A nagybőgő mint virtuóz hangszer

A nagybőgőt mint szólóhangszert ismerhetjük meg szerdán, május 4-én 19 órától a Nagy István Művészeti Iskola aulájában, ahol Szőgyör Árpád (nagybőgő) és Polgár Szabolcs (zongora) tart hangversenyt.

Szőcs Lóránt

2011. május 02., 15:452011. május 02., 15:45

2011. május 03., 11:352011. május 03., 11:35

„Ezelőtt három évvel hasonló felállásban volt hangversenyünk Csíkszeredában. Koncertünk lényege, hogy jobban meg lehet ismerni a nagybőgőt mint hangszert, hisz a kamarazenekarokban vagy szimfonikus zenekarokban általában nem kap szóló szerepet. Olyan műveket választottunk, ami a bőgő különlegesebb hangeffektusaira világít rá” – emelte ki portálunknak Szőgyör Árpád. Különben a nagybőgős tavaly végezte a mesteri fokozatot Baselben, ahol – az ottani gyakorlat szerint – nyilvános hangversennyel vizsgázott. Úgy gondolta, hogy itthon is bemutatja a nagyrészt nagybőgőre komponált műveket.

Hans Fryba (1899–1986) osztrák nagybőgővirtuóz és zeneszerző Suite im alten Stil (Szvit régi stílusban) című művével nyitják hangversenyüket, melynek különlegessége, hogy ötvöződik benne a barokk harmóniavilág (a szvit jellegzetesen barokk zenei műfaj – a szerk.) és a 20. század modern hangzásvilága.

Ezt követően Franz Schubert (1797–1828) a moll szonáta (Arpeggione) művét tűzték műsorukra. Az arpeggione egy hangszer volt, amely az 1820-as években jelent meg J. G. Stauffer bécsi hangszerkészítő alkotta. Az osztrák fővárosban nagy reményeket fűztek ehhez a vonós gitárhoz, amely gyakorlatilag a viola da gamba módosított formája volt. Schubert 1824-ben komponált egy szonátát arpeggionera és zongorára. Időközben a hangszer tiszavirág életűnek bizonyult, de a művet, gitáron, brácsán, csellón és nagybőgőn előszeretettel játsszák.

Harmadikként egy kortárs művet hallhatunk, Knut Guettler (szül. 1943) norvég zeneszerző, nagybőgős Greensleeves című virtuóz szerzeményét, amelynek alapja egy 16–17. században népszerű angol dal, és amely a hangszer változatos regisztereire világít rá.

Végül a hangversenyt Giovanni Bottesini (1821–1899) La Sonnambula fantasia (Alvajáró fantázia) című darabjával zárják. Az olasz nagybőgős hegedűsként kezdte pályáját, de mivel a milánói konzervatóriumban nem volt ezen a szakon hely, választhatott a nagybőgő és fagott között. A családi hagyományt követve a vonós hangszer mellett döntött és hangszerjátékát nagyon magas szintűvé fejlesztette. A La Sonnambula fantasia az egyik legnépszerűbb műve, melyet 1840-ben mutatott be a Trieszti Operában.

Szőgyör Árpád


1985-ben született Csíkszeredában. Nagybőgő tanulmányait 2000-ben a csíkszeredai Nagy István Művészeti Iskolában kezdte, ahol 2004-ben érettségizett Köllő Ferenc tanár úr diákjaként. 2004 és 2008 között a brassói Transilvania egyetemen tanult Nicolae Pop osztályában. 2008-ban sikeresen felvételizett a bázeli zeneakadémia mesterképző tanszékére, ahol 2010-ben szerzett diplomát Kostyák Botond növendékeként. Ezzel párhuzamosan a Schola Cantorum Basiliensis régizene-akadémián is tanult Viola da gambát Ruso Rebekátol. Számos mesterkurzuson vett részt. Szólistaként fellépett a brassói Transilvania egyetem zenekarával Steffen Schlandt karmester irányításával, valamint a bázeli Zeneakadémia kamarazenekarával Brian Dean vezetésével, amellyel Jan Krtitel Vanhall D Dúr Nagybőgő versenyét adta elő. 2006 és 2008 között tagja a brassói Filharmóniának. 2004-től tagja a Csiki Kamarazenekarnak és a Codex régizene együttesnek. Svájci tartózkodása alatt számos zenekarnak volt állandó kisegítője. Tagja a 2010 novemberében alakult Balkan Baroque Band (BBB) nemzetközi barokk zenekarnak. A 2010–2011 es tanévtől tanít a csíkszeredai Nagy István, illetve a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor művészeti iskolákban.

Polgár Szabolcs


1987-ben született Gyergyóremetén. Zongora tanulmányait 1994-ben a csíkszeredai népművészeti iskolában kezdte Csedő Éva tanárnőnél. 2002-től 2006-ig a Nagy Isván Művészeti Iskolában tanult, Kovács Katalin és Juhász Zsuzsánna tanárnők diákjaként. 2006 és 2010 között a brassói Transilvania egyetemen tanult Niţu Constantin és Stela Drăgulin osztályában. 2008-ban Erasmus ösztöndíjjal egy éves képzésen vett részt Finnországban a jyväskyläi University of the Jyväskylä Polytechnic zene fakultásán, Oleg Mantour osztályában. 2011-ben sikeresen felvételizett a brassói Transilvania egyetem mesterképző tanszakára. Jelenlegi tanára Stela Drăgulin. 2009-ben részt vett Khristiane Karajeva (Bécs), Pless Attila (Debrecen), Frank Van De Laar (Amszterdam) és Mihaela Ursuleasa (Bécs) mesterkurzusain. 2009-től korrepetítor a Nagy István Művészeti Iskolában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei