Fotó: Kristó Róbert
Több mint tíz éve zajlik rendszeres karate-oktatás Csíkszépvízen. Szatmáry Domokos Zsolt edző tanítványai 2011-ig a Csíkszeredai Fudoshin klub színeit képviselték, két éve azonban megalakult a Sic-Szépvíz Karate-Do Sportklub. A klubalapító Szatmáry Domokost kérdeztük.
2013. január 22., 19:462013. január 22., 19:46
2013. január 22., 21:382013. január 22., 21:38
– A kívülálló, beavatatlan szemlélő nagyon érdekesnek tűnő láb- és kézmozdulatokat, rúgásokat lát az edzéseken, közben japán \"varázsszavak\" hangzanak el. Kérjük, ismertesse röviden a Szépvízen űzött küzdősportot.
– A Shotokan karate, mert mi ezt gyakoroljuk, egy japán eredetű ősi sport. Valójában nem is sport, hanem életforma, egy életmód, amely beleszövődik művelőjének hétköznapjaiba. A japán karate szó jelentése: üres kéz. A karate tehát egy pusztakezes önvédelmi rendszer, melynek az alapítók elképzelései szerinti célja elsősorban a technikák gyakorlása általi személyiségfejlesztés, a jellemformálás. Az edzések általában három részre bonthatók: a kihon (partner nélküli edzés), a kata (támadó és védekező mozdulatok meghatározott sorozata) és a kümite (küzdelem, a távolság és az időzítés technikája). A mi esetünkben a testi nevelés és fejlesztés mellett komoly szellemi és lelki képzés is megvalósul, persze, az életkori sajátosságoknak megfelelően. Jó esetben a gyermek nem edzőt, hanem mestert lát. Egy életpéldát, egy követendő célt és személyt. A tanítványok az edzéseken értékrendet kapnak. Persze, az elején ez elsősorban rendet, rendszert, szabályokat és következetességet jelent. A gyerekek megtanulnak beilleszkedni a közösségbe, együttműködni, tapasztalataim szerint jelentősen javul a fegyelmük.
– Mikor fertőzte meg Szatmáry Domokost a karate?
– Több mint húsz éve kezdtem el rendszeresen karatézni, az 1990-es évek elején. Az első csíkszeredai mestereim Incze Csaba, Váncsa Benedek és Búzás Csaba voltak. Nagyon szerethettem már az első évektől a karatét, mert rengeteg áldozatot hoztam, hogy Szépvízről bejárjak edzésekre Csíkszeredába, busszal, autóstoppal, de igyekeztem minden edzésre eljutni. Folyamatosan haladtam a ranglétrán felfelé, és amikor már megszereztem a barna övet, azon gondolkoztam, hogyan lehetne folytatni. Az volt a cél, hogy a szál ne szakadjon meg, a szépvízi, vidéki gyerekekkel ismertessem és szerettessem meg a karatét. Egészen 2011-ig a Csíkszeredai Fudoshin Sportklub színeit képviseltük, majd 2011-ben megalakítottam a Sic-Szépvíz Karate-Do Sportklubot. Tíz sportágra szól a bukaresti sportminisztériumtól kapott sportigazolványunk (CIS - Certificat de Identitate Sportivă), a harcművészetek mellett labdajátékok, de a kerékpársport is helyet kapott. Közben sikeresen elvégeztem a bukaresti 3 éves nappali edzőiskolát.
– Láttuk, hogy nagyon komolyan készülnek, kemény edzések zajlanak. Milyen versenyekre készülnek, melyek a csapat célkitűzései?
– Az elmúlt hetekben övvizsgára készültünk, ezek évente zajlanak, fokmérői felkészülésünknek, munkánknak. Természetesen számos országos és nemzetközi versenyen veszünk részt, a legnagyobb verseny, amelyikre egyik tanítványom eljutott, a székesfehérvári Európa-bajnokság volt, ahol Fazakas Norbert tisztes eredményt ért el. Többek között azt is tűztem ki célul, hogy a karate és a testmozgás által hozzájáruljak egy egészséges generáció felneveléséhez. Egész évben zajlanak edzések, nálunk vakáció nincs, nagy hangsúlyt fektetünk a pontosságra, fegyelemre, rendszerességre, nálunk fontos az edzéseken kívüli munka is. Az alapozó edzésekbe sok futást is beiktattunk, a Sic-Szépvíz csapat képviselve volt többek között a Székely Szupermaratonon is. Évente elmegyünk több edzőtáborba, ahol neves hazai és külföldi mesterek vezetnek edzéseket. A kicsiket, a kezdőket játékosan vezetjük be a karate rejtelmeibe, felkeltve kíváncsiságukat. Mindenkiből nem lehet bajnok, de hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a társadalom hasznos tagja legyen. A legtehetségesebbeket támogatom abban, hogy rangos versenyeken vehessenek részt. Számomra ugyanannyira fontos hogy a tehetséges gyermekekből bajnok legyen, mint az, hogy a csapattársa egészséges életmódot folytasson. Van egy jó pár tehetséges gyermek Szépvízen, kár lenne ha elkallódnának.
– Hol készülnek, kik támogatják a klubot?
– Van egy ügyes kicsi tornatermünk Szépvízen, az önkormányzat támogatásának köszönhetően itt tarthatjuk az edzéseket. Értékelem a gyerekek kitartását, köszönetet szeretnék mondani minden szülőnek azért, mert anyagilag és erkölcsileg támogatják gyerekeiket abban, hogy rendszeresen sportoljanak. A szépvízi polgármesteri hivatal és önkormányzat mellett a közbirtokosság támogat, de különböző pályázatokat is írunk. Ilyen volt a klub tavalyi nyertes pályázata, melynek köszönhetően a megyei tanácstól elnyert pénzzel elindítottuk a borzsovai focicsapatot a körzeti bajnokságban, felszerelést tudtunk vásárolni számukra.
– Úgy tűnik, jó a hangulat a szépvízi csapaton belül. Mi ennek a titka, és hol kell jelentkezzen az a gyerek, aki karatézni szeretne?
– A csapaton belül mindenki egyforma, mindenki ugyanazt a munkát kell elvégezze társadalmi rangtól függetlenül. A csapaton belül nem teszünk különbséget a tehetős szülők gyereke és az árva között, nagy hangsúlyt fektetünk a fegyelemre. Az edzéseink minden héten hétfőn, szerdán és pénteken, mindhárom nap 17-20 óra között zajlanak a szépvízi, labdarúgópálya melletti tornateremben. Minden 6 évesnél nagyobb, sportolni vágyó gyereket szeretettel várunk.
szóljon hozzá!