Fotó: Veres Nándor
A Csíkszeredai Pál Aukciósház és Galériában Vorzsák Gyula festőművész egyéni tárlatát nyitották meg kedden este.
2014. január 21., 21:442014. január 21., 21:44
2014. január 21., 22:012014. január 21., 22:01
A művészt mindig is elsősorban a színek foglalkoztatták. Erről tanúskodik az a festmény is, melyet a galériába belépve, rögtön az előtérben láthatunk, és amelyet az alkotó Bertalan István képzőművésszel közösen festett.
Ami érdekes volt számunkra, hogy ezúttal a kiállításán nem a tájkép az uralkodó, hanem a portrék, illetve a mozgásjelenetek. Persze Vorzsák „tájélményei” is jelen vannak, mivel mindig átlényegült tájat alkot, a látványt átalakítja, és érzelmeit, lelkiállapotait tolmácsolja.
Nemcsak a mozgás, hanem a portrék esetében is az átalakulás foglalkoztatja. „Vorzsák Gyula ha portét fest, akkor sem formát ábrázol, hanem formát bont. Csak a lényeg érdekli, csak a karakter egy pillanat alatt fölfogható mozdulata, az egyéniben rejlő egyetemes. Ha valaki netán a táncot vagy a küzdősportokat az ő képei alapján igyekezne megközelíteni, akkor azt a pillanatot kapná, amikor a mozdulat elszakad a figuráktól, s valami követhetetlenül, mozdulaton túlivá válik” – írja a tárlat katalógusában Antall István, a Magyar Rádió szerkesztője.
Vorzsák számára a színek az elsődlegesek. „Nem akarom a színeket alárendelni más szempontnak, nemcsak azért, mert festészeti kultúrámból fakadóan a színkomponálást lényegesnek tartom, hanem a szín egy fontos energiahordozó számomra” – vallotta portálunknak.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!