Őrizni a ránk bízott értékeket

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

Ha Farkaslakát emlegetjük, akkor mindjárt Tamási Áron emléke idéződik fel bennünk, s a falu, melynek ő volt az egyik utolsó „költői sommázója”. Nemcsak a szülőfalu, hanem úgy általában a vidék és a vidéki élet, a székely „élettér” jelenik meg lelki szemeink előtt, hiszen ha nincs rendben az élet hátmöge, akkor baj van a hétköznapokban, hiszen semmi sem biztos, főleg a jövő nem.

Simó Márton

2013. január 07., 12:142013. január 07., 12:14

2013. január 07., 13:262013. január 07., 13:26

Úgy néz ki, hogy a Tamási Áron Művelődési Egyesület (TAME) mostani tagsága igen komolyan értelmezi a felvállalt munkát, hiszen tavaly szépen felújították az író kedvenc húgának, Tamási Ágnesnek a házát. Ez a hely lassan kezdi betölteni azt a teret, amelyet neki szántak. „Nem sírni kell, hanem megküzdeni a valósággal” – mondta Tamásit idézve Hadnagy Jolán, az egyesület ügyvezetője, amikor beszámolt a legújabb fejleményekről. A TAME megállapodott a Székelygyümölcs Egyesülettel, amely gyümölcsfeldolgozót működtet Farkaslakán, hiszen mind a két szervezet a környék tárgyi és szellemi értékeinek védelmét végzi. Nem a „világmegváltást” várják, hanem teszik a kötelességüket. December elején gyümölcsfákat ültettek a szépen felújított ház kertjébe. Megvannak még ugyan azok a fák, amelyeket az író is szívesen emlegetett – a szilvafák, meggyfák és az vackorfa is, amelynek körtövélyéről többször is olvashattunk az író munkáiban –, de gondozni kell őket s melléjük másokat ültetni. Az új csemeték, ha felcseperednek, őshonos alma- és körtefajtákat fognak teremni, sőt a vén fákról is kapnak majd oltványokat, hogy biztosítsák a folytonosságot.

Meglátogattuk az alkotóház szobáit, amelyekbe már visszakerült a felújított bútorzat. A szőnyegek, a falvédők, a csikókályha, s ami nem eredeti, az is mind a rokonságtól, ismerősöktől, abból a korból való, amikor az író és testvérei is a faluban laktak, az 1800-as évek végéről, az 1900-as évek elejéről származó berendezési tárgyakkal gyarapították a leltárt. A rokonoknál és ismerősöknél lappangó relikviákat, fényképeket, leveleket is igyekeznek összegyűjteni, hogy megfelelő konzerválás után kiállítsák és közkinccsé tegyék.

Leszerelték a régi kaput és a kerítést. Az a tervük, hogy a felhasználható darabokkal építsék meg az újat. Nem kell már sokat várni arra a pillanatra sem, amikor elkezdik a csűr visszaépítését. Az egyesület tervet készíttetett egy többfunkciós épület kivitelezésére: oktató- és kulturális központot, vendéglátóhelyet, szállásra és tisztálkodásra alkalmas helyiségeket alakítanak ki a kívülről hagyományos csűrnek látszó épületben. Több pályázatot is készítettek a 2012-es évben. „A pályázás nem egyszerű dolog, és nem olcsó mulatság – mondta az ügyvezető –, hiszen a projektírás maga 16 ezer lejbe, az engedélyeztetési eljárás 5 ezer lejbe került, a terv elkészíttetése pedig 20 ezer lejt emésztett fel. Az egyesület nyert ugyan az őszi LEADER-pályázaton 261 ezer lejt, ezt az összeget csak utófinanszírozás formájában kapja majd meg, ha a kivitelezés megtörtént. A házfelújítás megkezdésekor sem tudtuk, miből lesz pénz a befejezésre, de hozzáfogtunk, és sikerült felavatni. Most sincs elegendő önrészünk, de bízunk abban, hogy a helyi és megyei költségvetésből, valamint cégek és magánszemélyek adakozásaiból sikerül elindítani a munkálatokat és egy-másfél éven belül felavathatjuk a kultúrpajtát vagy kultúrcsűrt.”

Ebbe az új épületbe terveznek egy állandó fotókiállítást Váradi Péter Pál képeiből, aki az elmúlt évtizedekben végigfényképezte Erdély és Székelyföld minden tájegységét, az ő munkássága is egy rendkívüli érték. Azt remélik, hogy ezzel akár egy plusz turisztikai látványosságot is teremthetnek, amely az egyéb kulturális rendezvényekkel emelhetné az egész térség turisztikai vonzerejét. A két ünnep között, december 27-én az egyesület szervezésében Lőrincz György két könyvét mutatták be Tamási egykori elemi iskolájában, amely ma nevét viseli. Az új év első nagyobb eseményét a  Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközponttal közösen szervezik, január végén tartják majd a magyar kultúra napjához kapcsolódóan. Az egyesület szívesen és köszönettel fogadja magánszemélyek és cégek támogatását. Számlaszámuk: Asociația Culturală „Tamási Áron” Din Lupeni – Banca Comercială Română Odorheiu-Secuiesc RO05RNCB0156119383620001.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei