Szabályos panaszáradatot zúdítottak Korpos Béla zetelaki polgármesterre a község tanácsosai, a település rendes havi ülésén. Mindez Ladányi László Hargita megyei prefektus jelenlétében történt, aki a tanácsosok meghívásának eleget téve vett részt az önkormányzat döntéshozó testületének hétfői tanácskozásán. A megyei elöljáró a panaszok, kifogások, méltatlankodások írott változatát is megkapta egy vastag paksamétában, miközben a tanácsosok annak az óhajuknak adtak hangot, mely szerint csak azt akarják, hogy működjön a falu.
2010. október 25., 20:282010. október 25., 20:28
Egy kívülálló számára a tanácsüléseken használt nyelvezet megértése (legyen az akár anyanyelvünkön is) nem épp egy könnyen megemészthető falat. A témákban való jártasság hiánya, illetve a szakszavak és kifejezések használata sokak számára nehezíti meg a hallottak értelmezését, kis rutinnal és tájékozódással azonban ezek a gondok könnyen áthidalhatók. Zetelakán azonban a polgármester mondanivalójának a megértése jelenti az igazán kemény diót. A gondolatmenet összekuszálása, a nyelvtani szabályokat alapból felrúgó mondatszerkesztések, az összefüggéstelen tartalom, valamint a magyar és román szavak anarchikus keveredése nem ritkán hozza elő a kérdést, hogy „most mit is akart ezzel mondani?”. A tegnapi tanácsülésen hallottak alapján azonban szinte kívánom, hogy bárcsak ez lenne Zetelaka legnagyobb gondja. Mert nem ez.
Gazdasági zűrzavar
„A község gazdasági összevisszasága miatt hívtuk a prefektus urat. Próbáltuk már a polgármester urat kimozdítani ebből a passzivitásból, de minden fáradozásunk sikertelen volt. Kérjük a hivatal tevékenységének átvizsgálását és a lehetséges korrekciók beiktatását. Fel kell ezt vállalnunk Zetelakáért, mert mi csak azt akarjuk, hogy működjön a falu!” - magyarázták a tanácsosok, hogy miért látták szükségesnek a prefektus jelenlétét az önkormányzati tanácskozáson. A község eladósodásának okát több példával is szemléltették a tanácsosok, az egyik a tornaterem volt, amely esetében a bérlők a fűtés- és áramkimaradások miatt mondják vissza a szerződéseket, elütve így a hivatalt a költségvetésbe beleszámított bevételektől. Az ilyen gazdálkodás nem mehet tovább! - mondják a döntéshozó testület tagjai.
Prioritászavar
Korpos Béla polgármester a helyi adók befizetésének elmaradásával próbálta magyarázni a költségvetési hiányt, eddig ugyanis az évi adóknak alig 65 százalékát sikerült begyűjteni. (A korábbi polgármester idejében az évnek ebben a szakában már 91 százaléknál tartottak). „Ha ebbe a világba gondolunk, annál többet nem tudunk erőltetni, mint amennyi az adófizetők képessége” - voltak a polgármester szavai, ami magyarul annyit jelent, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben a község polgárai csak ennyit tudnak fizetni. A tanácsosok szerint azonban sokan azért nem fizetik be adójukat, mert tudják, hogy pénzük nem oda megy, ahova kellene. És hogy jövő évben sem számíthatnak többre, mert a polgármester olyasmire költi a közpénzt (lásd a község digitális feltérképezése), ami ugyan hasznos, de nem létfontosságú. „A polgármester úr egyszerűen nem tudja fontossági sorrendbe helyezni a feladatokat” - hangzott el az ülésen. Elhangzott egy olyan javaslat is, hogy valamilyen módon (akár büntetések kilátásba helyezésével) erőltetni kellene az adópénzek behozatalát. „Mi nem tudunk büntetéseket adni, de van büntetőkamat. Meg kell tudjuk, hogy milyen törvények vannak, amelyek szerint büntetőkamatokat kérhetünk. Az emberi gyarlóságnak a valós igazát el kell mondjam.” - vélekedett Korpos Béla polgármester.
Megállt az élet
Zetelakán megállt az élet – volt egy másik panasz, amikor a pályázatok is szóba kerültek. Mármint azok hiánya. Hogy Zetelakának egyetlen nyertes pályázata sincs, azok, amelyek még folyamatban vannak, a régi polgármester idejéből valók. Az ellenkező példa Gyergyóremete volt, ahol jelen pillanatban kilenc új pályázat fut. „Hiába hívnak a szomszéd települések különböző rendezvényekre, mert nem megyünk el. Nem akarunk irigykedni” - vallják a tanácsosok. A polgármester válasza a következő volt: „Mi megtettünk minden olyan lépést, ami tőlünk múlott. Ezek azt hiszem objektív gondok. Van pályázat, mert voltak pályázatírók, de csak olyanra írtunk, ami hasznos nekünk.”
Előnytelen szerződések
A helyi tanácsosok felrótták Korpos Béla polgármesternek, hogy előnytelen szerződéseket ír alá, melyekkel megkárosítja a községet. „A 2008 előtti szerződésekből próbálunk tapasztalatot nyerni, hogy hol, milyen szerződések voltak” - védekezett a településvezető.
Két év után sem
Az ülésen szót kért és kapott a korábbi polgármester, Sándor László is, aki a következőt nyilatkozta: „Fájó, hogy 2008-ban megyei ranglétrán a negyedik község voltunk, most pedig utolsók vagyunk. Nem értem, hogy 8 milliárd lej plusszal adtam át a kasszát, amelyben a következő évben 4 milliárdos hiány volt”. A volt polgármester azt is elárulta, hogy a már két éve esedékes munkaköri átadás papíron még nem történt meg, vagy legalábbis nem teljesen, mert ahányszor próbálkozik, az „új” polgármester különböző kifogásokkal megtagadja az átvételi szerződés aláírását.
Mit mond a prefektus?
A helyhatósági törvény 52. cikkelye alapján jogom van bármelyik önkormányzat, bármelyik tanácsülésén részt venni, ezt meg is teszem, de bárcsak lenne elég idő, hogy mindenhova eljusson az ember, mert minden településen vannak problémák. Ugyanakkor az is igaz, hogy ide azért jöttem, mert hívtak azok az önkormányzati képviselők, akik különböző okokból kifolyólag úgy látják, hogy itt nem működik jól az önkormányzat. Személyesen is akartam tapasztalni, hogy milyen a hangulata az önkormányzatnak, a testületi ülésnek, de olyan információkat is kaptam, amelyekről eddig nem volt tudomásom.
Az elkövetkezendő időszakban nyilván meg fogom vizsgálni ezek helyességét, megfogalmazom véleményemet, nagy valószínűséggel egy alapellenőrzésre is sor kerül a zetelaki tanácsnál, aminek nem feltétlenül az a célja, hogy valamit számon kérjek, inkább hogy próbáljunk segíteni az előremozduláson. A közösség választja a polgármestert, a tanácsosokat, ezen négyévenként módosíthatunk. Két mandátum között mindig akadnak olyan problémák, amelyeket ilyen vagy olyan módon lehet kezelni. Ezen próbálok segíteni – nyilatkozta Ladányi László, Hargita megye prefektusa.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.