Fotó: Kristó Róbert
Noha erre vonatkozó írásos panaszt még senki nem tett le a csíkszentgyörgyi polgármesteri hivatalnál, a Csíkmenaság környéki szántóföldeket egyre gyakrabban látogatják meg a vaddisznók. A helybéliek szerint a vadak szokatlanul közel merészkednek a településhez, jelentős károkat okozva a pityóka- és gabonaföldeken.
2013. június 19., 16:432013. június 19., 16:43
2013. június 19., 17:322013. június 19., 17:32
A napokban kijöttem, hogy nézzem meg a búzát, akkor vettem észre – osztotta meg tapasztalatait az egyik csíkmenasági lakos. A falunak a temető mögötti, a helyiek által Polyaként ismert területére vezetve bennünket mutatta a vadak nyomait. Mint fogalmazott, neki még szerencséje volt, hiszen csupán a búzatábla szélében jártak az állatok, a település Bükk alatti részén levő pityókaföldeken jóval komolyabb problémákat okoztak a vaddisznók. A lakos hozzátette, a távolabb eső területeken korábban is történt ilyen, ám tudta szerint ez az első év, hogy a vadak a közeli szántókra is bemerészkedtek.
Nincsen írásos panasz
Amióta ennél a hivatalnál dolgozok, egyetlen írásos, vadkárokra vonatkozó panasz sem érkezett – tudtuk meg Kabdebó Zsuzsannától. A község jegyzője leszögezte, a polgármesteri hivatal csak ezek birtokában járhat el hivatalosan. Hasonlóképpen nyilatkozott András Gábor.
A csíkmenasági Szilas Vadásztársulat vezetője kiemelte, a társulathoz senki nem tett le írásos panaszt a vadak által okozott károkkal kapcsolatban. „Az emberek szóban hívják fel a figyelmünket a történtekre, mi pedig próbálunk megoldást találni a helyzetre” – magyarázta az illetékes. Mint kifejtette, egyre nehezebbnek bizonyul a vadak féken tartása. A legnagyobb gond az, hogy a környékbeli hegyekben megsokasodtak a nyájak, ezzel együtt pedig egyre több a pásztorkutya is. A vadak emiatt az alacsonyabban fekvő területekre szorultak, és egyre gyakrabban dézsmálják meg a falu közelében található szántóföldeket.
„A villanypásztor nem jelenthet hosszú távú megoldást. Vadföldeket kell létrehozni a magas fekvésű területeken, azok által élelmet biztosítani a vadaknak, a hegyekben tartva így őket” – vázolta a lehetséges megoldások egyikét a szakember. A vadásztársulat vezetője kiemelte, több ilyen területet alakítottak ki az elmúlt időszakban, ám a pásztorok minden egyes alkalommal rávezették a nyájakat, leetetve a termést. „Ez ellen nem sokat tudunk tenni” – állapította meg az elnök, hozzáfűzve, a vadásztársulat mindent megtesz a károk mérsékléséért, ám ugyanígy a gazdák is ki kell vegyék részüket a védekezésből.
szóljon hozzá!