
Az óvodákból, iskolákból kiszabaduló gyermekek számára a nyár a felhőtlen szórakozás időszaka, a sok kellemes percet szerző tevékenységek azonban – mint például a strand, a fagyizás, a kirándulások – veszélyeket is rejthetnek. Tapasztalt csíkszeredai gyermekorvost kérdeztünk arról, mire figyeljenek a szülők, mivel kapcsolatosan intsék óvatosságra gyermekeiket a vakációban.
2014. június 26., 17:252014. június 26., 17:25
2014. június 26., 17:382014. június 26., 17:38
„A nyári szezonra jellemző pozitívum az, hogy a felső légúti betegségek nem terjednek annyira, mint korábban, mert feloszlanak az óvodai közösségek, a gyerekek már nem betegítik meg egymást. A hűlések ugyanakkor nyáron sem szűnnek meg teljesen, csak a számuk csökken. Előfordulnak továbbá tüdőgyulladások is” – emelte ki Bokor Márton csíkszeredai gyermekgyógyász. Rámutatott, a negatívumot a szezonra jellemző betegségek jelentik, ilyenek például a nagy valószínűséggel strandon elkapható megbetegedések, mint a kötőhártya- vagy a középfülgyulladás. Ugyanakkor ott vannak a gyors fagylaltozás által okozott gennyes mandulagyulladások, a másik gyakori nyári megbetegedés pedig a hasmenés, emellett gyakran fordulnak orvoshoz rovarcsípések és az ezek által okozott allergiás reakciók miatt is – sorolta a gyermekorvos.
Úszósapka, úszószemüveg
A felsorolt megbetegedések magukban hordozzák azt is, hogy mire ajánlott vigyázni a nyár folyamán – emelte ki Bokor Márton. A gyermekorvos azt ajánlja, hogy ha lehetséges, akkor úszósapkával menjenek a gyerekek úszni, hogy a medencében ne menjen bele a fülükbe a víz. Van, ahol úszószemüveget is használnak, a klórozott víz ugyanis szemgyulladást okozhat, ezért, ha lehetséges, ajánlott ez is – tette hozzá.
A fagyit lassan, az ételt frissen
„Ha fagylaltot esznek a gyermekek, mert abból kitéríteni őket nem lehet, akkor nyugodtan egyék meg, nyalják és ne harapják, mert legtöbb gyermek nagyon gyorsan benyakalja a fagyit, és ilyenkor gyullad be a torka” – mondta az orvos. A nyári meleg időszakban az egyik legfontosabb ugyanakkor a friss élelmiszer használata – hangsúlyozta. A nagy melegben még akkor is hamarabb elromlik az étel, ha egyébként hosszú lejáratú a szavatossága, illetve ha hűtőszekrényben is tartják, ilyenkor ugyanis hamarabb elszaporodnak benne a baktériumok. Régi tanács ugyanakkor, de továbbra is érvényes, hogy nagyon kimelegedve ne igyon nagyon hideg vizet a gyermek.
Inkább az odafigyelés, mint a riasztók
A rovarcsípések ellen sokféle spray és más szer van, Bokor Márton azonban ezek helyett inkább az odafigyelést és a megelőzést ajánlja. „A strandon nézzék meg, hogy a fűben hová fekszenek le, ne menjenek olyan helyre, ahol legyek, darazsak vannak, az erdőbe hosszú nadrágban, hosszú ujjú pólóban, zárt cipőben menjenek a kullancsok elleni védekezésül” – tanácsolja. Bár Csíkban a napszúrás nem gyakori, a kicsiknek ajánlott sapkát tenni, a leégés ellen pedig védeni kell a gyerekeket, minél magasabb faktorral rendelkező naptej használata ajánlott – sorolta még a gyermekorvos. Azzal zárta, nem kell korlátozni a gyermekeket, hisz legtöbbjük alig várja, hogy megérkezzen a vakáció és végre a szabadban lehessen, de azért vigyázni kell néhány dologra.
Bedobták a labdát – szalagvágás helyett ily módon avatták fel csütörtökön a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola új tornatermét. A sportlétesítményt tizenöt éve álmodták meg, majd hat éve kezdték el építeni, hogy mostanra elkészülhessen.
Az emberi test, az immunrendszer és a lelki egyensúly összefüggéseit állítja középpontba a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadás-sorozat következő eseménye január 23-án, Csíkszeredában.
A Csobotfalvát érintő csíkszeredai városi autóbuszjáratok 4-es és 4D-jelzésű vonalain késésekre lehet számítani, a tesztidőszak alatt ugyanis kiderült: tarthatatlan a jelenlegi menetrend. Dolgoznak a kijavításán.
A kászonjakabfalvi szándékos gyújtogatásoknak egyelőre nincs gyanúsítottja – tudtuk meg a csíkszeredai ügyészségtől. Az eset miatt önkéntes alapon működő polgárőrség alakult, amely azóta is rendszeresen járőrözik az érintett falurészben.
Óvodákat és tornatermeket szereltek fel korszerű bútorzattal, illetve eszközökkel Csíkszeredában a helyi önkormányzat erre irányuló európai uniós pályázata révén. A Cimbora Napközi Otthonban mutatták be hétfőn a beruházás eredményeit.
Kiemelkedő volt a műtéti tevékenység a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt évben: több mint kilencezer alkalommal végeztek operációt.
Fordulatos és eredményekben gazdag évet zárt 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház – értékelte Konrád Judit, az intézmény menedzsere.
Soron kívüli ülésen döntött pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a költségvetési többlet felhasználási módjáról, amelyet ebben az évben fejlesztésekre fordítanak. A megtakarítás a működési költségekből származik.
Egy kidőlt fa miatt teljesen megbénult a közúti forgalom egy időre a Hargitafürdő területén áthaladó megyei úton csütörtök délután. A csíkszeredai önkéntes tűzoltók távolították el a fát, azóta újraindult a forgalom mindkét irányban.
A télies időjárás miatt rövid ideig korlátozták a 7,5 tonnánál súlyosabb teherautók közlekedését Szépvíz és Gyimesközéplok között a 12A jelzésű országúton. A korlátozást 14 óra 30 perc körül oldották fel.
szóljon hozzá!