Fotó: Bodnár Arthur
Az idei évad negyedik előadásának színrevitelére készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata. A november 29-én 19 órától bemutatandó De mi lett a nővel? című darabról beszéltünk a rendezővel, Tóth Árpáddal, a színház művészeti vezetőjével, Csurulya Csongorral és a közönségszervezővel, Szarvas Zsuzsával.
2010. november 25., 17:532010. november 25., 17:53
2010. november 25., 18:432010. november 25., 18:43
„Idő- és helyszűke miatt a bemutatót hétfő estére kellett tennünk” – kezdte a beszélgetést Csurulya. Hozzátette, a társulat már próbálja az Irma, te édes! című szilveszteri darabot, melyre lehet helyeket foglalni.
A De mi lett a nővel? műfaját a szerző, Kiss Csaba férfimeseként határozza meg, melyet Tóth is átvett, hiszen a történet három főhőse, a szinte nőiesen szép, a táncos komikus, illetve a hihetetlen tesi adottsággal rendelkező férfi látszólag soha véget nem érő utazás során pletykál, emlékszik és mesél a Nőről. A meseszövés olyannyira elragadja és beszippantja a nézőt, hogy már nem is tudja, a történet mely része valós, és melyik fikció. „Kiss Csaba nyolc Csehov-novellából fércelte össze a darabot, de az egészben az a legcsodálatosabb, hogy mégis megőrizte a szerzőre jellemző mély lélektani realizmussal átszőtt, részletes finomsággal felvázolt szereplőket” – tette hozzá a rendező.
Tóth „szerencsés találkozásnak” nevezte a három férfi színésszel, Dénes Gergellyel, Antal D. Csabával, illetve Barabás Árpáddal való együttműködést. Barabást A hazug című komédiában láthatta utoljára a székelyudvarhelyi közönség, a színész további produkciókra is leszerződött a Tomcsa Sándor Színházhoz. A férfiak vágyának tárgya, a szinte emberfölötti lény, Irina Bikulina szerepét Magyari Izabella, a Dr. Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola végzős diákja játssza. „A nőiességet akartam bemutatni, de nem a szexualitás jegyében, hanem a tisztaság, magasztosság, angyaliság által, és ebben az értelemben Izabella tökéletes volt a szerepre” – magyarázta Tóth. Megtudtuk, a lány hangszeres kíséret nélkül fog énekelni a darabban. Az előadásnak keretet adó filmet Schmidt Krisztina készítette, erre a rendező szerint azért van szükség, mert megadja a történet kiinduló- és végpontját.
„Én vagyok a díszlet megálmodója, de az álmokból Szűcs-Olcsváry Gellért csinált valóságot” – jegyezte meg a továbbiakban Tóth. Hozzátette, a díszlet csupán számos támogató segítségével jöhetett létre. A De mi lett a nővel? rendezőjét Csomós Tünde Tímea segítette munkájában. „Tünde volt az, aki kicsit visszalökött a valóságba, amikor túlzottan elszárnyalt a fantáziám” – magyarázta Tóth.
A darab létrejöttében közreműködött Ila Gábor és Faluvégi Krisztina (zene), Schmidt Krisztina (film), Tóásó István (fény), Lőrincz József (hang), Szűcs-Olcsváry Gellért (díszlet), illetve Barabás Árpás és Györfi Csaba (mozgás).
A bemutató november 29-én 19 órától lesz a Művelődési Ház nagytermében kialakított stúdiótérben, tudtuk meg Szarvas Zsuzsa közönségszervezőtől. További előadások november 30-án, illetve december 2-án lesznek 17 és 20 órától, a Tamási Áron- és a Fekete István-diákbérleteseknek.
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
szóljon hozzá!