Városházi mentőöv az udvarhelyi teremlabdarúgásnak

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Megoldódni látszik az évek óta sínylődő székelyudvarhelyi első osztályú teremlabdarúgás kérdése. Csütörtökön délben a polgármesteri hivatal képviselői több udvarhelyi üzletemberrel közösen hosszasan elemezték a kialakult helyzetet. Kézzelfogható döntés még nem született, de optimista a jövőkép, komoly hajlandóság van egy új klub létrehozásra.

Zátyi Tibor

2013. július 11., 22:282013. július 11., 22:28

2013. július 12., 10:262013. július 12., 10:26

Az új székelyudvarhelyi teremlabdarúgó-klub megalapítása már tavaly nyáron felvetődött. Az egy évvel ezelőtti válságtanácskozáson több üzletember előtt vázolta a lehetséges megoldásokat Jakab Zoltán, a Székelyudvarhelyi SK akkori edzője. A beszélgetés végén nem tudtak megegyezni, hiszen a támogatók csak akkor adtak volna pénzt a klubnak, ha teljes vezetőségcsere történik. Ez végül nem valósult meg, Jakab Zoltán a Sepsiszentgyörgyi Spicom edzője lett (a csapattal ezüstérmet nyertek), az SK pedig továbbra is csak a városházánál megpályázott összeggel gazdálkodhatott. Ez a pénz pedig csak 2012 decemberéig volt elég. Mint arról többször is írtunk, a játékosok, akiknek a szerződése június végén lejárt, idén még nem kaptak fizetést, továbbá a klub közel 30 ezer lejes adósságot halmozott fel a bérelmaradások mellett.

Jakab Zoltánt – akinek lejárt a szerződése a Spicommal, de még nem tárgyalt a csapat vezetőivel a folytatást illetően – felkérték, hogy segítsen összeállítani egy lehetséges klubmodellt, járuljon hozzá annak költségvetésének kidolgozásához, mutasson rá, kik azok a szabad játékosok, akikre fel lehetne építeni a klubot.

„Az SK jelenlegi helyzete nem méltó semmihez, sem a városhoz, sem az udvarhelyi teremlabdarúgáshoz” – kezdte felvezető beszédében a szakember, majd vázolta ötleteit: egy új klub megalapítása, melyben kizárólag olyan teremlabdarúgók szerepelnének, akik Székelyudvarhelyen sajátították el a teremlabdarúgás fortélyait. Jakab az udvarhelyi teremlabdarúgás első ligás újjáélesztéséhez összeállított egy listát is, melyen olyan játékosok nevei szerepeltek, akiknek jelenleg egy csapattal sincs élő szerződésük, és ha van hajlandóság egy új klub létrehozására, akkor azok a labdarúgók szívesen magukra húznák a csapat mezét. Az SK korábbi játékosai mellett (Szőcs László, Szabó Zsolt, Birtalan Barna, Bíró Attila, Kovács Ákos) vissza lehetne hozni Székelyudvarhelyre Csoma Ferencet, Mihály Zoltánt, Klein Lászlót és a tízszeres magyar válogatott Szécsi Barnát is, akinek jelenleg lejárt a szerződése Berettyóújfaluval. Az idő pedig szorít, hiszen ha nem lesz új klub, akkor a játékosoknak is lépniük kell csapatot keresni maguknak.

Az SK-nak vége?

Kovács Lajos, az SK korábbi ügyintézője újra elmondta, hogy szerinte megszűnik az SK. Ezt alátámasztja az a tény is, hogy az önkormányzatnál megpályázott támogatási összeg nagyjából feleannyi, mint amennyit tavaly kapott az SK. Az idén tizedik évét ünneplő, háromszoros országos bajnok klub pályázata a már befejeződött 2012–2013-as idény végéig szólt, és nem a következő, szeptemberben rajtoló bajnokságra. Emiatt előlegként 30 ezer lejt fognak folyósítani a csapatnak, míg további 50 ezer lejt akkor kaphatna meg az SK, ha indul a 2013–2014-es bajnokságban. Azonban utóbbira szinte semmi esély, hiszen jelenleg se játékosa, se edzője nincs a csapatnak, csak adóssága a labdarúgók és a különböző szolgáltatásokat nyújtó cégek felé.

