Fotó: Lukácsi Lehel
Új fejezet kezdődik szerdától a székelyudvarhelyi színjátszás történetében – derült ki a keddi sajtótájékoztatón, melyet Csurulya Csongor, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője és Nagy Regina, a Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó című bábelőadás rendezője tartott.
2014. szeptember 23., 18:562014. szeptember 23., 18:56
A művészeti vezető elmondta, mintegy kétezer potenciális nézője van Székelyudvarhelyen a bábelőadásoknak, s ha figyelembe vesszük a közeli nagyobb községeket, akkor ez a szám jóval nagyobb. Ennek megfelelően nem más városokban működő bábszínházakat kell idehívni, ugyanis egy-egy kiszállás alkalmával mindössze pár száz gyermek nézheti meg a darabokat. Ha helyi produkciókat hoznak létre, s azokat egész évadon át játsszák, akkor képesek kiszolgálni a teljes célközönséget.
„Azért is fontos a bábszínház, mert ez jelenti a gyermekek első találkozását a színházzal – mondta Csurulya –, s az állandó kapcsolat révén ideszoknak. Kell nekik az az intim tér, ahol 50–60 fős kis csoportokban tekinthetik meg az előadásainkat.”
Hogy szokássá váljon a színházba járás
A színház az idei évad első felében ingyenesen játssza ezt a darabot. Pozitívumnak számít, hogy minden idénre tervezett előadásukra beteltek már a helyek, holott kezdetben még nem így gondolkodtak. Minimális belépőt kértek volna, ám végül – támogatók jóvoltából – egy színházszoktató projektet indítottak.
„Nem szabad tévedni”
– Miért esett a választás G. Szász Ilona darabjára? „Egyszerűen azért – válaszolta kérdésünkre a szatmárról érkező Nagy Regina rendező –, mert idehaza, Erdélyben és Magyarországon is nagyon kevesen írnak jót gyerekeknek, s még kevesebben bábdarabot. A szerző Magyarországon él, bábszínházi dramaturg és szerző. Az utóbbi évtizedekben több sikeres munkát tett közzé, amelyeket nagy sikerrel vittek a »kisközönség« elé. Érdekes, hogy éppen ma Szatmárnémetiben is bemutatják egy darabját.”
A színművészek szerencsésnek tartják a választást. Minden részvevő számára külön kihívás e darabban való fellépés, hiszen a bábszínészet egy más szakma, és nem lenézett, nem másodrangú valami, hanem igen fontos találkozási pont, amely által a színházhoz szocializálódik az ifjú lélek. „Kihívás olyan szempontból is – tette hozzá Csurulya –, hogy nem lehet tévedni, mert a gyermekek roppant érzékenyek, mindent észlelnek, és kritikus szemmel figyelik a felnőttek mozdulatait.” A darabhoz Nagy Csongor Zsolt szerzett zenét, a díszlet és a bábok Bandura Emese munkáját dicsérik.
G. Szász Ilona bábjátékát szerdán és csütörtökön négy alkalommal játsszák a székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében, 10 és 12 órai kezdettel. A következő bérleten kívül előadásokat november és december folyamán tartják.
szóljon hozzá!