Fotó: Barcsa István
Január 23-án, vasárnap a szentegyházi Vigyorgók társulatának vendégelőadásával zárult a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett egyhetes rendezvénysorozat. Az elmúlt hétvégén is számos és sokféle kulturális program várta az érdeklődőket, a 20-a és 23-a közötti eseményeken portálunk munkatársai is részt vettek.
2011. január 24., 11:082011. január 24., 11:08
2011. január 24., 18:262011. január 24., 18:26
Csütörtökön délután 4 órakor az Élő népművészet című kiállítás megnyitójára várták az érdeklődőket a városháza Szent István-termébe. A csupán január 23-áig, vasárnapig látogatható tárlatot Tifán Irénke, az Udvarhelyszéki Népművészeti Egyesület elnöke nyitotta meg és méltatta.
17 órától a Haáz Rezső Múzeum idei első tárlatának megnyitójára került sor. A XX. századi erdélyi magyar festmények a székelykeresztúri Molnár István Múzeum gyűjteményéből címet viselő kiállításra szép számban megjelenőket Miklós Zoltán, a székelyudvarhelyi múzeum igazgatója üdvözölte. A továbbiakban az udvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és a székelykeresztúri Molnár István Múzeum munkatársai, Vécsi Nagy Zoltán és Patakfalvi Emőke méltatták a tárlatot.
A többévesre tervezett kiállítás első kiadása, a február 25-éig látogatható tárlat „megpróbálja módszeresen feltárni és bemutatni a romániai és magyarországi közgyűjteményekben lévő, többnyire raktárakban elfekvő, a múlt században keletkezett erdélyi magyar képzőművészeti alkotásokat” – magyarázta nyitóbeszédében Vécsi. A kiállítássorozat célja – a művészettörténeti kutatómunka elősegítése mellett –, hogy a nagyközönség megismerje a testvérmúzeumok gyűjteményeit, és tudatosítsa, hogy a múlt században keletkezett erdélyi képzőművészeti alkotásoknak, az ebben az időben született irodalmi művekhez hasonlóan, közösségépítő és megtartó erejük van.
Patakfalvi Emőke a székelykeresztúri múzeum történetét összegezte röviden, majd a kiállítás anyagáról ejtett néhány szót. Megtudtuk, az igen gazdag, több mint ötszáz alkotást számláló gyűjtemény nem először kerül bemutatásra Székelyudvarhelyen: 1985 januárjában, Maszelka János festőművész kezdeményezésére, az alkotások a Művelődéi Házban voltak megtekinthetők. A mostani, a Molnár István Múzeum gyűjteményének egy töredékét, ötven alkotást bemutató tárlat február 25-éig lesz látogatható. A kiállítást igényes kivitelezésű, a Haáz Rezső Múzeumban megvásárolható katalógus is megörökíti. A múzeumban megnyitott tárlatot rendhagyó művészettörténeti (fél)óra kísérte, a múzeumpedagógiai foglalkozásra január 21-én, pénteken délelőtt várták az érdeklődőket. A pénteken Vécsi Nagy Zoltán által tartott három előadásra meglehetősen sokan, 106-an voltak kíváncsiak. A múzeum vezetősége felhívja a pedagógusok figyelmét, hogy a rendhagyó művészettörténeti előadás a továbbiakban is, előzetes bejelentkezéssel és diákjegyek váltásával, a kiállítás teljes időtartama alatt igényelhető.
Ugyancsak pénteken, 11 órától nyílt színpadi próbán vehettek részt az érdeklődők a Művelődési Ház nagytermében, majd 17 órától a Cimbora Gyerekek Klubja által szervezett, a gyerekek munkáiból összeállított kiállítás megnyitójára került sor az intézmény oszlopos termében. A kisterembe bezsúfolódott tömeget Pál Csaba, a Cimbora igazgatója üdvözölte, bemutatván a szintén a múlt héten zajló Hajnalcsillag népdalvetélkedő három dobogósát, akik egy-egy népdalt énekeltek, a hallgatóság legnagyobb örömére.
„A szülők és a gyerekek önzetlen odaadásának köszönhető, hogy a volt pionírház, mai Cimbora Gyerekek Klubja ilyen sikerekkel büszkélkedhet” – mondta köszöntőbeszédében Balázs Ferenc, „Feri bácsi”, az intézmény volt munkatársa. A tárlat a textil, fotó, rajz és design, valamint számítástechnika szakkörök tavalyi anyaga mellett a gyerekklub elmúlt harminc évére visszatekintő alkotásokat is magában foglal. Az 1974 óta, sokszor évente is megszervezett „expedíciókat” a diafilmekből kiragadott pillanatképek elevenítették fel. „Sokan viszolyogtak régebben is és ma is a pionír kifejezéstől, de ezek a foglalkozások sok esetben segítették a gyerekeket, hogy már ilyen fiatal korban megtalálják azt, amihez igazán értenek, amivel felnőtt fejjel foglalkozni szeretnének” – tette hozzá a továbbiakban Balázs Ferenc. A megnyitót 18 órától kamarazenei koncert, 19 órától színházi előadás, illetve 20 órától gyertyafényes gitárest követte.
Szombaton a 18 órakor kezdődő gálaest keretében az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat osztotta ki az est szervezője, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, illetve az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület képviselete. A gálaesten megjelent közönséget, illetve a meghívottakat előbb Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere, majd Borboly Csaba megyeitanács-elnök köszöntötte.
„Egy jó könyv elolvasása akkor épül be igazán a kultúrába, ha az élményt megosztjuk másokkal is” – mondta a kultúra közösségépítő jellegének margójára Bunta. A polgármester a továbbiakban megköszönte a kulturális intézmények munkatársainak, illetve a kultúra terén önkéntesen tevékenykedők munkáját. „Sajátos többlet az, amit az erdélyi magyar kultúra az egyetemes kultúrához tud csatolni” – fejezete be ünnepi beszédét a polgármester.
Az „Élünk és építünk” mottó alatt Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke a közintézmények hatható segítését ígérte a kulturális intézmények idei és következő évi tevékenységéhez.
Az ünnepi beszédek sorát Haáz Sándor, a szentegyházi Gyemekfilharmónia vezetője, az Udvarhelyszék Kultúrájáért díj birtokosa folytatta. Haáz az „udvarhelyi Oscar-díj” kapcsán elmondta, köszöni a szervezőknek, hogy a Gyerekfilharmóniát az elsők között tüntették ki az elismeréssel. „Balázs József barátom, szintén Udvarhelyszék Kultúrájáért díj birtokosa javasolta, legyen egy díj azon személyek számára is, akik rontják vagy akadályozzák az udvarhelyszéki kultúrát. Azt hiszem, a színpad nem lenne elegendő” – tette hozzá Haáz. Az ezek után következő magyarázatában elmondta, azokra az internetes kommentelő, SMS-ező személyekre gondol, akik magyartalan megfogalmazásokkal, ékezetek nélkül használják az anyanyelvet.
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat Bunta Levente, Borboly Csaba, illetve Sófalvi László adta át a kitüntetetteknek. Életműdíjat kapott Dolga Lajos, az Udvarhelyszék Fúvószenekar egykori karnagya. A zenekarban 1996-ig tevékenykedő Dolga munkásságáról szóló kisfilmet a közönség is láthatta. Az értékteremtés kategória díjában idén a Boróka Néptánccsoport vezetője, Kelemen Erzsébet részesült. Az Udvarhelyszék Kultúrájáért értékmentés kategóriájának díját a 88 éves népdalénekes, Lőrincz György vehette át. A szentegyházi „Gyuri bácsi” több száz népdal lejegyzője. Az idén alapított értékközvetítés kategóriában Bálin Arthur operatőr, filmkészítő vehette át a kitüntetést. A végső Udvarhelyszék Kultúrájáért díjat, közösség kategóriában, a Cimbora Gyerekek Klubjának ítélte a szervező bizottság, az elismerést Pál Csaba igazgató vette át. A gálaestet az Udvarhelyszék Fúvószenekar ünnepi koncertje zárta.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett egyhetes rendezvénysorozat udvarhelyi eseményeit az Orbán Balázs szemével Máréfalva községben című fotókiállítás megnyitója zárta január 23-án, vasárnap a Művelődési Ház koncerttermében. Az Antal Levente, Kovács László Attila, Pál Antal, Péter Hajnal, Csíki Csaba, Kozma Erzsébet, Moldován Zsolt, Fekete Réka és a szervező Balázs Ödön fotográfus munkáiból összeállított tárlat a székely kapuiról és gazdálkodásáról, a nadrágszíjparcellákról és tájházáról ismert községet mutatja be.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!