Fotó: Dan Mihai Bălănescu
Nem neveztek meg miniszterelnök-jelöltet azok a parlamenti pártok, amelyekkel Klaus Johannis román államfő csütörtökön megkezdte konzultációsorozatát egy új kormány megalakítása érdekében.
2015. november 05., 22:032015. november 05., 22:03
A jelenlegi kormánykoalíció fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea szerint a parlamenti pártoknak előbb meg kellene egyezniük, mi a legjobb válasz a Victor Ponta eddigi miniszterelnök – és ezzel a kormány – lemondásához vezető társadalmi elégedetlenségre, és csak azt követően kell a feladathoz megfelelő kormányfőjelöltet találni.
Bár korábban jelezte, hogy pártja folytatni szeretné a kormányzást, az általa felvázolt lehetőségek között nem szerepelt egy politikusokból álló kormány megbízása. Dragnea a lehetséges forgatókönyvek között egy szakértői kormány beiktatását, nemzeti egységkormány létrehozását említette, és a választások előrehozását sem zárta ki.
A jobbközép ellenzék fő erejét képező, Johannishoz közel álló Nemzeti Liberális Párt (PNL) előre hozott választásokat sürgetett. Alina Gorghiu, a PNL társelnöke szerint a napok óta tüntető emberek egyértelművé tették, hogy nem bíznak a jelenlegi parlamentben, ezért a választások kiírása lenne a „legigazságosabb” megoldás.
A román alkotmány szerint az államfő akkor oszlatja fel a parlamentet, ha az két egymást követő miniszterelnök-jelöltjének nem szavaz bizalmat. Arra azonban még nem volt példa Romániában, hogy a törvényhozók ilyen módon hozzájárultak volna mandátumuk lerövidítéséhez: amikor Traian Băsescu volt államfő a parlament feloszlatását helyezte kilátásba, a törvényhozók inkább beiktatták az államfő által javasolt miniszterelnököt.
Az RMDSZ szakértői kormányt javasolt, amelynek a jövő évi költségvetés kidolgozása és a választások megszervezése lenne a feladata. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kifejtette: jó megoldás lenne a választások előrehozása, ha sikerülne megteremteni a törvényi feltételeit annak, hogy ezeknél már az új választási törvényt lehessen alkalmazni, amely szerint Románia visszatér a megyei pártlistás arányos választási rendszerhez. Az RMDSZ vezetője azonban arra figyelmeztetett, hogy nehéz lesz elhárítani a felmerülő alkotmányjogi problémákat.
Közben a bukaresti Egyetem téren csütörtök este is folytatódott a három napja kezdődött tüntetéssorozat: a demonstrálók világossá tették, hogy nem elégszenek meg egy egyszerű „kádercserével”, gyökeres változást, a közélet megtisztulását, a kompromittálódott politikusok eltávolítását, a korrupció megfékezését követelik.
Az elnöki hivatal által meghirdetett konzultációsorozat pénteken a többi parlamenti párttal és a civil társadalom képviselőivel folytatódik.
Az MPP szerint előre hozott választásokat kell tartani
A Magyar Polgári Párt (MPP) szerint Victor Ponta miniszterelnök lemondása után előre hozott választások megrendezésére kell törekedni Romániában. A párt csütörtöki közleménye szerint a stabilitás biztosítása a legfontosabb, ennek érdekében a lehető legrövidebbre kell csökkenteni az átmenet időszakot. A párt szerint azért kell előre hozott választások megrendezésére törekedni, mert a rendes választásokig már csak egy év van hátra. „A rövid idő csakis egy átmeneti kormányzás lehetőségét biztosítaná, így akár szakértői kormány, akár kisebbségi kabinet állna fel, annak mandátuma nem lenne erősebb egy ügyvivő kormányénál” – véli az MPP. A párt szerint ez az átmenetiség az egész időszakot egy elnyújtott választási kampánnyá alakítaná. Az MPP üdvözölte Victor Ponta lemondását. Emlékeztetett arra, hogy korábban többször is jelezte kifogásait „a Ponta-adminisztráció diszkriminatív kisebbségpolitikája kapcsán”, és többször szót emelt „a magyar közösséget ért jogfosztások és a tudatos provokációk” ellen.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!