Mihálykó Ferencné Györffi Ilona Régi idők szép napjai című kötetének bemutatóját tartották vasárnap a máréfalvi művelődési házban. A szerző, akit különösebben nem kellett bemutatni a jelenlévőknek, hiszen a 71. életévében járó asszony egész életét a falu szeme láttára, odahaza töltötte.
2013. január 14., 11:132013. január 14., 11:13
2013. január 14., 12:352013. január 14., 12:35
Csak hét elemi osztályt végzett, s bár nem tudott továbbtanulni, teljes értékű emberként élt, s az alapgondolat, amely írásra serkentette, az évek során még változott is, hiszen nemcsak tájszavakat gyűjtött, énekeket és történeteket „mesélt\", hanem gyakorlatilag áttekintette a paraszti élet színtereit karácsonytól adventig. Az általa látottakat és megtapasztaltakat vetette papírra, s ily módon messze túlteljesítette az eredeti tervet. Nem ez az első máréfalvi vonatkozású néprajzi gyűjtéseket és kulturális antropológiai írásokat, illetve visszaemlékezet tartalmazó kiadvány, ez a már a sokadik kötet, amely szakemberek örömére is szolgál, de a legnagyobb érdeme, hogy a gyorsan változó világban helyben szolgálhat. A „Régi idők szép napjai\" tanulmányozásával a mai és az eljövendő nemzedékek a saját idejüket, az eljövendő szép napokat aranyozhatják sajátjukká.
A könyvet a szerkesztő, P. Buzogány Árpád szerkesztő mutatta be. Kitért arra, hogy az itt szereplő gyermekjátékokat tartalmazó fejezetet már kölcsön is kérték egy udvarhelyszéki gyűjteményes kötethez, hogy majd Zetelakán, Felsőboldogfalván és Székelyudvarhelyen is lássák, ismerjék, megtanulják a hajdani máréfalvi gyermekjátékokat.
A tizenegyórai szentmise után kezdődő ünnepségen fellépett Györfi Erzsébet csíkszeredai énekes, a zenekíséretet Elekes Emőke biztosította, illetve zetelaki és máréfalvi népdalénekesek adtak elő azokból a dalokból, amelyek Ilonka néni gyermek és ifjúkorában általánosan ismertek voltak, amelyeket a bálokban, a családi mulatságokon és a fonókban egyaránt természetes módon énekeltek akkortájt a fiatalok.
„Az évek, évtizedek gyors múlásával úgy hetven év körül az ember elkezd visszapillantani az elmúlt évekre, és úgy érzi akarva-akaratlan, ezek emlékeiből kap erőt a mindennapok gondjainak, az öregségnek átéléséhez. Úgy érzem, a gyermekkor szép emlékei erőt adnak az öregkor méltó elviseléséhez\" – fogalmazta meg a szerző az indokot, amely emlékei feljegyzésére késztette –
„Most így alkonyórán szeretnék visszatekinteni szülőfalum múltjára, hagyományaira és népszokásaira.\" A kiadvány végigköveti a máréfalvi közösség jeles napjait és az azokhoz fűződő helyi hagyományokat, szó esik a különböző alkalomhoz kapcsolódó hiedelmekről, illetve a népi gyógymódokról. Ebben a gyűjteményben kapott helyet néhány régi recept is, valamint szólásmondások, tájszavak, mondókák és gyermekjátékok. A kötet végén található egy fotóalbum, amelyet a szerző saját gyűjteményéből, a székelyudvarhelyi Kováts Fotó archívumából kért el. A képi anyag egyébként a közeli rokon ifj. Haáz Sándor fotográfus közreműködésével készülhetett el, a kották pedig Haáz Margit jóvoltából. A kiadvány a helyi polgármesteri hivatal, a Nagyvész Közbirtokosság és a Melacopix Vili Kft. támogatásával, sok önzetlen helyi adatközlő segítségével jelenhetett meg.
szóljon hozzá!