Családosokat is várnak a népünnepélyre

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Nagyjából a megszokott forgatókönyv szerint zajlik az Ezer Székely Leány Napja, melyet szombaton tartanak Csíkszeredában és Csíksomlyón. A szervezők, vagyis a csíkszeredai önkormányzat, a Hargita együttes és a népünnepély nevét viselő alapítvány idén is készültek néhány meglepetéssel.

Szőcs Lóránt

2013. július 02., 16:412013. július 02., 16:41

2013. július 02., 22:452013. július 02., 22:45

Vámszer Géza, Domokos Pál Péter és a szürke nővérek által 1931-ben kezdeményezett Ezer Székely Leány Napjának mottója nem változott: hitében erős, erkölcseiben tiszta, önazonosságában szilárd és hagyományait tisztelő székelyeket várnak a Hármashalom-oltárhoz Csíksomlyón. Az elmúlt két évtizedben évről évre népszerűbb lett a rendezvény, ahogy a szervezőktől megtudtuk, eddig körülbelül 1400-an jelezték, hogy szombaton szervezetten, csoportosan, székely népviseletben részt vesznek a népünnepélyen.

Antal Attila csíkszeredai alpolgármester elmondta, hogy a szervezetten érkezők mellett szeretettel várják azokat, akik családjaikkal jönnek ki, annál is inkább, mivel idén a gyerekeknek több aktív kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak. Például sátrakban kézműves foglalkozásokat sajátíthatnak el, mivel több sátor lesz, rossz idő esetén is lesz, hová meghúzódni.

A rendezvény forgatókönyve hasonlít az előző évekéhez: szombat délelőtt fél tízkor gyülekeznek a népviseletbe öltözöttek a Szabadság téren, a közös tánc után pedig szervezetten a csíksomlyói kegytemplomba vonulnak misére, amelyet idén Urbán Erik ferences testvér, a kegytemplom igazgatója celebrál. 13 órától tartják a megnyitót a csíksomlyói nyeregben, a Hármashalom-oltárnál. Itt lépnek fel a tánccsoportok, a Hargita Nemzeti Székely Együttes pedig a János vitéz című zenés népszínművét játssza. Az előadás utolsó jeleneténél, Jancsi és Iluska tündérországi esküvőjén várják a jelenlévőket a közös táncra, lesz persze közös fotózás is, ha igény mutatkozik, este szabadtéri táncházat tartanak. Idén tiszteletbeli házigazdák a csíkrákosiak, akik tavaly a legnagyobb arányban vettek részt népviseletben a rendezvényen.  

Újdonságnak számít, hogy a népi mesterségek, kézműves foglalkozások mellett viseletvarrást is lehet tanulni. Ahogy András Mihálytól, a Hargita együttes igazgatójától megtudtuk, a székely népviselet sokszínűségére akarják felhívni a figyelmet, hiszen az utóbbi időben úgy látták, hogy csak a megszokott piros fekete székely „egyenruha” terjedt el, és ezt az egyoldalúságot szeretnék kiküszöbölni. Ezt erősíti a viseletmustra is, amelyre ezúttal eredeti székely ruhába öltözött férfiak is jelentkezhetnek.

Antal Attila kifejtette, idén is társszervező a Hargita, illetve a Kovászna megyei önkormányzat, a népünnepély már jó ideje nemcsak az egykori Csíkszéknek szól. Idén például viszontláthatjuk az oltszakadáti gyönyörű népviseletbe öltözött lányokat, akiket ezelőtt néhány évvel egyszer meghívtak, de ezúttal a táncaikból is ízelítőt kaphatunk. Ugyanakkor jönnek elég jelentős számban résztvevők a Gyergyói-medencéből, Backamadarasról stb.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei