Mindenki Székely Könyvtára

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Tavaly májusban indították útjára a Székely Könyvtár sorozatot. A sorozatban összesen 100 kötet megjelentetését tervezik, minden félévben újabb öt kötetet adnak ki. Olyan módon választják ki ezeket az öt kötetből álló minisorozatokat, hogy Székelyföld minden régiója képviselve legyen, illetve egy klasszikus és egy kortárs alkotó egy-egy műve is szerepeljen benne. Lövétei Lázár László kiadóigazgatóval beszélgettünk az eredményekről.

Szőcs Lóránt

2013. június 05., 16:312013. június 05., 16:31

2013. június 05., 20:072013. június 05., 20:07

– Több mint egy éve indították útjára a Székely Könyvtár sorozatot. Milyen érdeklődéssel fogadták az olvasók ezt a kezdeményezést, vásárolják-e a könyveket?

– A sorozat útjára indításakor nagyon számítottunk a Székelyföld folyóirat előfizetőire, de érdekes módon a Székely Könyvtár előfizetői nem feltétlenül a folyóirat állandó olvasói közül kerültek ki. Hogy ez mitől alakult így, azt majd az olvasásszociológusok fogják megmagyarázni, a lényeg, hogy egy év alatt így is több mint 150 előfizető vásárolta meg a könyvsorozatot. Persze, ez a szám még nagyon messze van az általunk elképzelt 500 előfizetőtől, de abban biztos vagyok, hogy a könyvek nem fognak a nyakunkon maradni. A minap, a raktárunkban kajtatva, jómagam is meglepődtem, hogy a Székely népballadákból, illetve Bözödi György Székely bánja című kötetéből ezer példányból alig maradt néhány! Ezek szerint szabadeladásban is fogynak a könyveink! – vontam le magamnak a következtetést. Persze, napilapokban, óriásplakátokon is hirdetjük a sorozatot, a tapasztalat viszont az, hogy még mindig a könyvbemutatók, az olvasókkal való személyes, közvetlen találkozások jelentik a legjobb „reklámot”. Igyekszünk is minél több helyre, a legeldugottabb falvakba is eljutni a könyvsorozattal.

– Eddig 15 kötetet jelentettek meg. Kérem, mutassa be röviden a legutóbbi öt kötetet.

– Hermányi Dienes József, Tomcsa Sándor, Tamási Áron, Balázs Ferenc, Király László a Székely Könyvtár legújabb minisorozatának szerzői; merem remélni, hogy őket nem kell bemutatni a Székelyhon.ro olvasóinak. Ajánlom ugyanakkor a sorozat honlapját, ahol a könyvek szerkesztői röviden ismertetik az általuk gondozott köteteket. Ha szabad, akkor én Király László Álmodott vers című költeményével ajánlanám ezt a legújabb minisorozatot (rövid versről van szó, mindenki könnyen megtanulhatja): „A háborúknak vége mind. // Elpusztultunk törvény szerint. // Nincs már világ se bent, se kint. // S a költő hangja szól megint. // Minden holtat a jóra int.”


– Honlapjukat böngészve rábukkantam, hogy létezik a Székely Könyvtárnak egy digitális változata, ahol a könyvismertetőkön kívül néhány alapvető művet olvasni is lehet. Céljuk, hogy azok is hozzájussanak a székelyföldi irodalomhoz, akik rossz anyagi helyzetben vannak?

– A Digitális Székely Könyvtárral főleg a fiataloknak szeretnénk udvarolni. Tisztában vagyunk azzal, hogy az idősebbek családi könyvtárában ott lehet egy-egy, általunk újra kiadott könyv, de a Székely Könyvtárnak akkor lenne értelme, ha a fiatalok olvasnák. Ők viszont (egy kicsit a divatnak is hódolva) szeretik letöltögetni a könyveket az iPad-re, ezért úgy gondoltuk, hogy egy idő után elérhetővé tesszük a könyveket digitálisan is. Hogy miért épp PDF-formátumban, arra egyetlen (nagyon ütős) érvünk van: kár lenne, ha elsikkadna a könyvek (és a könyvkiadás) egyik legszebb része, a tipográfia. Nem beszélve arról, hogy az iPad-re nem lehet felragasztani az előfizetőknek járó ex libris-eket, a kötetekhez szorosan hozzátartozó Siklódy Ferenc-grafikákat.

– Lehet-e már tudni, hogy mi jelenik meg a következő minisorozatban?

– A sorozat 16. darabja a Székely népdalok című kötet lesz (hogy kottákkal-e vagy azok nélkül, az még kérdéses). Aztán következik Kőváry László Székelyhonról című kötete, ami megelőlegezte Orbán Balázs monográfiáját, A Székelyföld leírását (s ami, ha jól tudom, 1846 óta nem jelent meg újabb kiadásban, csak válogattak belőle). A 18. kötet Márton Áron válogatott írásait és beszédeit fogja tartalmazni; a 19–20. kötetbe pedig két, nemrég elhunyt kortársunk, Szabó Gyula és Páll Lajos írásaiból válogatunk majd. Tehát „erős” könyvek következnek ősszel is, csak legyen olvasó, aki elolvassa őket!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei