Tánc által közösség

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

A tánc megöl és életre kelt. Életforma, de kommunikációs csatorna is, melyen át kultúrától, nyelvtől, bőrszíntől független párbeszédet indíthatunk – szűrhették le a tanulságot azok, akik február 7-én, pénteken 19 órára a Székelyföldi Filharmónia koncerttermébe látogattak a 2013-ban lezajlott kilencállomásos táncházkaraván záróünnepségére.

Bálint Kinga Katalin

2014. február 08., 17:222014. február 08., 17:22

2014. február 08., 18:112014. február 08., 18:11

Az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács, a Máréfalvi Rozetta Ifjúsági Egyesület, illetve a Kaszaj Kulturális Egyesület által tavaly megszervezett, és kilenc udvarhelyszéki településen közel ezerötszáz néptánckedvelőt megmozgatott táncházkaraván záróműsorában kilenc tánccsoport több mint száz tagja működött közre. A teltházas rendezvényen hat udvarhelyszéki csapat – a székelyudvarhelyi Gereben és Boróka, a lövétei Kákvirág, a szentegyházi Hüpürcsös, a máréfalvi Rozetta, valamint a zetelaki Maroknyi –, továbbá a csíkszeredai Köpice, a galócási Floricica és a székelyszenterzsébeti Romani Jag lépett fel, beigazolva Antal Lóránt UIET-elnök és András Lóránt programfelelős bevezetőjét, mely szerint a tavalyi karaván növekvő népszerűsége annak köszönhető, hogy mostanra más kultúrák képviselői is bekapcsolódtak.

Feltámadás a színpadon

A műsort a Floricica tánccsoport nyitotta meg salamási, galócási és bélbori román táncaival – a félénk kezdést egyre bátrabb, merészebb, felszabadultabb produkciók követték, majd tapsvihar kísérte le őket a színpadról. Műsorukat követte a nyolc csoport és több koreográfus közreműködésével létrehozott Fordulat, avagy az egyszeri legény története című összeállítás, mely egy székely legény történetét mutatta be a születéstől a nagykorúsításon, szerelmen és házasságkötésen át a lakodalmat követő halálig – és a feltámadásig. Az egyes életszakaszokat különböző tájegységek jellegzetes táncai és viseletei által szimbolizálták: a moldvai, gyimesi, felcsíki és udvarhelyszéki dallamokat a táncházkaravánt végigkísért Kaszaj, Kedves és Szapora zenekarok, továbbá két vendégzenész, Kóré Géza prímás és Kóré Mózes harmonikás szolgáltatták.

A produkcióból a természetes népi humor sem hiányzott: a lakodalmi szószóló szövege és a humoros, farsangtemetés-ízű halotti beszéd, valamint a csujogtatások mind-mind emelték a produkció hangulatát, amely a temetés utáni feltámadásban, az azt követő színpadi farsangi mulatságban teljesedett ki. A szenterzsébeti Romani Jag tánccsoport is ekkor kapcsolódott be cigánytáncaival – energikus produkciójukkal, különleges figuráikkal hatalmas sikert arattak.

A záróműsor után száraz hangszeres kosaras bálba invitálták a részvevőket a Márton Áron Ifjúsági Házba, ahol ugyancsak három zenekar és két meghívott húzta a talpalávalót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei