Az expresszivitás jellemezte a Free Campet

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Feledy Balázs budapesti és Roxana Păsculescu bukaresti műkritikusok nyitották meg a 10. Free Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítását e hétvégén Csíkszeredában, a Megyeháza Galériában.

Szőcs Lóránt

2014. augusztus 31., 09:332014. augusztus 31., 09:33

2014. augusztus 31., 10:292014. augusztus 31., 10:29

Az augusztus 20–30. között lezajlott alkotótelepen létrehozott alkotásokat az expresszivitás jellemzi – vélték a szakemberek. Habár mindenki másképp fejezte ki magát, a munkáknak az a közös vonása, hogy nem a hely szelleméhez kötődnek, hanem a művészek saját érzelmeiket, alkotói gondolataikat örökítették meg. Feledy Balázs szerint különben ez a vonás általában a kortárs művészet jellemzője.
Egyedül Ava Rado Harte volt az, aki a környéken szedett és begyűjtött virágokat és búzaszemeket építette be munkáiba – tették hozzá.

Roxana Păsculescu megjegyezte, hogy néhányan főként a színekkel fogalmazták meg mondanivalójukat, mint például Marketa Petrova, cseh alkotó, vagy az olasz Sandro Saccocci. Mások inkább a kompozíció hívei voltak, az utóbbiak sorába tartozik például Flavio Galetti olasz művész, avagy Ion Atanasiu Delamare és Emilia Persu bukaresti alkotók.

Feledy szerint Botár László az organikus, elvont formákat kedveli, ahogy Fazekas Csaba lelkiállapotok, belső érzelmek megjelenítője. Az utóbbinak nyers, őszinte, impulzív festményei éppen a Vásárhelyi Antal grafikája mellett találhatóak, akinek „architektonikus világában” minden kiszámított, mindennek megvan a maga helye, akárcsak egy épület tervrajzánál és a kivitelezés is a végletekig precíz és míves.

Szintén különlegesek Damokos Csaba alkotásai, aki pillanatok alatt, a mobiltelefonja érintőképernyőjén, a körmével vázolja fel benyomásait, amit később kinagyít és nyomtat. Pop art stílusra emlékeztető portréin, amint a budapesti szakember említette, érzékelhető, hogy különböző rendezvények látványvilágát megtervező dizájner az alkotójuk. 

Feledy arra is felhívta a figyelmet, hogy a szobrász Berze Imre is ezúttal jóformán festőként viselkedett, azaz egy átmeneti alkotást hozott létre. Több ezer éves megszenesedett fadarabokat ragasztott préselt lemezre. Van a munkáknak természetesen térhatása is, de ugyanakkor ugyanúgy falra akaszthatós, mint a festmények, sőt az alkotót is a formák közti összefüggések és a természetes anyag textúrájával megfogalmazható üzenet érdekelte.

A tárlat szeptember 30-áig látogatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei