Sajtótájékoztatót tartott Antal József koreográfus, az Udvarhely Néptáncműhely megbízott ügyvezetője és Elekes Gyula, a székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója abból az alkalomból, hogy a társulatnál hamarosan megtartják az idei esztendő első bemutatóját.
2014. február 04., 17:192014. február 04., 17:19
2014. február 04., 17:392014. február 04., 17:39
A koreográfus elmondta, hogy karácsony előtt, a nagy programkavalkádban nem kapott elég figyelmet egy produkciójuk, az interaktív Karácsonyi mese és… című műsor, amelyet a téli ünnepkörhöz kapcsolódó hagyományokból állítottak össze. Játszották, és a célközönség igen kedvelte. Meghívott szereplők bukkantak fel benne, olyan táncosok, akik a három helyi amatőr együttes – a Boróka, a Kékiringó vagy a Gereben aktív és korábbi – tagjai voltak. Ezt a témát a továbbiakban is műsoron kívánják tartani. Miután Furik Rita koreográfus vállalta, hogy hasonló fogantatású előadásokat fog készíteni a farsangi, a húsvéti és az őszi népzenei, valamint a táncos hagyaték felhasználásával, azt is célul tűzték ki, hogy fiatalok, középiskolások számára is előadják, sorozatokra készülnek, amelyeket a Művelődési Házban rendelkezésre álló helyiségben, illetve stúdióban adnak majd elő, de készek kimenni az iskolákba is, amennyiben arra igény mutatkozik.
Az előadásban részt vevők közül ketten – akik már befejezték középiskolai tanulmányaikat – András Loránd (a Boróka korábbi táncosa) és Joó Renáta (Kékiringó) vállalták, hogy a szerény juttatás mellett is együttműködnek a Néptáncműhellyel, úgyhogy az öt állandó tag mellett – négy lány és egy fiú – immár rájuk is mindenben lehet számítani. Ez a művészi és emberi kapacitás – egyelőre – arra jó, hogy kisebb lélegzetű elképzeléseket alkalmazva a színpadra életképes stúdiószínpadi munkát végezhessenek.
A köz című előadásuk az egyén és a közösség, a közösség és az egyén között fennálló viszonyokat boncolgatja. Antal József elmondta, hogy ez a témakör őt elég hosszú ideje foglalkoztatja. „Nem az a lényeg, hogy a néptánc formakincsét, esetleg a mozgásszínház elemeit használjuk-e, hanem az, hogy az üzenet megfelelően hasson, átjöjjön a nézőig, hogy érthetővé váljék az alapgondolat, amely az individualizmusra épülő világban a közösséget bomlasztó folyamatokat, illetve az (esetleg) azt építő kohéziót igyekszik elemezni és ábrázolni.”
Az ősbemutatóra február 8-án, szombaton este 8 órakor kerül sor. Utána – ugyancsak este 8 órától, hiszen ilyenkor több program is zajlik a kultúra hajlékában – február 15-én és 20-án is meg lehet majd tekinteni.
„Folytatódik a Műhelymunka is – mondta Elekes –, hamarosan felnőttek számára indítunk néptánc-tanfolyamot, amely a nagy érdeklődés alapján ugyancsak sikerre számíthat, de ennek részleteit egy hamarosan bekövetkező alkalommal fogjuk a sajtó és a népi kultúra kedvelői elé tárni.”
Fél évi megtorpanás és ugyancsak fél esztendei keresgélés után az látszik, hogy a Néptáncműhely körül bábáskodó szakemberek megtalálták azt a pászmát, amelyen tartósan megmaradhatnak, és a nagyközönség, illetve egy szűkebb tánckedvelő réteg igényeinek és elvárásainak egyaránt megfelelhetnek.
szóljon hozzá!