Fotó: Veres Nándor
Újonnan felszerelt, korszerű lámpatestek biztosítják múlt hét vége óta Csíkmadaras egervári falurészén az éjszakai világítást. A működtetéshez a községbeli Aqua Energia Rt. szolgáltatja az áramot.
2015. szeptember 16., 11:172015. szeptember 16., 11:17
2015. szeptember 18., 10:192015. szeptember 18., 10:19
A Vidékfejlesztési Alapból, a Csík LEADER Egyesületen keresztül finanszírozott százezer eurós pályázat révén újították fel Csíkmadaras elavult közvilágítási rendszerének egy részét. A vissza nem térítendő támogatásból az egervári falurészen tavasszal fogtak hozzá a munkálatokhoz, amelyet a múlt héten fejezett be a tervező és kivitelező Electric-Inst Kft. – számolt be Rédai Botond, az önkormányzat sajtóreferense. Tizenöt utcában 72 oszlopot és ledes lápatestet helyeztek el, amelyeknek teljesítménye 29–56 watt között változik, hatékonysága pedig jóval fölülmúlja a korábbi, három évtizedet megélt világítótestekét.
„Az egervári részen korábban működő 33 lámpatest fogyasztása átlagosan 1500 kWh volt havonta, ehhez képest a felszerelt 72 új lámpatest 1000 kWh-át fogyaszt ugyanannyi idő alatt” – emelte ki a sajtóreferens. Ugyanakkor megjegyezte, a lámpák optikai kábeles távvezérléssel működnek, azaz egy központi számítógépről beállítható, hogy mely időszakban és milyen fényerősséggel világítsanak.
A kialakított közvilágítási rendszer az önkormányzat tulajdona, annak működtetését, áramellátását a községbeli Aqua Energia Rt.-re bízták. Az új rendszernek és az áramszolgáltatónak köszönhetően 10 százalékos megtakarítással számolhat az önkormányzat a közvilágítás árából. Az Electrica áramszolgáltató vállalat ugyanis 1kWh áramot 0,43 lejes áron számláz, amíg a helyi vízi erőműben előállítottért 0,39 lejt kérnek. A régi világítótestek nem vesznek mind kárba, belőlük tizenkettőt a nemrég megvásárolt kisipari területen használnak tovább, míg nyolcat a falu többi részén hoznak működésbe, ahol hiányos a régi rendszer.
Hargita Megye Tanácsa lakossági konzultációkat hirdetett a 125-ös jelzésű, Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő megyei besorolású út felújítása kapcsán.
Elkezdődtek a felújítási munkálatok Hargita Megye Tanácsának épületénél, a beruházás ideje alatt a megyei önkormányzat ideiglenesen elköltözött.
Csíkszentkirály ismét a roncsautók fővárosává válik a hétvégén, hatodik alkalommal jelentkezik ugyanis a sokak által várt roncsderbi. A látványos eseményre idén is több mint húsz csapatot várnak.
Jövő hétfőtől a megszokott félórás helyett negyedórás intervallumokra foglalhatnak időpontot a Csíkszeredai Helyi Személynyilvántartó Közszolgálat ügyfelei.
Az államalapítás emlékére és az új kenyér ünnepére gyűlt össze Csíkszereda közössége augusztus 20-án a Mikó-vár udvarán. Beszédek, áldások, közös imák és koncertek tették teljessé a napot, amely egyszerre szólt múltról, jelenről és jövőről.
Soron kívüli ülésen döntött több határozattervezetről a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület szerdán. Több tervezett beruházás becsült értékét kellett módosítani, de a költségvetés kiigazítására is szükség volt különböző tételekkel.
A csendőrség és a helyi vadásztársulat közös akciójára azután került sor, hogy vészhelyzeti riasztás érkezett a 112-es segélyhívó számra.
A megszokott falfestésen, fertőtlenítésen túl mosdókat javítanak, tantermeket alakítanak át, udvart szépítenek a csíkszéki iskolák. Készülnek az őszi tanévkezdésre.
A csíkszeredai Brassói útra tervezett körforgalom terveinek elkészítése folyamatban van, a kivitelezést pedig jövőben kezdenék el. Mindez egy olyan általános bizonytalanság közepette történik, amely számos tervezett beruházást meghiúsíthat.
Másodfokú (narancssárga) figyelmeztetést adott ki Hargita megye több településére vasárnap délután az Országos Meteorológiai Szolgálat. A lakosságot Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a várható szélsőséges időjárási eseményekre.
szóljon hozzá!