Fotó: Thomas Campean
Közel két hónapos programsorozatot zárt a székelyudvarhelyi Artera Alapítvány: az Ősi értékek elnevezésű, hagyományteremtő szándékkal létrehozott projektben magyarországi és belföldi civil szervezetek képviselői, székelyföldi kézművesek is részt vettek.
2013. október 28., 17:452013. október 28., 17:45
2013. október 30., 11:272013. október 30., 11:27
A Kárpát-medencei ősi értékek, célzottan a népi mesterségek, népi motívum átörökítése volt a szeptember 9-én elkezdődött projekt célja. A kézművesek és civil szervezeti tagok részvételével tartott tapasztalatcsere és szakmai beszélgetések mellett a projekt második részeként október folyamán múzeumlátogatást is tartottak a szervezők: október 25-én a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumba látogattak el a részvevők, továbbá a csíkkarcfalvi Mózes Manufaktúrába is betekintést nyertek. „A múzeumlátogatást azért tartottuk fontosnak, hogy a közgyűjteményben felleljük az ősi motívumokat, amelyeket majd a kézműves tevékenység során átörökítünk az alkotásokba, hogy őseink hagyatéka a mai használati tárgyakon is visszaköszönjön” – mondta el magyarázatképpen Lőrincz Zsuzsánna, az Artera Alapítvány elnöke.
Mindezek mellett az őszi projekt nemezeléssel is kiegészült: harminc székelyföldi kézműves, ipar- és népművészetek iránt érdeklődő leshette el a nemezelés csínját-bínját a csíkszeredai Kovács Imre képzőművésztől. Az alkotómunka során nem csak dísztárgyakat, hanem díszes használati tárgyakat (egyebek közt terítőket, takarókat, házicipőket) készíthettek. „Kevés információnk van arról, hogy milyen is lehetett a magyar nemez, hisz a fémművészettől és fazekasságtól eltérően ezen népi mesterség termékei elporladtak az évszázadok során. Ezért a más népművészeti tárgyakon fellelhető motívumokat, mintákat próbáljuk a nemezen is alkalmazni” – fejtette ki a népi mester. A műhelymunka nemcsak a nemezelési technikát meghonosítandó, hanem értékformáló szándékkal jött létre. A projekt folytatásaként hagyományos jurta elkészítését is tervezik a kezdeményezők: a több kézműves és iskolások bevonásával építendő, faszerkezetű nemezsátrat a jövő évi, sorban a tizenötödik Míves Emberek Sokadalmán tekintheti majd meg a nagyközönség.
A műhelymunka ugyan még közel sem ért véget, az eddig elkészült alkotásokból rendezett kiállítás azonban már megtekinthető az Artera Míves Házban (Kornis Ferenc utca 8. szám).
szóljon hozzá!