Nemezre átmentett ősi értékek

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Közel két hónapos programsorozatot zárt a székelyudvarhelyi Artera Alapítvány: az Ősi értékek elnevezésű, hagyományteremtő szándékkal létrehozott projektben magyarországi és belföldi civil szervezetek képviselői, székelyföldi kézművesek is részt vettek.

Kovács Eszter

2013. október 28., 17:452013. október 28., 17:45

2013. október 30., 11:272013. október 30., 11:27

 

A Kárpát-medencei ősi értékek, célzottan a népi mesterségek, népi motívum átörökítése volt a szeptember 9-én elkezdődött projekt célja. A kézművesek és civil szervezeti tagok részvételével tartott tapasztalatcsere és szakmai beszélgetések mellett a projekt második részeként október folyamán múzeumlátogatást is tartottak a szervezők: október 25-én a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumba látogattak el a részvevők, továbbá a csíkkarcfalvi Mózes Manufaktúrába is betekintést nyertek. „A múzeumlátogatást azért tartottuk fontosnak, hogy a közgyűjteményben felleljük az ősi motívumokat, amelyeket majd a kézműves tevékenység során átörökítünk az alkotásokba, hogy őseink hagyatéka a mai használati tárgyakon is visszaköszönjön” – mondta el magyarázatképpen Lőrincz Zsuzsánna, az Artera Alapítvány elnöke.

Mindezek mellett az őszi projekt nemezeléssel is kiegészült: harminc székelyföldi kézműves, ipar- és népművészetek iránt érdeklődő leshette el a nemezelés csínját-bínját a csíkszeredai Kovács Imre képzőművésztől. Az alkotómunka során nem csak dísztárgyakat, hanem díszes használati tárgyakat (egyebek közt terítőket, takarókat, házicipőket) készíthettek. „Kevés információnk van arról, hogy milyen is lehetett a magyar nemez, hisz a fémművészettől és fazekasságtól eltérően ezen népi mesterség termékei elporladtak az évszázadok során. Ezért a más népművészeti tárgyakon fellelhető motívumokat, mintákat próbáljuk a nemezen is alkalmazni” – fejtette ki a népi mester. A műhelymunka nemcsak a nemezelési technikát meghonosítandó, hanem értékformáló szándékkal jött létre. A projekt folytatásaként hagyományos jurta elkészítését is tervezik a kezdeményezők: a több kézműves és iskolások bevonásával építendő, faszerkezetű nemezsátrat a jövő évi, sorban a tizenötödik Míves Emberek Sokadalmán tekintheti majd meg a nagyközönség.

A műhelymunka ugyan még közel sem ért véget, az eddig elkészült alkotásokból rendezett kiállítás azonban már megtekinthető az Artera Míves Házban (Kornis Ferenc utca 8. szám).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei