Lészen ágyú!

Gábor Áron legendás kijelentését legendás tettek követték. A kezdeti kétkedés után a székely ezermester elkészíti azt a 93 ágyút, amelyek a cári és császári túlerő ellenében ideig-óráig biztosítják szülőföldje szabadságát.

Simó Márton

2014. március 18., 16:472014. március 18., 16:47

A hős életének legkülönbözőbb mozzanatai ismertek, beépültek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc legendáriumába. A teljes magyar glóbuszon becsülik Gábor Áron emlékét, de szülőföldjén rendkívül erős kultusza van, mindig segített a háromszékieknek átvészelni a történelmi viharokat, és emléke, emberi példája jól szolgál ma is az újabb európai széljárásban.

„Emlékezetes tetteivel mindnyájunk számára példát mutatott: a mindenkori történelmi pillanat időszerű eszközeit használva kell cselekednünk, ha öntudatos nemzetként, emelt fővel szeretnénk élni. Kétszáz éve született Gábor Áron, a székelység egyik legnagyobb hőse. Műsorunk tisztelgés és főhajtás hősi alakja előtt, és egyben egy szükségszerű kérdés megfogalmazása: élnek-e ma is köztünk Gábor Áronok?” – vallja Orza Călin koreográfus, aki Imreh-Marton Istvánnal közösen a darab forgatókönyvét is jegyzi.

A néptánc és a népzene stílusjegyeit elegyíti a darab a modern hangzásvilággal, illetve a mai mozgásszínházra jellemző dinamikával és kifejezőerővel. A páros és a körtánc a tömegben rejlő kohézióra utal, az idegenek – a cári és császári haderő, a halál felbukkanása – másfajta mozgással, másmilyen öltözékkel jelzik az ártalmas és ellenséges kinti világot, amely mindegyre bomlasztja a kompakt, népi harmóniát, a székelység rendjét.

A többfunkciós díszlet (Kádár Elemér munkája) utal Gábor Áron más jellegű találmányaira, például egy malomra, amelynek kereke Leonardo da Vinci Vitruvius-tanulmányát idézi, amely racionális törvényszerűségekről szól, s ha ezt a szabályrendszert magunkra vonatkozóan értelmezzük, akkor a mi működő kis világunknak is létjogosultsága van. Ilyen szemszögből vizsgálva Gábor Áron és a háromszékiek áldozatvállalását sem a forradalom és szabadságharc későbbi értelmezésének, sem a darabnak nincsen tragikus végkicsengése. Szükségünk van ma is a Gábor Áron-szerű nagyságokra.

A Lészen ágyú! Gábor Áron – táncdráma egy szusszra udvarhelyi előadása része volt annak a turnénak, amelyet a Háromszék Táncegyüttes március 15-éhez kapcsolódóan szervez a székelyföldi városokban. Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós után hétfőn Székelyudvarhelyen léptek fel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei