Fotó: Iochom Zsolt
Múltunk kötelez címmel jelent meg Kádár Gyula történész legújabb könyve, melyet péntek délután a csíkszeredai városháza gyűléstermében mutattak be, a Veress Dávid által szervezett Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat keretében.
2013. január 12., 10:262013. január 12., 10:26
2013. január 13., 18:032013. január 13., 18:03
Mint azt az előadássorozat házigazdája megfogalmazta: múltunk nem csak kötelez, hanem meg is tart, ha megismerjük kellő időben és módon. Kádár Gyula most megjelent könyvét is a székely szókimondás jellemzi, akárcsak két előző kötetét (Székelyföld határán és a Székely hazát akarunk). Könyvében arra vállalkozott, hogy az államalapító István király történelmi szerepének bemutatása mellett felvázolja az akkori erdélyi állapotokat is. „Alaposan meg kell ismerni múltunkat, mert múlt nélkül nincs és nem is lehet jövőnk! Kádár Gyula történelmi írásából kellő erőt meríthetünk, de figyelmeztetést is kapunk: ha rendületlenül nem tesszük meg a ránk háruló feladatokat, akkor esélyeinket csökkentjük” – összegzett felvezetőjében Veress Dávid.
„Szent István királyunknak az Intelmekben megfogalmazott gondolata az volt, hogy egy ország annál erősebb, minél több kultúra, nép lakja” – emlékeztette a hallgatóságot Kádár Gyula, megjegyezve, hogy ez a gondolat aktuális lett volna az elmúlt hetven évben is, hisz a sokszínűség gazdagít. István király máig a magyar történelem legjelentősebb személyisége, aki nélkül talán a magyar nemzet ma nem létezne. Egy olyan egységes államot alapított, amely 1526-ig egész Európában egyedülálló módon középhatalom, egységes állam. A szerző megítélése szerint a X. század a magyarok százada volt, több mint negyven győztes hadjáratot vívtak, de ezekről vajmi keveset írnak a történelem tankönyvek.
A kötet második részében Erdély egészségügyi történetéről nyújt átfogó képet a szerző.
szóljon hozzá!