Segesváron tizennegyedik alkalommal szervezik meg a Proetnica interkulturális fesztivált, amely a Romániában élő nemzeti kisebbségeknek nyújt lehetőséget a bemutatkozásra.
2016. február 18., 18:002016. február 18., 18:00
Az augusztus 18. és 21. közötti időszakra tervezett esemény terveit Volker Reiter igazgató ismertette, aki elmondta, nem a hagyományok megőrzését és ápolását célozza a projekt, hanem a közösségek bemutatkozását, újabb hagyományok teremtését. Az idén szeretnének némi változást is eszközölni a programban, eddig ugyanis többnyire az volt a gyakorlat, hogy a néptánccsoportok, énekesek megérkeztek, bemutatták a színpadi produkciójukat, utána távoztak is. Az idéntől szeretnék bevezetni, hogy végigüljék a három-négy napot, megtekintsék egymás előadását, beszélgessenek, vegyenek részt a workshopokon, kerekasztal-beszélgetéseken, vitaesteken. Természetesen ehhez támogatókra van szükség, s ez évről évre újabb és újabb kihívások elé állítják a szervezőket.
A segesvári fesztivál egyfajta nyitást is jelent mások irányába – hangsúlyozta a beharangozó sajtótájékoztatón részt vevő Koreck Mária. A Divers Alapítvány elnöke szerint ennek a fesztiválnak az egymás megismerése az egyik célja, a romániai nemzeti kisebbségek kultúrájának, hagyományainak, szokásainak a felsorakoztatása, hogy íme: ennyien vagyunk, sokszínűek, változatosak.
A meghívott nemzeti közösségek között van a cseh, ukrán, roma, török, szerb, örmény, rutén, zsidó, olasz, bolgár, horvát, szlovák, tatár, német, albán, lengyel, macedón, lipován, orosz, görög, magyar és a román. A tavalyi fesztiválról egy színes katalógust is kiadtak a szervezők, amely visszatekintés a többéves fesztivál történetére, amelyet első alkalommal 2001-ben szerveztek meg. Tavaly több mint nyolcszázan tettek eleget a szervezők meghívásának, és vettek részt a rendezvényen. A közönség részéről is nagy volt az érdeklődés, 2015-ben 15 ezren látogattak el a segesvári várba. Hogy ez sok-e, vagy kevés, Volker Reiter úgy válaszolt, hogy lehettek volna többen is, de megtörténhetett volna, hogy jóval kevesebben érdeklődnek. Nem ez a lényeg – hangsúlyozta, hanem az, hogy egy pluralista és demokratikus társadalomban az etnikumközi kapcsolatok működjenek, egymásról tudjanak, egymást megértsék a más-más nemzeti közösséghez tartozók.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!