Fotó: Veres Nándor
Kevés késéssel, a határidő után fejeződhetnek be a Csíkszentgyörgy és Kászonaltíz községek területén zajló erdeiút-felújítások. A két önkormányzat mintegy 12 millió lejből 38 kilométer erdei utat újíttat fel.
2015. augusztus 19., 11:162015. augusztus 19., 11:16
2015. augusztus 19., 11:252015. augusztus 19., 11:25
Végéhez közeledik Csíkszentgyörgy község erdei utak felújítását célzó, uniós pályázati pénzből finanszírozott beruházása. A településen tíz útvonalon 24 kilométernyi erdei utat javítanak fel mintegy 6,5 millió lejből. Három alkalommal kellett közbeszerzési licitet kiírniuk, a nyertes kolozsvári cég májusban fogott hozzá a munkálatokhoz, amelynek befejezési határideje szeptember negyedike – számolt be érdeklődésünkre György József. Csíkszentgyörgy polgármestere hozzátette, habár jó ütemben dolgozott a kivitelező – sőt megoldotta a nehezen elérhető útszakaszok megközelítését, helyreállítását is –, a nyár eleji időjárási viszonyok késleltették a munkát, így meglátása szerint valamivel a határidő után tudják befejezni az utak felújítását. Amennyiben késik a befejezés, a kivitelezőt terheli majd a késedelmi kamat kifizetése.
Jelenleg mintegy 18 kilométernyi útszakasz készült el, amelyekre még nem került fel az utolsó réteg burkolat azért, hogy azelőtt még járjanak rajta, az esetleges adódó hibákat pedig kijavíthassák. „Az utolsó réteg lefektetésével zárul majd a munkálat, utána már a közösség ügye annak a karbantartása” – emelte ki a községvezető.
György József érdeklődésünkre elmondta, a négy méter szélesre tervezett utakon ildomos félrehúzódni egy arra alkalmas helyen, ha szembejövő forgalom is van, másképp megtörténhet, hogy lecsúszik az útról az egyik autó – ahogy hétvégén volt is rá példa. Ettől függetlenül arra kérik a helyieket, hogy bármilyen hibát észlelnek az érintett útszakaszokon, jelezzék az önkormányzatnál, hogy még a munka átvétele előtt számon kérhessék a kivitelezőn az esetleges mulasztásokat.
A felújítás része a szentgyörgyi Lok útjaként ismert út két szakasza, amely összeköti a községet a Csobányos völgyével, és mintegy hat kilométert tesz ki összesen. A másik a Szentegyház-pataka útja, az Adorjánfürdő irányába vezető rész, amelyen egészen a Nagyboldogasszony-kápolnáig lehet eljutni, ez három útszakaszt foglal magába. A munkálat része még az Úz-völgyben található Sáros-pataka útja, valamint a Bencze-Moşnean (Öreg-pataka) út. A fontosak közé sorolta a polgármester a dránicás-lesődi erdei utat, hiszen ezáltal lesz összeköttetés a Kászonokkal, amely turisztikai szempontból is hasznos lehet, hiszen ezt követően akár személyautóval is, vadregényes tájon lehet végigkalauzolni a településre érkező vendégeket.
Kászonban szintén uniós pályázati pénzből zajlik 14 kilométernyi erdei út felújítási munkálata, amelyhez kora tavasszal fogott hozzá egy piteşti-i vállalkozó. A községhatárig rendbe kerül az úgynevezett Úz kettes erdei út, amely összeköti Csinóddal a Kászonokat, innen lehet majd rátérni a Fiság-völgyébe vezető útszakaszra. A kászoni részről egyébként két, szintén felújítandó bekötő útról is megközelíthető lesz a szóban forgó erdei út: ezek az Úz kettes és a Kászon-pataka szakasz.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere bevallotta, habár Kászonban is az előírtak szerint haladtak a munkálatok, minimális késés lehet a szeptember közepi határidőhöz képest – itt is a kivitelezőt terheli büntetőkamat késés esetén. Megjegyezte, az átereszek kicserélése, az utak, hidak felújítása már befejeződött, jelenleg a vízelvezetők kiépítése zajlik.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!