Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Egyértelmű, hogy a 2021-es népszámlálás kitűzött célja, hogy kijöjjön a több mint húszmillió romániai lakos, és ezt keresztül is viszi a kormány – hívta fel a figyelmet pénteki sajtótájékoztatón Márton Árpád, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője.
2020. február 16., 17:132020. február 16., 17:13
A képviselő rámutatott, a Hivatalos Közlönyben megjelent a 2020/1-es népszámlálásra vonatkozó sürgősségi kormányrendelet, ebben az szerepel, hogy az összeírásra három szakaszban kerül sor:
az első szakaszban lesz az önmegszámlálás, amikor online mindenki megtalálja a saját összeírólapját, amit előre kitöltenek a hatóságok, azt kell megnyitni, átnézni, esetleg kijavítani, és visszaküldeni;
a második szakaszban a számlálóbiztosok keresik meg azokat, akik nem küldtek be internetes űrlapot, tehát nem számlálták meg magukat. Ez a szakaszinterjú formájában zajlik majd, akárcsak a 2011-es népszámlálás során;
a politikus a harmadik szakaszt találja „érdekesnek”, mert ez szerint azokat, akik nem küldték vissza az adatlapot, és a számlálóbiztosok sem találták meg, a rendelkezésre álló „statisztikai és adminisztratív adatbázisokból” írják be.
Meglátása szerint elképzelhető, hogy a választói névjegyzékből is dolgoznak, de arra nem tér ki a kormányhatározat, hogy pontosan milyen forrásokra támaszkodnak. Felmerülhet, hogy olyan személyek is bekerülnek, akik elhunytak, vagy rég nem az adott településen élnek. Márton Árpád szerint ezeket a kérdéseket akkor kell tisztázni, ha a jogszabály a parlament elé kerül.
A rendelet szerint
hogy országos és európai hivatalos statisztikákat lehessen szolgáltatni.
A megszokott körülmények között folytathatják tevékenységüket a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatását (ITP) végző műhelyek – közölte szerdán a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR).
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit.
A közigazgatási törvénykönyv nem teszi lehetővé, hogy a polgármesteri hivatalnál és a helyi érdekű közszolgáltatásoknál dolgozó alkalmazottak a helyi tanács határozata alapján olyan bérpótlékokat kapjanak, amelyeket más jogszabályok nem írnak elő.
Diana Şoşoacă EP-képviselő, az SOS Románia párt elnöke egy hétfői kampányrendezvényen kijelentette, hogy támogatni fogja Călin Georgescu független jelöltet az államfőválasztás második fordulójában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar megyei tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke – nyilatkozták pártforrások.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
szóljon hozzá!