Fotó: Veres Nándor
Egy vemhes tehén elpusztult, több szarvasmarha pedig megsérült múlt héten Csíkdelne határában egy legeltetési vita következtében. A hazajáró csorda egy része az egyik helybéli gazda területén legelt, amit a tulajdonos nem nézett jó szemmel.
2015. október 19., 19:402015. október 19., 19:40
2015. október 20., 10:082015. október 20., 10:08
Puskás Loránd, az elpusztult állat tulajdonosa a Csíki Hírlapnak elmondta, a múlt szerda esti vita után a tehenet még hazahajtották a csordával, viszont másnap reggel már lehetett látni, hogy gyengélkedik. Csütörtök este, miután észlelték, hogy a jószág nincs a visszatérő állatok között, elkezdték keresni, és nemsokára egy árokban elpusztulva találtak rá.
Puskás beszámolója szerint a tehenek a régi kollektívépületek mögött legeltek, ahol Zöld Sándor falubeli gazdának is van egy területe. „Sándor azt gondolta, hogy csak az ő területein vannak jószágok, ezért egy traktorral odament, majd megütötte a pásztort és annak fiát. Ezután pedig a traktorán lévő villás kupával több jószágot is megsebesített, amelyek közül az én tehenem másnap estére elpusztult” – magyarázta.
Dombi Antalt, az érintett pásztort is felkerestük. „Traktorral odajött a volt kollektívépületek mögé, ahol legeltettünk. Engem s a fiamat kétszer megütött, utána a teheneket kezdte hajtani a traktorral, amelynek az elején lévő villás kupa miatt egynek az oldalbordájánál van sérülése, egynek a lábára ment rá, egyet pedig úgy eltalált, hogy másnap itt találtuk megdögölve” – állította Dombi.
„Ha végigmennek a tehéncsordával a területemen, nincs mit adjak az itthon tartott teheneknek. Aki ebből él, az tudja, hogy mit jelent” – magyarázta Zöld Sándor, a tehén elpusztításával gyanúsított gazda. Elismerte, hogy ő valóban megütötte a pásztort, mivel az tudta, hogy olyan területre hajtott a csordát, amit ő még használ. Viszont azt is tudomásunkra hozta, hogy azután meg akarták őt szúrni bicskával a helyszínen, és amint ezt észrevette, felszállt a traktorára, s dudával próbálta elijeszteni az útjába kerülő szarvasmarhákat. „Én egy tehenet sem üttettem meg. Azt halottam egy ismerősömtől, hogy másnap a pásztor ittas volt, s az elpusztult tehén beleesett egy sáncba, amit a pásztor nem vett észre. Szerintem ha egy tehenet traktorral elütnek, az nem megy haza a csordával” – hangsúlyozta Zöld Sándor. Elmondta azt is, amennyiben fizetnie kell az elpusztult állatért, megteszi.
A teljes cikk a Csíki Hírlap október 20-án megjelenő lapszámában olvasható.
Folytatódik az elkerülőút építése Csíkmadarason, amely a vasútvonal által kettészelt község számára fontos összeköttetést biztosít a településrészek között. A munkálatot augusztus végére tervezik befejezni, ezalatt a vasúti átjáró is elkészül.
Önként hagyta el otthonát egy csíkcsiói fiatalember, péntek óta nem találják, keresésében segítséget kér a Hargita megyei rendőrség.
Felszerelték mind a 457 okostáblát a csíkszeredai tanintézetek tantermeiben. A digitális eszközöket európai uniós pályázata révén vásárolta meg a helyi önkormányzat; egy darab okostábla 9000 lejbe került, a szoftverekkel együtt.
Folytatódnak a fametszések Csíkszeredában. A munkálatok idején forgalomkorlátozással kell számolniuk az autósoknak.
Akárcsak számos más beruházás esetében, a város a csíkszeredai Hajnal és Akác utcák felújításában is többségi finanszírozóvá vált, mivel a támogatás a költségek felét sem fedezi. A kiviteli tervek elkészültek, dönteni kell a további lépésekről.
Irányváltás közben sodort el egy kerékpárost egy autó vasárnap késő délután Csíkszeredában, a Szék utcában. A biciklis megsérült, a mentők kórházba szállították.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
szóljon hozzá!