
Fotó: Haáz Vince
Heves esőzések várhatók Romániában a hét végén az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken kibocsátott figyelmeztető előrejelzései szerint.
2024. szeptember 27., 13:112024. szeptember 27., 13:11
Egy elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás szerint szombaton 18 órától vasárnap 10 óráig a Bánságban, Körösvidéken, Máramarosban, Erdély nyugati részén és helyenként a hegyekben villámlásoktól és heves széllökésektől kísért záporok várhatók, jégeső is lehetséges. A lehulló csapadék mennyisége eléri a 20–25 litert, elszórtan a 30–40 litert négyzetméterenként.
A meteorológusok szerint a záporok nyugatról keletre vonulnak, majd rövid idő alatt az egész országra kiterjednek. A lehulló csapadék mennyisége eléri a 25–40 litert, és elszórtan meghaladja a 50 litert négyzetméterenként. Az egész országban 45–65 km/órás széllökések várhatók, míg Moldvában és Kelet-Munténiában átmenetileg 70 km/óra feletti sebességű légmozgások is előfordulhatnak – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzésére hivatkozva.
A meteorológusok szerint vasárnap 10 órától hétfőn 12 óráig másodfokú (narancssárga jelzésű) esőriasztás lesz érvényben Olténia északi és keleti megyéiben, Munténia nagy részén, a Déli- és Keleti-Kárpátokban, illetve Bukarestben. Az érintett régiókban a lehulló csapadék mennyisége négyzetméterenként 50–90 liter között váltakozik, és elszórtan meghaladja a 100 litert négyzetméterenként.
A meteorológiai szolgálat közölte azt is, hogy
A hegyekben, főként a Keleti-Kárpátokban, 1700 méter fölött havas eső és havazás is lehetséges.
Két, folyóba esett ember mentésére riasztották szombat délután a segesvári tűzoltókat.
Mintegy 1500 utast érintenek a közel-keleti helyzet miatti járattörlések – tájékoztatott szombaton a bukaresti repülőtereket üzemeltető vállalt (CNAB) szóvivője.
Március első tíz napján nagyon kevés csapadék várható, túlnyomóan napos időre és az ilyenkor szokásosnál magasabb hőmérsékletekre lehet számítani, a nappali csúcsértékek többnyire 10 és 17 Celsius-fok között alakulnak.
A külügyminisztérium szombaton a közel-keleti biztonsági helyzet romlására hivatkozva a 8-as szintre emelte az Izraelre vonatkozó utazási figyelmeztetést a kilencfokozatú skálán, és arra szólította fel a román állampolgárokat, hogy ne utazzanak Izraelbe.
Országszerte fagyosan indult a naptári tél utolsó napja, de a legalacsonyabb értékeket – egy kivétellel – székelyföldi településeken mérték.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
szóljon hozzá!