Dokumentumfilmes esteket szerveznek szerdánként 18 órától Csíkszeredában a Hargita Megyei Kulturális Központ pincetermében, ahol a Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont által 2013-ban kiírt pályázatának négy győztes alkotását mutatják be. Elsőként március 12-én Ha nem használ, nem is árt… Hagyományos gyógynövényhasználat Udvarhelyszéken című dokumentumfilmet, Pakot Mónika, a Civitas Alapítvány munkatársának és Szabó Károly, a székelyudvarhelyi városi könyvtár alkalmazottjának közös munkáját vetítik. Szabó Károllyal (fotó) beszélgettünk.
2014. március 09., 19:112014. március 09., 19:11
2014. március 09., 20:322014. március 09., 20:32
– Milyen kritérium szerint választották ki az interjúalanyokat?
– Minden udvarhelyszéki faluban megkerestük azokat, akikről tudjuk, hogy gyógynövény ismerőként vannak számon tartva és a gyógyfüvek használatáról, az ehhez kötődő tapasztalataikról kérdeztük őket. Székelyföldön még elég sokan ismerik ezeknek a növényeknek a gyógyászati hatását. Összeállt egy gazdag anyag, persze jóval több mint, amit egy film segítségével fel lehet dolgozni, három témánk is kikerekedhetne belőle. Az első – persze éppen az amiért forgattunk – a gyógynövényhasználat, de emellett készíthetnénk egy dokumentumfilmet, hogy az állatoknál miként alkalmazzák a gyógyfüveknek a jótékony hatását és a harmadik pedig az lenne, hogy általában véve hogyan hasznosítják a növényeket gyógyászatra, beleértve a gabonákat vagy más kultúrnövényeket is.
– Ki volt a célközönségük?
– A filmünk nem csak az idősebb nemzedékeket érinti, szerintem a fiatal házasokat is foglalkoztatja. Azt tapasztaltuk, hogy ők is átveszik ezt a tudást, a kismamákkal kezdődően, akik például a gyomorgörcs megszüntetéséért itatnak kömény- vagy ánizsteát a kisbabáikkal. Később lósóskateát itatnak, ha a gyereknek hasmenése van és így tovább, lassan beletanulnak abba, hogy mikor, mit kell alkalmazni.
– Néprajzi szempontból találtak-e érdekességeket?
– Hiedelemvilág már nem nagyon jelenik meg növények használatával kapcsolatosan, de szerintem, nyelvi szempontból rengeteg érdekességet tartalmaz a film. Udvarhelyszék különböző régióiban egészen más nyelvjárások léteznek. Maguk a történetek is, amiket interjúalanyaink elmesélnek sokszor kuriózumszámba mennek. Igaz ezek a sztorik egy magyarországi hallgatónak sokkal izgalmasabb, mint egy székelyföldinek.
– A gyógynövények elnevezése is eltérő kisrégiónként?
– Nagyon gazdag a nyelvezet, ezért minden növény esetében kiírjuk a hivatalos latin nevet, továbbá feltüntettük, hogy milyen elnevezések léteznek a különböző vidékeken. Természetesen civil szervezetként nem az volt a lényeg számunkra, hogy néprajzi avagy nyelvi szempontból vizsgáljuk a gyógynövényeket, mi arra voltunk kíváncsiak, hogy a helyi tudás mennyit őrzött meg a gyógynövények hasznosításáról. Filmünk elsősorban ismeretterjesztő. Egyszer részt vettünk egy gyógynövényes képzésen és akkor merült fel az ötlet, hogy fel kellene mérni, hogy a falvakban az ősi tudásból mennyit őriztek meg. Remélem, hogy a filmünk nyomán emberek kapnak kedvet a gyógynövénygyűjtéshez és gyógyászatban való alkalmazáshoz.
– Kisebb bajokra vagy akár krónikus betegségekre kínálnak ezek a növények megoldást?
– Ha jól válogatják össze a gyógynövényeket, legtöbb bajra most is egy működőképes gyógymódot lehet találni. Én magam is sokszor folyamodok e növények jótékony hatásához, persze nem vagyok elfogult, nem hiszek vakon bennük, nem utasítom vissza úgymond a gyógyszergyárak termékeit, hanem azt gondolom, hogy a patikai orvosságok mellett a gyógyfüvek is sokat segíthetnek az egészségmegőrzésben.
szóljon hozzá!