„A megmentett hűség”

Újabb kötettel gyarapodott a Hazanéző Könyvek sorozata. Ez alkalommal Ambrus Lajos, a Firtos Művelődési Egylet elnöke Székely Ferenc Erdőszentgyörgyön élő szerkesztőt, néprajzkutatót kérte fel, hogy gyűjtse össze a Korondról elszármazott alkotókat és közismert értelmiségieket, beszélgessen el vélük, s szerkessze kötetbe az interjúkat.

Simó Márton

2013. január 08., 11:452013. január 08., 11:45

2013. január 08., 15:392013. január 08., 15:39

Eredetileg az volt az egyesület elnökének az elképzelése, hogy mindenkitől közölnek egy-két írást – verset, tanulmányt vagy reprodukciót –, de a szerkesztési munkák során kiderült, hogy a huszonöt interjú kitölti azt a kétszázhúsz oldalas keretet, amelyet a könyvnek szántak.

Huszonöt ember, huszonöt életút. Van köztük olyan, aki „csak” Korondon született, de a későbbiekben nem élt a községben. Sokan azonban a mai napig is ide kötődnek, majdnem teljes életük és munkásságuk is korondi gyökerű és ihletettségű. A kötet ötletgazdája nagy szerencsének tartja, hogy Páll Lajos is benne lehet ebben a kiadványban. A Székely Ferencnek adott interjú egyike a jeles költő és képzőművész legutolsó megszólalásainak. Király László sóvidéki gyökerei és családi kapcsolatai által lett korondivá. Kádár Dombi Péter pedagógusként dolgozott a községben, de annyira megfertőződött a sok helybélinek kenyeret adó pala által, hogy Székelykeresztúron élve is agyagszobrokat készít. Benczédi Ilona képzőművész édesapja, Benczédi Sándor révén köthető Korondhoz. A Marosvásárhelyen élő Bölöni Domokos tanárként töltött itt mintegy két évtizedet, Korondon lett íróvá. Van is egy igen megható vallomása, amelyből kiderül, hogy annak idején éppen Páll Lajos hatására választotta Korondot, s az ő hatására vált a sajátos sóvidéki világ érző tollú novellistájává.

Sok ez a huszonöt név. Széles merítés, amely azt jelzi, hogy értékesebbek vagyunk a látszatnál. „Még ennél is többen vagyunk” – mondta Ambrus Lajos, utalva arra, hogy nem sikerült mindenkit fellelniük és megszólaltatniuk.

Székely Ferenc nemcsak a klasszikus módon készítette az interjúkat, hanem az elektronikus csatornákat is használta. Így könnyebben utána tudott menni a riportalanyoknak, s azok nem tudtak elmenekülni, hiszen a kérdések ott sorakoztak a postafiókjaikban. Ennek a kitartásnak köszönhető, hogy ez az igényes munka körülbelül fél év alatt elkészülhetett.

A Firtos Művelődési Egylet összegyűjtötte az emberekhez „illő” munkákat is, de az már egy következő könyvbe fog kerülni. Nemsokára lesz egy irodalmi-képzőművészeti korondi antológia is, és készül egy olyan dvd, amelyen videokamera előtt vallanak magukról a ma élő korondi gyökerű alkotók és értelmiségiek. A kötet bemutatására január 18-án délután 6 órától a korondi új művelődési házban fog sor kerülni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei