Fotó: Veres Nándor
A Csíki Székely Múzeum egyik legfontosabb projektje a várhatóan 2016-ban nyíló várostörténeti kiállítás. A múzeum tavaly októbertől fogadja azokat a csíkszeredai lakosokat, akik várostörténeti szempontból fontos tárgyakat tudnak felajánlani vagy eladni, de amint Gyarmati Zsolt múzeumigazgatótól megtudtuk, személyesen is felkeresik a régi csíki családokat vagy azoknak a leszármazottait, akiknek tulajdonában még lapulhatnak érdekességek.
2014. április 08., 17:082014. április 08., 17:08
2014. április 08., 18:322014. április 08., 18:32
„Első nagyobb adományunk Ajtony Gábor nyugalmazott gyógyszerésztől származott, gyakorlatilag ő a városban egykor működő Fekete Sas Gyógyszertár hagyatékát bízta a múzeumra, aminek nagyon örültünk. Ezután meghirdettük a műtárgygyűjtési akciónkat, jövögetett be anyag ugyan, de az általunk várt roham elmaradt, mi sokkal több adományozóra számítottunk. Rájöttünk, hogy személyes megszólítással többet érhetünk el, és fel kell keressünk minden olyan régi csíki családot, amely a város életében meghatározó szerepet játszott. Kezdeményezésemre megalakult a gyűjtő csoport, amelynek tagja a már említett Ajtony Gábor nyugdíjas gyógyszerész, Takács István nyugdíjas főmérnök és Gál Bence nyugdíjas faipari szakember. Az ő segítségükkel létrehoztunk egy olyan adatbázist, amelyben több mint száz csíki család szerepel. Eddig úgy egyharmadát már meg is látogattuk, és így kezdett élénkebb lenni a műtárgygyűjtés. Ezúton is köszönjük nekik” – számolt be az utóbbi hónapok tevékenységéről Gyarmati.
Foglalkozások történetét tárják fel
A személyes megkereséseknél a mesterségekre, szakmákra összpontosítanak. Egykori kereskedő, iparos családok, mesteremberek és sportolók hagyatékából érkeztek be eddig értékes műtárgyak. Például egyik régi szeredai kereskedőcsalád bútorait is megkapják, pontosabban egy régi hálószoba és ebédlő teljes bútorzatát ajánlották fel megvásárlásra.
Legutóbb Császár Ferenc egykori jégkorongozó kalapját és korcsolyáját kapták meg. Ugyanígy egykori politikusok, városvezetők rendelkezéseiből, határozataiból is begyűlt néhány, ezek között van például a város kiürítési parancsa 1944 őszéről. A rendszerváltás előtt tanító tanárok hagyatékára is odafigyelnek. Minden tárgyat lefotóznak és persze kikérdezik a tulajdonosát a hozzá kötődő történetekről. Ezáltal sejlik fel a várostörténet egy-egy szelete.
„Nagyon szerteágazó ez a múlt, persze a kiállításon főként azokat a részleteket mutatjuk be, amelyeket megfelelően tudunk érzékeltetni a tárgyak segítségével, illetve ha nincs ilyen anyag, megpróbáljuk ezt fotókkal vagy terepasztal segítségével bemutatni” – részletezte a múzeumigazgató. Sok minden gyűlt be, de még várják a további felajánlásokat, 1990 előttről származó tárgyakat, iratokat, fotókat, hangfelvételeket, esetleg videókat.
Műkedvelői életmód a két világháború közt
Főként fotóanyag érkezett be, illetve igazolványok, plakátok, színházi belépők. Nagyon sok fénykép gyűlt be például a két világháború közti műkedvelő színjátszásról. „Kiderült, hogy nagyon erős volt Csíkszeredában a műkedvelői élet. Pékek, iparosok különböző darabok szerepeit játszották. Hivatásos színház hiányában akkoriban megvolt az egyszerű embereknek az igényük, hogy egymást szórakoztassák” – hangsúlyozta Gyarmati.
A kiállításra szánt műtárgyakkal minden hétfőn és kedden 11-14 óra között lehet jelentkezni, illetve a 0266-372024-es és az info@csikimuzeum.ro elérhetőségeken lehet bővebb felvilágosítást kérni a múzeum munkatársaitól.
szóljon hozzá!