Fotó: Kristó Róbert
Egy tonna burgonyát loptak el a napokban az egyik oldalcsíki község határában levő több áras területről. Az elmúlt évekhez hasonlóan az őszi betakarítások elkezdésével a terménylopások jelensége is felütötte a fejét. A csíki községek zömének fel kell készülnie erre a problémára.
2013. augusztus 28., 18:302013. augusztus 28., 18:30
2013. augusztus 28., 18:402013. augusztus 28., 18:40
Egy kukoricásban találtak rá hétfőn arra a két csíkszeredai személyre, akik a Csíkpálfalvához tartozó egyik pityókaföldről illetéktelenül gyűjtöttek be mintegy ezer kilogramm pityókát. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a csíkszeredai 26 éves G. A. és 14 éves B. Z. Csíkpálfalva közigazgatási területén fekvő szántóföldről szedték össze egy ló által vontatott ekével a termést. A tolvajoknak mintegy hat áras területről sikerült „betakarítaniuk” a pityókát, amikor a földtulajdonos tetten érte őket, és kihívta a rendőrséget. A közleményből kiderül, a tetteseket egy közeli kukoricásban sikerült elfogni, az ezer kilónyi, mintegy ezerkétszáz lej értékű burgonyát pedig visszaszolgáltatták a károsultnak.
Kevés az eszköz a hivatalok kezében
A fentiekben leírt események megelőzésére igencsak kevés eszköz áll az egyes települések rendelkezésére. Szőcs László, Csíkkarcfalva alpolgármestere szerint például a szűkös anyagiak miatt nincs lehetőségek külön mezőőrt alkalmazni. „Az eddig bevált gyakorlat szerint a faluőrséget ellátó szakcég vállalja ezt a feladatot a szükséges időszakokban” – magyarázta az elöljáró. Az alpolgármester elmondta, a biztonsági cég a szeptember-november, illetve március-május hónapokra megnöveli a faluőrséget ellátó személyzetet, a határőrségi feladatok is ellátva ez által. Szőcs kiemelte, az említett hónapokra többet kell fizetni a szakcég által nyújtott szolgáltatásért. „Az elmúlt években nem igazán volt terménylopással kapcsolatos problémánk” – nyomatékosított a községvezető.
„Évente ismétlődő gond ez nálunk” – nyilatkozta a jelenséggel kapcsolatban Csató Gábor. A csíkszentsimoni alpolgármester szerint a közbirtokosságokkal közösen a betakarítási időszakokra külön mezőőrt szerettek volna alkalmazni, ám ez az elképzelés a tárgyalások szintjén elakadt. „Nem volt más megoldás, a faluőrséget ellátók kapták plusz feladatként, hogy a Csíkszentsimonba és Csatószegre vezető útvonalakat, mezei utakat tüzetesebben figyeljék az esetleges lopások megakadályozása végett” – említette az elöljáró. Kiemelte, hosszú távú megoldás lenne ebben a kérdésben az említett útvonalak bekamerázása a település-bejáratoknál, erre azonban egyelőre nincsen pénzügyi kerete a polgármesteri hivatalnak.
Csíkmadarason is a közbirtokosság segítségére számítanak a mezőőrségi feladatok ellátásában. Bíró László polgármester szerint, mivel a községi legelőket a közbirtokosság ügykezelésébe adták, ezért a mezők felügyeletét is nekik kell ellátniuk. Ebbe beletartozik az is, hogy a nyájak vagy csordák ne tegyenek kárt az egyének termőföldjein. Így egyúttal a mezőőrségi feladatokat is ellátja a közbirtokosság. „Ebben a felállításban nem láttam értelmét annak, hogy erre a feladatra külön őrt alkalmazzon a polgármesteri hivatal” – jelentette ki a polgármester. Imre Loránd, a madarasi közbirtokosság elnöke viszont úgy fogalmazott, szó sincs arról, hogy a polgármester által leírt mezőőrségi feladatot is ellátnák. Leszögezte, a közbirtokosság csupán arra az egy-két hétre biztosít határpásztort, amikor az állatok lejönnek a legelőkről. Ez Szent Mihály-napjának környékére, azaz szeptember végére tehető.
A lakosság segítségében bíznak
Szintén a mezőőrzéssel kapcsolatos korlátozott lehetőségekről beszélt Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere. Mint fogalmazott, a községházának nincs pénzügyi kerete arra, hogy őrt alkalmazzon, így a rendőrséggel és a faluőrséget ellátó biztonsági céggel szorosan együttműködve próbálják elejét venni a lopásoknak. „2009 előtt komoly problémáink voltak ezen a téren, azóta viszont sikerült visszaszorítanunk a jelenséget” – állapította meg az elöljáró. Elmondása szerint többek között ez annak is köszönhető, hogy a községben tevékenykedő mezőgazdasági társulás saját maga szervezi meg földterületeinek őrzését, ahogy egyébként azt a törvény is előírja.
„Ami eddig nálunk jól bevált, az a lakosság segítsége ebben a problémában” – ezt már András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere nyilatkozta. Az elöljáró kiemelte, esetükben sincs lehetőség külön mezőőr alkalmazására, hiszen a községháza alárendeltségében működő intézmények fenntartására is alig van pénz. A községvezető hangsúlyozta, volt egy kiváló rendőrcsapat a községben, amely mindig gyorsan és hatékonyan reagált a lakosság terménylopással kapcsolatos jelzéseire. „Az elmúlt másfél évben azonban egyik kicsit lazább volt a rendőrök hozzáállása. Történtek némi változások a helyi alakulatban, úgy látom lassan visszaállnak a régi állapotok” – emelte ki az elöljáró.
szóljon hozzá!