A Magyar Újságírók Romániai Egyesületének Becsületbírósága a MÚRE honlapján közzétett állásfoglalásban fejezte ki aggodalmát több erdélyi magyar hírportál cikkeihez fűzött olvasói hozzászólások „kemény és oktalan zsidózása” miatt.
2016. február 03., 22:042016. február 03., 22:04
„Sajnálatos, hogy – a Magyarországon és Romániában egyaránt nagy visszhangot kiváltott, a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe-díjjal kitüntetett és Oscarra is jelölt Saul fia című film kapcsán – bizonyos magyarországi médiafelületeken elharapódzott zsidózás begyűrűzött a romániai magyar médiába is, ami nemcsak Nemes Jeles László alkotásához méltatlan, hanem a magukat tekintélyes, közvélemény-formáló lapoknak, illetve hírportáloknak tartó médiaorgánumokhoz is” – olvasható az állásfoglalásban.
A bizottság az Újságírói etikai kódexre (ÚEK) hivatkozva emlékeztet, hogy mivel a hozzászólások és a sajtóalkotásokhoz fűzött vélemények, megjegyzések a média szerves részeként jelennek meg, ezért „a média felelős vezetőinek kötelessége, hogy őrködjenek az általuk felügyelt médiában a posztok, kommentek megjelenése fölött. Felelősségük kiterjed azok tartalmára is. Ily módon a megjelenő posztok és kommentek sem sérthetik a közerkölcsöt és az emberi méltóságot, nem kelthetnek megbotránkozást, nem uszíthatnak gyűlöletre.”
A becsületbíróság hozzátette, hogy „a szabad véleménynyilvánítás és szólásszabadság nem jelenti azt, hogy erőszakos, mások zaklatására, gyűlöletkeltésre alkalmas bejegyzések, hozzászólások jelenhetnek meg a médiában. Ezért a média etikusan cselekszik, ha a kommenteket és a sajtóalkotásokhoz fűzött véleményeket, megjegyzéseket moderálja, azok közlését regisztrációhoz köti.”
Az Emberi Jogok Európai Bírósága máshogy gondolja
Ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével a magyarországi Alkotmánybíróság korábbi döntése, amely a tartalomszolgáltatók feltétlen felelősségét állapítja meg az internetes oldalaikon megjelenő hozzászólásokért – írta kedden közzétett ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB).
A strasbourgi bíróság egyhangúlag elfogadott ítélete szerint a magyar hatóságok megsértették a véleménynyilvánítás szabadságát azzal, hogy az Index online hírportált és a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületét (MTE) tették felelőssé a cikkeik alatt megjelent kommentekért. Az Európa Tanács égisze alatt működő EJEB ítéletének értelmében a magyar államnak három hónapon belül 5100 euró perköltséget kell fizetnie a felpereseknek.
Az ügy előzménye, hogy az Experient ingatlanközvetítő cég feljelentette az Indexet és az MTE-t, mert a vállalat etikátlan hirdetési gyakorlatáról szóló cikkeik alatt gyalázkodó kommentek jelentek meg. Az Alkotmánybíróság 2014 májusában hozott ítélete szerint a tartalomszolgáltató akkor is felelősséggel tartozik a mások jogait sértő bejegyzések miatt, ha nem volt tudomása a jogsértő tartalomról.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!