Megnyitó a templomban, kiállítás a múzeumban

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Karácsony János Forgácsok című kiállításának megnyitója alkalmából adták át a Tarisznyás Márton-díjat is a gyergyószentmiklósi örmény templomban.

Balázs Katalin

2014. december 07., 17:572014. december 07., 17:57

Oka és üzenete van annak, hogy a Tarisznyás Márton Múzeumban létrehozott Karácsony János-kiállítás megnyitóját az örmény templomban tartották szombaton. Oka, hogy szűkös a múzeum, üzenete, hogy jó lenne áldozni az egykori tüdőkórházban galéria létrehozására – jelezte Csergő Tibor múzeumigazgató, aki ezen eseményt használta fel arra is, hogy méltassa munkatársainak munkáját, a segítők ügyszeretetét, és átadja a Tarisznyás Márton-díjat.

Forgácsok láthatók Karácsony János életművéből a gyergyószentmiklósi múzeumban. A Forgácsok című önéletírásának tanulmányozása indította a gyűjtést, mely révén 36 személytől 180 kép gyűlt össze, ezek egy része került kiállításra. De nemcsak a képek nyújtanak élményt, a modern technika bevonásával igazi szórakoztató-ismeretterjesztő látogatáson vehet részt az, aki betér a múzeumba.

A templomban tartott kiállításmegnyitón jelen volt Karácsony János két unokája is, közülük az idősebb, Zsolt, a szobrászművész beszélt nagyapjáról, a festőről. Kilencéves volt, amikor nagyapja meghalt, hagyatékából három ecsetet vitt haza édesapja. Halálán túl a művészt művei tartják életben – vélekedett az unoka, hozzáfűzve: a művek lényege ott kezdődik, ahol a szavak már nem elégségesek.

Márton Árpád is szólt a pályatársról, akit kisgyerekként a Maros mellett látott először horgászni, festeni. Munkásságát méltatta, kijelentette, „ritkaszépen megrendezett, rendhagyó kiállítás a jelenlegi. De ezzel tartoztunk János bácsinak”.  Könnyezve fűzte hozzá, hogy negyven éve is ő búcsúztatta, most is ugyanazt mondhatja, mint akkor: „János bácsi, nyugodjál békében!”

A „ritkaszép” kiállítás hamarosan háromnyelvű katalógussal, jövő húsvétra pedig egy albummal is kiegészül – tudtuk meg a múzeumigazgatótól, aki e munkában Ferencz-Mátéfi Kriszta érdemeit emelte ki.

De nemcsak a múzeumi alkalmazottaknak járt a köszönet. Az év eseményeit sorolva Csergő Tibor a partnerekről sem feledkezett meg. Emléklapot kaptak, akik a Karácsony János-kiállítás létrejöttét segítették, alkotást kölcsönöztek, és a sorozatos, jó együttműködés jegyében az örmény közösségé lett az idei Tarisznyás Márton-díj. Az elismerést és a hozzá járó Portik Sándor-festményt a Szent Anna-kápolnákról Buslig Gyula gondnok vette át. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei