A múlt évszázad nyolcvanas éveiben nagy szerencsének számított, ha egy műszaki értelmiségi nem a Kárpátokon túlra, hanem az otthonához közelebbi helyre került. László Csabát 1985-ben mérnök-gyakornokként Székelykeresztúrra helyezték, ahol az üzemi munka mellett géptant, technológiát, anyagismeretet tanított a helyi gimnáziumban; egyébként ez gyakori volt akkortájt, a némi pedagógiai felkészítésben is részesülő mérnökök közül sokan átváltottak a tanügyre, ha igény volt munkájukra. Hamarosan kiderült, hogy a műszaki érdeklődés mellett egy sokkal komolyabb szenvedélye is van a tanár úrnak.
2012. november 04., 10:502012. november 04., 10:50
2012. november 04., 21:502012. november 04., 21:50
Gyermekkorától kezdve táncolt, ismerte a barcasági archaikus táncrendet, majd a brassói középiskolai és egyetemi évek alatt mindvégig tevékeny résztvevője és szervezője volt a diákklubokban létrejövő – hol tiltott, hol agyonszabályozott – táncházmozgalomnak. Úgyhogy 1987-ben létrehozta a Pipacsok nevű csoportot, amely azóta is kiválóan működik. A lehetőségek 1990 után számukra is megnyíltak, szervezeti, egyesületi formát lehetett adni a kezdeményezésnek, s elkezdődhetett a műkedvelés szintjét messze meghaladó, kitartó és minőségi munka, amely a mai napig tart és messze túlterjedt Székelykeresztúr városának határán.
November 3-án, szombaton este tartották Székelykeresztúron azt az ünnepséget, amelyen a Pipacsok fennállásának huszonötéves évfordulót ünnepelték.
Kincses Kálmán székelyszenterzsébeti református lelkész köszöntötte az egybegyűlteket, a barátokat, s azoknak is üzent – főleg a zentai Csalóka zenekar tagjainak távolmaradását fájlalva –, akik váratlan nehézségek miatt nem tudtak eljönni. Egyébként nagyon sokan ott voltak a régi Pipacs-tagok közül Magyarországról, Angliából, Németországból. Az évek során mintegy száznyolcvan táncos fordult meg az együttesben. A Pipacsok a gyűjtőmunka, a lemezkiadás, a felsősófalvi tánctáborok és a keresztúri néptánctalálkozók mellett felvállalta az utánpótlás-nevelést is, hiszen az Udvarhely Táncműhely, a Háromszék együttes és a Maros Művészegyüttes több aktív táncosa is itt kezdte pályafutását. A gálaműsor rövid történeti összefoglaló volt egyben. Részletek villantak fel az évek során bemutatott önálló előadásokból, a mezőségi, szilágysági, szatmári táncokból; a saját gyűjtésű „alapanyagból” koreografált mozgáselemek olyan kavalkádját mutatták be vendégeikkel közösen, amely hozzájárulásuk, negyedszázados munkájuk nélkül ma nem létezne.
A Pipacsok Néptáncegyüttes vezetője, amikor a tánc szünetében mikrofonhoz jutott, külön köszönetet mondott az egykori és mostani tagoknak, feleségének, a rendezvények örökös háziasszonyának, az állandó segítőknek, Mátéfi Csabának és Zitának, a felsősófalvi Szász Tibornak és feleségének, Lőrincz Hortenziának, a Nemzeti Táncszínház koreográfusának, aki a mai napig ápolja gyökereit, és a székely népnek, amely ránk bízta a sok kincset.
Ezüstmezőre léptek a Pipacsok – mondta Kincses tiszteletes –, adja Isten, hogy legalább huszonöt esztendeig ropják úgy, nyíljanak, virágozzanak, ahogyan eddig! Úgy legyen.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!