A Mária Rádió a megtérést hirdeti

Fennállásának tizedik évfordulóját ünnepli az erdélyi Mária Rádió. A kezdetekről, a működésről, illetve a műsorokról beszélgettünk Karácson Tibor műsorigazgatóval, Páll Gellértet, a csíksomlyói stúdió szerkesztőasszisztensét pedig arról kérdeztük, miért jó a rádiónál dolgozni.

Izsák-Székely Judith

2016. április 06., 13:282016. április 06., 13:28

„Az embereknek hiteles beszédre van szükségük, amely épít, és nem rombol, amely bizalmat ébreszt a rémült szívekben, tiszta, egyenes beszédre, amely a szeretetet és az igazságot hirdeti. Az imádság és az evangelizációs tevékenység, amely a Mária Rádió szerkezetét adja, azt a célt szolgálja, hogy a lelkek megszentelődjenek. Minden adás végső célja a hallgatók növekedése hitben, reményben és szeretetben” – tudjuk meg Karácson Tibor atyától, aki jelenleg a műsorigazgatói feladatokat is ellátja a rádiónál.

Alapvető tevékenység az imádság

„Kétségtelen, hogy a rádió minden műsora ilyen-olyan módon Istent hirdeti. Még a hétköznapi történésekről szóló és a szórakoztató műsorok is a Természetfelettihez kötődnek. A Mária Rádió nemcsak az elkötelezett hívekhez szól, hanem mindazokhoz, akiknek szívében él a vágy Isten után. Az imádság a rádió számára ugyanúgy alapvető tevékenység, ahogy az egyház számára is az, ezért legfontosabb programja az imádság, ezt hallgatják a legszívesebben és a legtöbben. Itt emelném ki, hogy állandó százezer hallgatónk van. A Mária Rádió imádságának középpontjában a napi szentmise áll. A betegek, idősek vagy az úton levők számára ez nagyszerű lehetőség arra, hogy lelki táplálékhoz jussanak. Mindezt még élőbbé teszi, ha a rádióközvetítés valamely egyházi közösségből történik (plébániáról, kolostorból, szerzetesközösségből, kórházból, börtönből stb.) – tudjuk meg Tibor atyától. Hozzáfűzte: „Az imádság mellett és azzal szoros együtthatásban az evangelizáció az, ami a megtérésre való felhívás alapvető eszköze. Olyan műsorszerkezet kialakítását jelenti, mely lehetővé teszi, hogy a Szentírás, a katolicizmus erkölcsi és hitbéli tanítása, szellemisége, kultúrája és hagyományai teljes gazdagságukban a hallgatók nagy tömegeinek rendelkezésére álljanak.” 

Önkéntes munkán alapszik

A Mária Rádió egyik alapvető tulajdonsága, hogy nagyon kevés fizetett alkalmazottal, főként önkéntes munkatársak segítségével működik. „Mindazoknak, akik részt vesznek bármilyen formában a Mária Rádió munkájában, elhivatottságot kell érezniük a szolgálat iránt. A hallgatóknak ugyanakkor biztosnak kell lenniük abban, hogy a Mária Rádión keresztül kétségek nélkül juthatnak az egyház által tanított, kinyilatkoztatott igazság élő kenyeréhez” – hangsúlyozza a műsorigazgató. „A Mária Rádió, lemondva a reklámozás lehetőségéről és más gazdasági támogatásról, nem számítva a hívek adományait, egyben lemond az emberi világ által nyújtható biztonságról is.”

Páll Gellért elmondta, a Mária Rádió csíksomlyói stúdiójában dolgozva azt teheti, amit szeret, és ez nagyon fontos számára. „Találkozom sok-sok emberrel, nem csak idősekkel, hiszen sok fiatal hallgatója is van a Mária Rádiónak. Fiatal önkéntesek járnak be a stúdióba, segítenek egy-egy műsor levezetésében és elkészítésében. Örömmel és hálás szívvel köszönöm a Szűzanyának a meghívást a rádiós munkára.”

A kezdetekről

Ahhoz, hogy a Mária Rádió nagyváradi stúdióját 2006. március 25-én ünnepélyes keretek között megnyithassák, már 2002-ben elkezdődött a készülődés. „Az erdélyi Mária Rádió a Világcsalád kezdeményezésére és támogatásának köszönhetően jött létre, majdnem egy időben a magyarországi és a vajdasági Mária Rádióval. 2002-ben egy olaszországi csoport érkezett Nagyváradra, az ottani Mária Rádió képviseletében, majd felkérték Szatmári Ferencet a romániai Mária Rádió elnöki posztjára. Két feltétellel vállalta el ezt a nagy feladatot, az egyik, hogy románul és magyarul, 50-50 százalékban, két különálló projektként induljon el a rádió, a másik pedig, hogy a székhely Nagyváradon legyen. Két hónap elteltével már úgy látszott, hogy Nagyváradon lenne egy szabad frekvencia is. A segítség mindig olyan helyről érkezett, ahonnan senki sem számított rá. Ebből is az látszik, hogy a Mária Rádió a Szűzanya ajándéka, az Ő műve” – véli a műsorigazgató.

2007 októberéig napi 12 óra műsoridőt magyar nyelvű, 12 órát pedig román nyelvű adás töltött ki mindhárom vételkörzetben, aztán a nagyobb arányban magyarlakta területen, azaz Székelyföldön indulhatott el 24 órában a magyar adás, a 89,7 FM frekvencián. 2009. december 8-án felszentelték a csíksomlyói stúdiót, azóta itt is készülnek műsorok. A tervek között szerepel, hogy egész Erdély területén 24 órában, magyar nyelven sugározzon a Mária Rádió, hogy egyre több házba és szívbe eljusson Isten üzenete.

Évfordulós ünnepség

Április 8-án Nagyváradon ünneplik az erdélyi Mária Rádió fennállásának tizedik évfordulóját. „Ez egy olyan pillanat, amikor meg kell állnunk kicsit. Először is azért, hogy hálát adjunk az eltelt évekért, a szolgálatkész munkatársakért és önkéntesekért, a nagylelkű adományozókért, a hűséges hallgatókért. Meg kell állnunk, hogy ennél a mérföldkőnél számot vessünk, és megvizsgáljuk, mi az, amit meg kell tartani s mi az, amit el kell hagyni. Meg kell állnunk azért is, hogy újra Isten gondviselésébe ajánljuk jövőnket, újra átadjuk neki ezt a művet, amit ő maga hozott létre. Az ünneplés ideje ez és mi végtelenül hálásak vagyunk a Jóistennek megtartó kegyelméért, hálásak vagyunk mindazoknak, akik önzetlen munkával, szívből jövő imáikkal és jó szándékú adományaikkal lehetővé tették fennállásunkat, megmaradásunkat” – vallják a rádió munkatársai.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei