Fotó: Veres Nándor
A hétfőn vérvizsgálati eredményekkel igazolt két eset után újabb szarvasmarhánál merült fel a kéknyelv-betegséggel való fertőzés gyanúja Csíkszéken. Ezúttal egy csíkszentmihályi gazdaságban tartott állatnál észlelték a tüneteket, a jószágtól vett vérmintát még szerdán elküldték a jászvásári szaklaboratóriumba. A betegség megjelenése miatt halasztják az őszi gazdanap- és állatvásár-sorozat következő rendezvényeit.
2014. október 16., 11:522014. október 16., 11:52
„Még egy gyanú felmerült Csíkszentmihályon. De az állat nagyon enyhe tüneteket mutat, rendesen eszik, iszik, nem lázas. Arról, hogy valóban kéknyelv-betegségről van-e szó ebben az esetben, az állattól vett vérminta vizsgálata után tudunk beszélni. Ennek eredménye leghamarabb péntekre érkezhet meg Jászvásárból” – tájékoztatott Ladó Zsolt. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kiemelte, egyelőre úgy néz ki, a betegséget okozó vírus enyhébbik, négyes típusával kell szembesülniük térségünkben a hatóságoknak és a gazdáknak. Elmondása szerint ezt bizonyítja az is, hogy mindkét, még a hét elején igazolt fertőzés esetében az állatok már sokkal jobban vannak: a láz elmúlt, a tejtermelés visszaállt, a táplálkozással sincs már gondjuk.
Szigorúak az intézkedések
Mint ismeretes, két különböző Hargita megyei településen igazolták a kéknyelv-fertőzést a megyei állat-egészségügyi igazgatóság által hétfőn megkapott laboreredmények. Egy Karcfalván tartott szarvasmarhát, valamint a Csíkszentgyörgy községhez tartozó Pottyand egyik gazdaságában nevelt szarvasmarhát fertőzött meg a betegség. A gócpontok húsz kilométeres körzetében úgynevezett kontaktzónát jelöltek ki a hatóságok, száz kilométeres körzetben védelmi zónát és ennek az ötven kilométeres sugarában megfigyelési övezetet.
A legszigorúbb korlátozásokat a gócpontok kontaktzónájában vezették be: tiltott az állatmozgás és értékesítés, a jószágokat csak direkt vágásra, azaz vágóhídra vihetik innen, természetesen a megfelelő állat-egészségügyi vizsgálatok után. A védelmi zónát és a megfigyelési övezetet már elhagyhatják a kérődző háziállatok, akár más megyébe is átszállíthatók, de csak mindkét illetékes megyei állat-egészségügyi hatóság beleegyezésével.
A megbetegedés egyébként csak a kérődzők között terjed és csakis egy bizonyos törpeszúnyog (a culicoides-spp) csípése által. Az emberre nézve semmilyen veszélyt nem jelent, az állatok húsa és teje egyaránt fogyasztható. A gazdák az istállók fertőtlenítésével, az állatok rovartalanítóval való lekezelésével védekezhetnek a betegség ellen.
Komoly ára van a betegségnek
A főállatorvos szerint a betegség megjelenése gazdaságilag komoly érvágás lehet mind a gazdáknak, mind pedig az élő állatkereskedéssel foglalkozó cégeknek. Ladó kiemelte, ebben a helyzetben van például a csaracsói kereskedelmi állatfarmot működtető cég. „Esetükben sajnos teljesen le kellett állni az élő állatok adás-vételével” – tette hozzá.
Pál Károly: nagy baj lesz, ha ez így marad
„Teljes mértékben érint az állatok adás-vételére vonatkozó tiltás. Ha valami nem változik, nagy bajba kerülhet a cég” – fogalmazott Pál Károly. Az említett csaracsói farmot működtető Palcaro Kft. ügyvezetője elmondta, semmilyen exporttevékenységet nem végezhetnek, így maga a cég jövője került veszélybe.
„Jelen helyzetben egy-két hónapot még át tudunk vészelni, ám ehhez a 27 alkalmazottból 15-öt el kell küldenem” – nyomatékosított a vállalkozó. A szóban forgó cég egyébként Csíkszék egyik legnagyobb ilyen típusú cége, másfél évtizede fontos szereplője a piacnak. Internetes honlapja szerint a vállalkozás székhelye Csíkszeredában található, a régióban tevékenységüket több telephelyen végzik: a csaracsói farm exportra szakosodott, kapacitása 1200 szarvasmarha és 4000 juh befogadását teszi lehetővé. Itt hizlalják és készítik elő az állatokat az exportra; Csíkszentmiklóson gyűjtőtelepet működtetnek, itt fogadják az Európai Unióból, valamint a felvásárlásból érkező állatokat. Innen szállítják ki az állatokat a kisebb gazdaságokba és a nagy farmokra egyaránt; Brassóban pedig logisztikai központja van a cégnek.
Elhalasztják az állatvásárokat
Mint arról korábban beszámoltunk, az országosan érvényes állatvásári tilalom alól felmentést kapott az őszi gazdanap- és állatvásár sorozat, amelyet három csíki és egy udvarhelyszéki településre terveztek. Ennek első állomását még október negyedikén megtartották Dánfalván, Kápolnásfaluban október 18-ára, Kászonaltízen október 25-ére, Csíkszépvízen pedig november 8-ára tervezték a rendezvényt.
A főállatorvos szerint a gazdanapokat meg lehet szervezni, ám kérődző állatok vásárára Kászonaltízen biztosan nem kerülhet sor, mert a település a háromszéki Esztelneken megállapított fertőzési gócpont húsz kilométeres körzetében található és a legszigorúbb biztonsági intézkedések hatálya alá esik. Hasonló helyzetben van Szépvíz is, amely két kontaktzónának is része, a felcsíkinak és a Fiság mentinek is. Kápolnásfalu a kontaktzónán kívül, a szakhatóságok által megállapított védelmi zónában helyezkedik el, az ottani vásárral kapcsolatosan szerdán még nem tudták, hogy a településen belüli kérődző állatokat el lehet-e vinni a rendezvényre. Erre a kérdésre a fővárosi hatóságtól vártak választ.
„A kéknyelv-betegség okozta helyzet miatt elhalasztjuk a soron következő két gazdanapot” – jelentette be szerdán délután Márton Zoltán. A gazdanap és állatvásár-sorozat szervezője elmondta, tudatában vannak a kialakult helyzet súlyosságának, ezért hozták meg ezt a döntést. Ez azt jelenti, hogy a Kápolnásfaluba szombatra, illetve Kászonaltízre október 25-ére tervezett gazdanapok elmaradnak. „A járvány alakulásának függvényében pótolnánk az eseményeket, ezek új időpontjai azonban egyelőre bizonytalanok” – pontosított Márton.
szóljon hozzá!