karitatív szervezetek munkatársai autóba ültek, és jöttek segíteni. Amint lehetett, utánunk nyúltak, és egymás között leosztották a feladatokat. Eldöntötték például, ki kinek lesz a „keresztszülője”. Módszeres építkezés következett.

– Mi a cél így negyedszázad után?

– A segítség. Az mindannyiunk feladata, keresztény emberi küldetésünk. Ez nem elidegeníthető, nem delegálható. Nekünk szervezetként az a célunk, hogy egy olyan intézményt tartsunk fenn és működtessünk, amit én egy jó szerszámhoz szoktam hasonlítani. Szeretném, hogy ne heverjünk valami polcon, hanem minél több közösség használjon minket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 03., péntek

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette

Meghalt egy 44 éves férfi Hunyad megyében, miután vadászat közben egyik társa véletlenül mellkason lőtte.

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette
2024. május 02., csütörtök

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették

Két fiatal vesztette életét egy autóbalesetben csütörtökön a 65A jelzésű országúton, az Argeş megyei Căldăraru településen.

Villanyoszlopnak és fának ütközött, majd felborult a 19 éves fiatal által vezetett autó – ketten életüket vesztették
2024. május 02., csütörtök

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben

Elakadt a hóban három lengyel turista a Bucsecs-hegységben levő Szarvas-völgyben.

Elakadt a hóban két lengyel turista a Bucsecs-hegységben
2024. május 02., csütörtök

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában

Tavaly 4862 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 112-vel kevesebben, mint egy évvel korábban; az áldozatok közül 90-en életüket vesztették.

Több ezren szenvedtek munkahelyi balesetet tavaly Romániában
2024. április 30., kedd

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága – tájékoztatta az államtitkárság kedden az MTI-t.

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság
2024. április 30., kedd

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján.

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt
2024. április 30., kedd

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!

Kisfilmben buzdít választási részvételre az Európai Parlament. A politikamentes videóban idősek hívják fel unokáik figyelmét a demokrácia törékenységére, a szavazás fontosságára.

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!
2024. április 30., kedd

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak

Már csak egyet kell aludni, és kezdődik a minivakáció: hatnapos vakációra mennek szerdától a közalkalmazottak, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze a május elsejei munkaszüneti napot az ortodox húsvét négynapos ünnepével.

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak
2024. április 29., hétfő

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján

Kisorsolta hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) a június 9-i európai parlamenti választásokon induló pártok és választási szövetségek listáinak sorrendjét a szavazólapon.

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján
2024. április 29., hétfő

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor

Az ortodox húsvéthoz kapcsolódó minivakációban meleg időre és elszórtan minimális mennyiségű csapadékra lehet számítani.

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!