Eddig is a város tartotta el a csapatot

Ezután Székelyudvarhely alpolgármestere, Benedek Árpád Csaba szólalt fel. Szerinte az SK-nál kialakult helyzetet a klubnak kell megoldania. „A városi tanács mindig is korrektül állt a csapathoz, az utóbbi években a polgármesteri hivatal volt a fenntartója a csapatnak. Mindezek ellenére csak a szidást kaptuk. Ezt így, csak a város pénzén nem lehet csinálni. Egy új klub létrehozásának lehetőségét támogatjuk, kérdéses, hogy a bajnokság rajtjáig sikerül-e a szokásos bürokráciai útvesztőket végigjárni” – mondta Benedek. Az alpolgármester elmondta, hogy az új klub megalapításában partner a városháza, továbbá ugyanannyi támogatást tud nyújtani, mint eddig.

Hargita Megye Tanácsát Ambrus Sándor önkormányzati képviselő képviselte a megbeszélésen. A korábbi birkózó elmondta, hogy ha Székelyudvarhelyen új teremlabdarúgó-klubot alapítanak, amely egészséges és hosszú távú stratégiával rendelkezik, azt a megyei tanács – lehetőségeihez mérten – mindenféle szinten támogatni fogja.

A beszélgetésen elhangzott, hogy megközelítőleg 80–100 ezer eurós költségvetésű csapattal és az említett játékoskerettel bátran fel lehet venni a harcot az utóbbi években a teremlabdarúgó 1. Ligát masszívan uraló, évente 3 millió lejjel gazdálkodó Marosvásárhelyi City’usszal.

Radu Petre, a Román Teremlabdarúgó Szövetség titkára biztosított mindenkit arról, hogy ha sikerül a határidőig létrehozni az új klubot és a működéshez az anyagi háttér is adott, akkor nem lesz semmilyen akadálya annak, hogy az benevezzen az 1. Ligába. Ha nem is lesz ez gördülékeny, létezik egy másik megoldás is. A teremlabdarúgó 2. Ligában szereplő székelyudvarhelyi Infopress SE a második helyen végzett, így alanyi jogon jár neki az 1. Ligába szóló jegy. Mivel Botorok János csapatáról köztudott, hogy egy baráti társaság, és nem vállalják az egy osztállyal magasabban való megmérettetést, ők jól érzik magukat a másodosztályban. A csütörtöki gyűlésen elhangzott az is, hogy ha az új klub létrehozása akadályokba ütközne, akkor egy évig IpSE néven működhetne az 1. Ligában.

Van remény a túlélésre?

A minőségi játékoskeret tehát adott, az edző kiléte kérdéses, meg természetesen az, hogy össze tudnak-e fogni az emberek Székelyudvarhelyen, hogy megmentsék a szurkolóknak tíz éve rengeteg örömöt szerző sportágat.

A gyűlés végén úgy váltak el a felek, hogy a városi tanács által az SK-nak szánt összeg második felét, azaz 50 ezer lejt megpróbálják átcsoportosítani az új klub megalapításához, továbbá a Hargita Megye Tanácsával való tényleges együttműködés megtárgyalására jövő héten kerül sor Birtalan József alelnökkel.

Az egybegyűltek véleménynyilvánítása a tavalyi válságtanácshoz képest nagyon pozitív volt, így az új klub alapítói végre elindulhatnak a szándéknyilatkozatokkal, hogy végül is mennyi pénzt tudnak bevinni a csapatba. A működéshez a polgármesteri hivatal támogatásának közel háromszorosa szükséges, ellenkező esetben az elmúlt évek tapasztalatai köszönnének vissza a pályáról. És minden székelyudvarhelyi szurkoló érzi belül, abba inkább bele se kezdjenek, azt még egyszer nem érdemes végigkínlódni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei